2020-21 մրցաշրջանի սկիզբն անհաջող էր հայկական ֆուտբոլային ակումբների համար: Բոլոր 4 թիմերը պարտվեցին որակավորման առաջին իսկ փուլում: Միասին վերցվախ բաց թողեցին 7 ու խփեցին ընդամենը 1 գոլ: Երեկ՝ օգոստոսի 27-ին, Եվրոպա լիգայում իրենց պայքարն սկսեցին ու միանգամից ավարտեցին Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 3 թիմեր՝ «Նոան», «Ալաշկերտը» եւ «Շիրակը»:
Առաջինը տեղի ունեցավ ՀՀ գավաթակիր ու սուպերգավաթակիր «Նոայի» հանդիպումը: Հայկական միակ թիմը, որն այս փուլում առանց գոլ խփելու չհեռացավ, մրցակցի հարկի տակ 1:4 հաշվով զիջեց ղազախական «Կայրաթին», սակայն խաղով ու տրամադրվածությամբ արժանի չէր այդ հաշվին:
Հաջորդն «Ալաշկերտն» էր: Մրցակիցն ամենեւին էլ անհաղթահարելի չէր, մանավանդ որ հայկական թիմը Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կայացած խաղում առավելություն ուներ: «Ալաշկերտը» չօգտագործեց իր հնարավորությունները, իսկ մակեդոնական թիմն օգտագործեց: 58-րդ րոպեին գնդակը հայտնվեց «Ալաշկերտի» դարպասում, եւ դա վճռորոշ եղավ:
Վերջինը «Շիրակն» էր, որը նույնպես դրսում էր խաղում: Մրցակիցը ռումինական «Ստյաուան» էր, որն անկասկած խաղի ֆավորիտն էր: Այդ հանդիպումից առաջ գյումրեցիները մի քանի օրով վարձավճարով հետ էին բերել այն խաղացողներին, որոնք ընթացիկ մրցաշրջանից առաջ «Շիրակից» «Արարատ» էին տեղափոխել: Հայկական թիմը համառ պայքար մղեց ու չէր զիջում: Ինչպես «Նոայի» դեպքում, այնպես էլ՝ «Շիրակի», կարելի է ասել, որ արժանի չէր այն հաշվին, որը հանդիպման վերջում վառվում էր լուսատախտակին՝ 0:3: Բոլոր 3 թիմերի մեջ, թերեւս, ամենահաջողը «Շիրակի» խաղն էր:
Ավելի վաղ Հայաստանը եվրագավաթներում ներկայացրել էր «Արարատ-Արմենիան»: Թիմը որպես երկրի չեմպիոն մասնակցել էր Չեմպիոնների լիգայի որակավորման առաջին փուլին: Մրցակիցը Կիպրոսի «Օմոնիան» էր: Օգոստոսի 19-ին Երեւանի ֆուտբոլի ակադեմիայում տեղի ունեցած խաղում ոչինչ չկարողացավ անել, պարտվեց 0:1 հաշվով ու դուրս մնաց Չեմպիոնների լիգայից:
Ճիշտ է, «Արարատ-Արմենիան» դեռ չի ավարտել ելույթները եվրագավաթներում: ՈՒԵՖԱ-ի կանոնակարգի համաձայն՝ հայտնվել է Եվրոպա լիգայի որակավորման 2-րդ փուլում: Մրցակիցը հայտնի է դառնալու օգոստոսի 31-ին կայանալիք վիճակահանության ժամանակ:
Կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով ՈՒԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերն առայժմ անցկացվում են առանց հանդիսականների: Երկրպագուների մուտքը փորձնական կթույլատրեն Սուպերգավաթի խաղարկությունում, որտեղ տիտղոսի համար պայքարելու են Չեմպիոնների լիգայի գավաթակիր «Բավարիան» ու Եվրոպա լիգայի հաղթող «Սեւիլիան»: Խաղը կայանալու է սեպտեմբերի 24-ին Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդաբեշտի «Պուշկաշ արենա» մարզադաշտում: ՈՒԵՖԱ-ն թույլատրելու է երկրպագուների սահմանափակ քանակով ներկայություն՝ դրա տարողության 30%-ի չափով: Այդպիսով փորձելու է հասկանալ, թե կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում ինչպես կարող է փոփոխել երկրպագուների ներկայության վերաբերյալ հակահամաճարակային կանոնակարգը: Մարզադաշտը տեղավորում է 67 հազարից քչի ավելի հանդիսական, ու խաղին կկարողանան ներկա լինել շուրջ 20 հազար երկրպագուներ: