ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց երկարաձգել գյուղատնտեսական վարկերին վերաբերող կորոնավիրուսի հակաճգնաժամային երկրորդ միջոցառման ժամկետը:
Հարցը զեկուցող էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, որ խոսքը մինչեւ 1 միլիոն դրամի վարկերի սուբսիդավորման ու պրոցեսի շարունակման մասին է:
«Այս վարկերը կազմել են երկրորդ ծրագրի ընդհանուր վարկերի 2/3-ը, այսինքն՝ մոտ 36 հազար վարկից 26 հազարը եղել են հենց այս տիպի վարկեր: Գումարով դա ընդհանուր 63 միլիարդի 1/3-ն է՝ 21 միլիարդ: Բայց քանակով եւ շահառուների թվով դա ամենալայն շերտն է եղել»,- ներկայացրեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ այս տիպի վարկերը փոխարինել են նախկինում Կառավարության կողմից տրված գյուղատնտեսական զանազան աջակցության ծրագրերի՝ պարարտանյութեր, վառելանյութ եւ այլն. «Այսպիսի փոփոխությամբ մենք անցած տարի ազատվել ենք կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող օգնության ծրագրերից՝ պարարտանյութ, սերմացու, դիզվառելիք եւ այլն»:
Քերոբյանն ընդգծեց՝ հաշվի առնելով, որ այս գործիքի կիրառումը խիստ պահանջված է՝ առաջարկում են երկարաձգել գործիքի կիրառումը մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը, մինչեւ ամբողջությամբ վստահ կլինեն, որ գյուղատնտեսությունն ու տնտեսությունը վերականգնվել են:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ մինչեւ 1 միլիոն դրամ գյուղվարկերի տոկոսները սուբսիդավորում է Կառավարությունը, որպեսզի գյուղացիները կարողանան ստանալ վարկերը 0% տոկոսադրույքով:
«Մենք վիճակագրությունն ուսումնասիրեցինք եւ տեսանք, որ փոքր գյուղվարկերի ստացման տեմպը այնպիսին չէ, ինչպես նախորդ տարի, որոշեցինք այս գործիքով խթանել, որպեսզի մեր սիրելի գյուղացիներն ավելի լավ պայմաններով վարկեր ստանան, եւ բանկերն էլ որոշակի ապահովություն ունենան գյուղացիներին վարկավորելու առումով»,- ասաց Փաշինյանը:
Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ իր հերթին նշեց, որ այս վարկի առավելությունը նաեւ այն է, որ գրավ չի պահանջվում եւ փոքր գյուղացիական տնտեսությունների համար է. «Գարնանամուտին կարեւոր է, որ գյուղացիները կարողանան իրենց փոքր հողատարածքի համար ձեռք բերել սերմացու, պարարտանյութ եւ անհրաժեշտ այլ պարագաներ»: