Հայաստանում 2021 թվականի հունվարին ՀԴՄ կտրոններով արձանագրվող առեւտրաշրջանառության ծավալները շարունակել են նվազել, սակայն փետրվարից իրավիճակը կարծես շտկվում է:
«Հայկական ժամանակ»-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից գրավոր հայտնեցին, որ 2021 թվականի հունվարին Հայաստանում ՀԴՄ կտրոններով առեւտրաշրջանառության ծավալները կազմել են 126 մլրդ 309 մլն 644 հազար 687 դրամ. նույն ժամանակահատվածում տպագրվել է 31 մլն 763 հազար 921 ՀԴՄ կտրոն: 2020-ի հունվարի համեմատ առեւտրաշրջանառության ծավալը նվազել է 6 մլրդ 236 մլն 308 հազար 92 դրամով կամ 4.7 տոկոսով, իսկ ՀԴՄ կտրոնների քանակը` 1 մլն 941 հազար 191 հատով կամ 5.8 տոկոսով:
Փոխարենը, 2021 թվականի փետրվարի 1-ից մինչեւ 15-ը հաջողվել է նախորդ տարվա համեմատ ավելի դրական արդյունք գրանցել: 2021-ի նշված ժամանակահատվածում առեւտրաշրջանառության ծավալները կազմել են 78 մլրդ 417 հազար 393 դրամ, իսկ տպագրված կտրոնները՝ 19 մլն 650 հազար 476 հատ: 2020-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ առեւտրաշրջանառության ծավալներն աճել են՝ 2 մլրդ 144 մլն 724 հազար 296 դրամով կամ 2.8 տոկոսով, իսկ ՀԴՄ կտրոնների թիվն աճել է՝ 483 հազար 838 հատով կամ 2.5 տոկոսով:
Նշենք, որ 2020 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին կորոնավիրուսը տարածված չէր եւ սահմանափակումներ չկային ու այդ ամիսները տնտեսության համար բարենպաստ էին համարվում: