Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում «Թումո» շարժական կենտրոն կկառուցվի։ ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց այդ նպատակով Բերդի ավագ դպրոցից 0.03 հա հողամաս հետ վերցնել ու անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնել «Սիմոնյան կրթական հիմնադրամին»՝ «Թումո» շարժական կենտրոն կառուցելու եւ «Թումոն տուփի մեջ» կրթական ծրագիրն իրականացնելու նպատակով։
Թեմայի վերաբերյալ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն ասաց, որ սա շատ կարեւոր նախագիծ է, որը «Թումո»-ն գործարկել է նախորդ տարի։
«Այս նախագծի շրջանակներում շարժական այս կենտրոնների միջոցով «Թումո»-ն իրականացնելու է դասընթացների այն մի հատվածը, որը հիմնական կենտրոններում է իրականացվում։ Բացի դա, մեր նախարարության հետ նախնական քննարկումների արդյունքում պայմանավորվել ենք, որ այդ տարածքները կարող են տրամադրվել նաեւ՝ ուսուցիչների վերապատրաստումներ իրականացնելու համար։ Սա առաջինն է նման պրոյեկտի մեջ, բայց «Թումո»-ն նախատեսում է, որ դրանք տարբեր մարզերում իրականացվելու են։ Շարժական են եւ մեկ վայրում արդյունավետությունը սպառելուց հետո կարող են տեղափոխվել նաև այլ համայնքներ»,- ասաց նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, որ Կառավարության բոլոր ռազմավարությունների հիմքում կա մի կարեւոր բաղադրիչ՝ կրթականը. «Եվ իմ համոզմունքն այն է, որ ցանկացած ռազմավարության մեջ, այնտեղ, որտեղ չկա կրթական կոմպոնենտ, այդ ռազմավարությունների մեջ մենք չենք կարող հաջողել։ «Թումո»-ի մուտքը Բերդի տարածաշրջան շատ կարեւոր է»։