Ազգային ժողովը հաստատեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը
Ազգային ժողովը հաստատեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարի արդյունավետությունը ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը: Նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի համաճարակի հետեւանքների մեղման կամ վերացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը, ինչպես նաեւ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանափակումների արդյունավետությունն ու իրավաչափությունն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանելու մասին նախագիծը ընդունվեց 110 կողմ և 5 ձեռնպահ ձայներով:
Երեկ նախագծի քննարկման ընթացքում նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչ, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշել էր, որ հանձնաժողովը բաղկացած է լինելու 12 անդամներից. 7 անդամ «Իմ քայլը» խմբակցությունից, 3 անդամ «Բարգավաճ Հայաստան» և 2 անդամ «Լուսավոր Հայաստան»-ից: Մարուքայնի խոսքով՝ քննիչ հանձնաժողովը կորոնավիրուսի համավարակի դեմ  պայքարի հետ կապված «պոստ մոնիթորինգ» (երբ դեպքերն ավարտվում են, նոր սկսվում է մոնիթորինգը), է անելու՝ հասկանալու համար՝ մինչև այսօր ինչ է եղել: «Եղած որոշումների վրա այլևս չենք կարող ազդել, որովհետև այդ որոշումները կայացվել են:Մենք չենք կարող ազդել նրա վրա, որ Հայաստանում համավարակի դեմ պայքարը սկզբում անլրջացել է, բայց կարող ենք ազդել ինչ-որ որոշումների վրա, որոնք հիմա են կայացվում»: