Սերժ Սարգսյանը թիմակիցներին ոգևորելու, իր շուրջ համախմբելու խնդիր ունի. Ալեն Սիմոնյան
Կարծում եմ՝ Սերժ Սարգսյանը չի որոշել՝ մասնակցել ընտրություններին, թե ոչ, բայց իր թիմակիցներին ոգևորելու և իր շուրջ համախմբելու խնդիր ունի: Խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի երեկվա հայտարարությանը:
Հիշեցնենք, որ վերջինս դատարանի բակում երեկ ասել էր՝ կարող է հեշտությամբ պաշտոն զիջել, կարող է հանուն Հայաստանի ժողովրդի զիջել մի ողջ իշխանություն, բայց երբեք չի լքի խրամատը, որը պաշտպանում է հայկական պետականությունը:
«Ինքը մեկ անգամ է պաշտոն թողել, այն էլ՝ ստիպված: Կարծում եմ՝ նման արտահայտություններ անելը ճիշտ չէ, քանի որ մարդիկ հիշում են իր զբաղեցրած պաշտոնները, ինքն իրեն տուն նվիրելը: Ինքը նույնիսկ տունը չէր կարող թողնել, ի՞նչ պաշտոնի մասին է խոսքը»,- ասաց Սիմոնյանը: Նա հավելեց, որ ուրախ կլինի, եթե նաև նախկին նախագահները մասնակցեն ԱԺ արտահերթ ընտրություններին:
Սիմոնյանը նաև ասաց, որ իրավապահ համակարգը թույլ չի տալու, որ այս ընտրությունները կեղծիքներով անցկացվեն: «Վստահեցնում եմ ձեզ, իրավապահ մարմինները կարող են և կզբաղվեն այն գործունեությամբ, որ թույլ չեն տա փող բաժանելու ընդունված տրամաբանությունը, և այն ռեսուրսները, այն հնարքները, որոնք օգտագործվել են նախկին 20 տարվա ընթացքում»:
ԱԺ փոխնախագահը նաև վստահ է, որ իշխող ուժը գալիք ընտրություններում նույնպես հաղթելու է: «Վստահ եմ, որ մարդիկ գիտեն՝ ինչու պետք է մեզ ընտրեն, ես վստահ եմ, որ շատ մարդիկ հիասթափված են, շատ մարդիկ ջղայնացած են մեզ վրա, բայց իրենք բոլոր գործընթացները շատ լավ հասկանում են»: