ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց Արցախի նախադպրոցական տարիքի երեխաների ամանորյա աջակցության միջոցառումը:
Հարցը զեկուցող աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ ներկայացվող նախագծի նպատակը Արցախում հաշվառում ունեցող 2015 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված երեխաներին աջակցության տրամադրումն է Ամանորի կապակցությամբ։
Միջոցառման շահառու են համարվում Արցախում 2020 թվականի դեկտեմբերի 23-ի դրությամբ հաշվառում ունեցող 2015 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված երեխաները։
Աջակցությունը տրամադրվելու է միանվագ կարգով՝ 20 հազար դրամ յուրաքանչյուր երեխային՝ ըստ «Հայփոստին» ու «Արցախփոստին» տրամադրված երեխաների անվանացանկերի։ Աջակցությունը տրամադրվելու է մինչեւ Ամանոր՝ հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:
Միջոցառման շահառու համարվող երեխաների տվյալները Ծառայությանը տրամադրում է ոստիկանությունը՝ ըստ բնակչության պետական ռեգիստրի տվյալների։
Սոցիալական աջակցությունը վճարվում է շահառուի ծնողին (խնամակալին)։
Առաքելյանը նշեց, որ միջոցառման գաղափարի համար շնորհակալություն է հայտնում իր ղեկավարած նախարարության աշխատակիցներին, քանի որ գաղափարը ծնվել է նրանց առաջարկով, եւ միջոցառումն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է պարգեւավճարների եւ աշխատավարձի հավելավճարների ամբողջ ֆոնդով։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հասկանալի պատճառներով այս տարի ամանորյա միջոցառումներ չեն լինի, բայց պետք է առավելագույնը անել, որ երեխաները չզրկվեն ամանորյա միջոցառումներից. «Ինչքան տեղեկացա, ամանորյա ներկայացումներ կլինեն մեր թատրոններում, դա շատ կարեւոր է»: