Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել էր, որ 2016-ի ապրիլին Ստեփանակերտի օդն անպաշտպան է եղել: Վերջերս հրավիրված ասուլիսի ընթացքում անդրադառնալով այս մտքին՝ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ Ստեփանակերտի օդային տարածք ԱԹՍ մուտք չի գործել, ԱԹՍ-ները խոցվել են Ստեփանակերտից շատ հեռու:
Լրագրողներից մեկն այսօր Արայիկ Հարությունյանի ասուլիսի ընթացքում հետաքրքրվեց, թե ինչպե՞ս է վերաբերում այս հայտարարությանը՝ մանավանդ որ Ապրիլյան պատերազմի օրերին ԱՀ նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանն ասել է, որ Ստեփանակերտի տարածքում ԱԹՍ է խոցվել:
«Դավիթ Բաբայանը երեւի ճիշտ չի մեկնաբանել, բազմաթիվ թռչող անօդաչու սարքերից մեկը խոցել ենք: 2016 թվականի ապրիլի այդ օրերին, երբ որ Դավիթ Բաբայանը ասել է, որ Ստեփանակերտի վրա թռչող անօդաչու սարքը խոցել ենք, բազմաթիվ (քանակը չգիտեմ) թռչող սարքերից մեկն է հաջողվել խոցել: Ինձ թվում է՝ բավարարվենք դրանով, այլ հայտարարություններ չանենք: Ես չեմ ուզում ասենք՝ ինչով էր պաշտպանված, ինչ էր աշխատում, ինչ չէր աշխատում: Ցանկացած այստեղ նստած ստեփանակերտցու հարցրեք, թե Ստեփանակերտի գլխին քանի անօդաչու թռչող սարք էին տեսնում»,- պատասխանեց Արցախի նախագահը: