Մեկամսյա դադարից հետո վերսկսվեց Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը. առաջին անգամ տուժող կողմը չի մասնակցի
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, մեկամսյա դադարից հետո քիչ առաջ վերսկսվեց Մարտի 1-ի գործով դատական նիստը։
Առաջին անգամ այն ընթանալու է առանց տուժող կողմի․ ինչպես երեկ հայտնել ենք, տուժողների իրավահաջորդներն ու նրանց ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ դադարեցնում են իրենց ֆիզիկական մասնակցությունը դատական նիստերին, որոնք, իրենց բնորոշմամբ, դարձել են թանկարժեք ժամավաճառություն կամ ֆարս։
Նախկին 4 պաշտոնյայի վերաբերյալ անջատված մասով գործը դատարան է ուղարկվել 2019 թվականի ապրիլ ամսին, սակայն մինչ օրս՝ գրեթե 1․5 տարի անց, բուն դատաքննությունն այդպես էլ չի սկսվել։ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը սա պայմանավորում է առավելապես այն շրջաններով, երբ իրենցից անկախ հանգամանքներում դատական նիստեր չեն կայացել։ Հիշեցնենք՝ Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու, Սեյրան Օհանյանն ու Յուրի Խաչատուրովը՝ սահմանադրական կարգը տապալելու, իսկ Արմեն Գեւորգյանը՝ սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, փողերի լվացման եւ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու համար։