Թուրքիան պետք է փոխի Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունը. ՀՀ վարչապետ
Ապրիլի 7-ին Մոսկվա կատարելիք աշխատանքային այցի նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել «Ինտերֆաքս»-ի թղթակցին, որի ժամանակ խոսել է հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագայի իր տեսլականի, տնտեսական կապերի և ռազմատեխնիկական համագործակցության հեռանկարների, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին:
Փաշինյանը նշել է, որ հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցային հարաբերությունները բավական հարուստ են և ծավալուն: Դրանք հիմնված են բարեկամ ժողովուրդների պատմական շփումների վրա: Այդ հարաբերությունների բնույթը կախված չէ ապագա արտահերթ ընտրությունների արդյունքներից:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը կենտրոնացած է Ռուսաստանի Դաշնության հետ լայն ու երկարաժամկետ ռազմատեխնիկական համագործակցության վրա, որը բխում է երկու պետությունների երկարաժամկետ ռազմավարական շահերից:
Հայաստանը չափազանց շահագրգռված է, որ Ռուսաստանից ստանա ժամանակակից զենք և զինամթերք, ու դրանք Հայաստան առաքվեն Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի համար նախատեսված լրակազմով:
Պատասխանելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցին՝ Փաշինյանը նախ հիշեցրել է, որ որ հայ-թուրքական սահմանը միակողմանիորեն փակվել է Թուրքիայի կողմից դեռևս 1993 թ.-ին: Հայաստանը միշտ հանդես է եկել առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման օգտին, բայց դա մերժվել է հենց Թուրքիայի կողմից: Անկարայի նման թշնամական քաղաքականությունն ավելի սրվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի 44-օրյա ագրեսիայի ընթացքում: Թուրքիան Ադրբեջանին տրամադրեց ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական աջակցություն, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի տեղափոխեց նաև օտարերկրյա զինված ահաբեկիչների: Այս համատեքստում տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու և տնտեսական իմիջը վերականգնելու համար Թուրքիան պետք է փոխի Հայաստանի նկատմամբ այդ ագրեսիվ քաղաքականությունը: