Ոսկեհասկի զորամասի զինծառայողներին երկուշաբթի դիրքերից իջեցնելու էին, կապի խնդիր կար. Շիրակի մարզպետ
Շիրակի մարզի Ոսկեհասկի զորամասից Բերդաձորի ենթաշրջան տեղափոխված և դիրքերում մարտական հերթապահություն կատարող զինծառայողները երկուշաբթի պետք է իջնեին դիրքերից, քանի որ եղել է կապի խնդիր: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը:
Մարզպետն այդ պահին Արցախում է եղել և անձամբ լուրը լսել: Կիրակի է մեկնել Արցախ, քանի որ իմացել է Բերդաձորի ենթաշրջանում հակառակորդի նկատվող ակտիվության մասին, իսկ այդ տարածքում Շիրակի մարզից մեծաթիվ կամավորական ջոկատներ կան, և մոբիլիզացիոն ռեսուրս է կենտրոնացված:
«Մի մասի հետ կապ կար, մենք նրանցից տեղեկություններ էինք ստանում, մի խումբ էլ կար, որի հետ երեկոյան պարզվեց, որ կապ չկա: Ես երկուշաբթի առավոտյան մեկնեցի Արցախ, որպեսզի տեղում հասկանամ, թե ինչ է կատավում, քանի որ էն կամավորական ջոկատը, որը մարզից մեկնել էր, ես եմ ուղեկցել, նաև ներկա եմ գտնվել նրանց մարտական խնդիրները ստանալու ժամանակ: Երեկ առավոտյան հանդիպել եմ Բերդաձորի պաշտպանական շրջանի պատասխանատուի հետ, ներկայացրեց առկա լարվածությունն ու ձեռնարկված քայլերը: Իսկ կոնկրետ մի խմբի մասով, որը մեր մարզի Ոսկեհասկի զորամասից էր տեղափոխվել, ներկայացրին, որ իրենց պլանավորում են իջեցնել դիրքերից, որովհետև կոնտակտի հետ կապված խնդիրներ կան: Ունեցել են պայմանավորվածություն, որ ռուսների ուղեկցությամբ գնան իջեցնեն նրանց»,- մանրամասնեց մարզպետը:
Արդեն երեկոյան, երբ վերադարձել է Գյումրի, մարզի համայնքապետներից ստացել է ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը տեսանյութ է տարածում գերեվարված նոր զինվորների մասին, որում Ոսկեհասկի զորամասի զինվորականներից շատերին հարազատները ճանաչել են:
«Արդեն կեսգիշերին հանդիպումներ եմ ունեցել և այսօր էլ շարունակում եմ հանդիպել այդ զինվորականների ծնողների հետ, նրանք նաև կապ են հաստատել պաշտպանության նախարարության հետ, որ անմիջապես իրենք էլ կարողանան զանգել ճշտել: Պաշտոնական տեղեկատվություն չունենք, հստակեցված չէ այդ զորախմբի կարգավիճակն այս պահին: Միայն մեկ ոչ պաշտոնական տեղեկություն կա, որ գերի վերցվելու ընթացքում փոխհրաձգություն չի եղել»,- ասաց Պետրոսյանը:
Մարզպետը նաև տեղեկացրեց, որ Շիրակի ոստիկանապետի հետ միասին հանդիպել են գերեվարված տղաների հարազատների հետ և տեղեկացրել, որ Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը մեկնում է Արցախ` Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի հետ հանդիպման։