«Հայաստանում աշակերտների՝ մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների իմացության մակարդակը բարելավվել է նախորդ տարիների համեմատ»,- այս մասին «Արմենպրես» լրատվական գործակալության մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այսօր ասաց Գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Արսեն Բաղդասարյանը:
Նա ներկայացրեց հանրակրթական դպրոցներում 4-րդ եւ 8-րդ դասարանցիների՝ մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների մակարդակը, որը հետազոտվել է TIMSS միջազգային ծրագրի շրջանակում:
Նշենք, որ TIMSS-ը 4-րդ և 8-րդ դասարանցիների համար մաթեմատիկայից եւ բնագիտական առարկաներից միջազգային հետազոտություն է, որը թվային տվյալների միջոցով հնարավորություն է տալիս հասկանալ տվյալ երկրի կրթական համակարգի ներկա վիճակը, խնդիրների առկայության դեպքում բացահայտել դրանք, համեմատել հաջողությունները մյուս երկրների հետ։
TIMSS հետազոտությունները անցկացվում են 4 տարին մեկ անգամ՝ քառամյա ցիկլով: Այս վերջին հետազոտությունը սկսվել է 2017 թվականին, մասնակցել է շուրջ 60 երկիր: Հետազոտությանը մասնակցել է հայաստանյան 150 դպրոց, որոնք ներկայացրել են մեր երկրի կրթական ամբողջ պատկերը:
Ստուգատեսը երկու բաժնից է բաղկացած: Առաջինի դեպքում տեղի է ունենում գիտելիքի գնահատում, մաթեմատիկայից և բնագիտական առարկաներից երեխաները լուծում են հարցաշարի առաջադրանքները: Երկրորդ մասում պատասխանում են հարցերի, որոնք վերաբերում են ընդհանուր կրթական միջավայրին՝ դպրոց, համայնք եւ այլն: Այս հարցաշարը լրացնում են նաեւ մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների ուսուցիչներն ու դպրոցի տնօրենը՝ կրթական համակարգի մասին ընդհանրական պատկերացում կազմելու համար:
«Թեեւ Հայաստանում մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների վիճակը սովորաբար մեր թույլ տեղն է միշտ եղել, բայց նախնական արդյունքներով՝ մեր աշակերտների՝ մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների մակարդակը նախորդ տարիների համեմատ բարելավվել է: Նույնիսկ այս տարի մաթեմատիկայից 4-րդ դասարանների երեխաների ցուցաբերած միջին միավորը գրեթե ճշգրիտ համընկել է միջազգային միջին միավորին: Պետք է արձանագրել նաեւ, որ միշտ բնագիտական առարկաների արդյունքներն ավելի ցածր են եղել, քան մաթեմատիկայի արդյունքները, եւ այս տարին նույնպես բացառություն չէ: Ցավոք սրտի, բնագիտական առարկաների նկատմամբ հետաքրքրությունը ավելի քիչ է: Եվ այս ուղղությամբ դեռ անելիքներ ունենք՝ առաջին հերթին աշակերտներին շահագրգռելու, մոտիվացիա ստեղծելու»,- նշեց Արսեն Բաղդասարյանը:
Արդյունքների ամբողջական ամփոփումից հետո դրանք ուղարկվելու են ԿԳՄՍ նախարարություն, որը, արդյունքները վերլուծելով, պետք է մշակի կրթական ճիշտ քաղաքականություն՝ դասագրքերի փոփոխություն, ուսումնական պայմանների բարելավում եւ այլն: