ՀՀ ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Եղիազարյանը արդեն մի քանի շաբաթ է հայտարարում է, թե ըստ Համաշխարհային բանկի հաշվետվության 2018թ-ին Ադրբեջանից Հայաստան 211 մլն դոլար է փոխանցվել:
Վերջինս այսօր ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, թե այդ հարցի վերաբերյալ դիմել է ԱԱԾ եւ տեղադրել է ԱԱԾ-ից ստացված պատասխանի լուսանկարը: Ըստ այդ պատասխանի ԱԱԾ-ն՝ հայտնում է, որ Ադրբեջանից Հայաստան 211 մլն դոլարի փոխանցման տվյալներ չի ստացել, իսկ առավել մանրամասն մասնագիտական պարզաբանումների համար առաջարկել են պատգամավորին դիմել Կենտրոնական բանկ:
Թեմայի վերաբերյալ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արտակ Մանուկյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում ասաց, որ անձամբ ինքը Եղիազարյանի նշած տվյալ հաշվետվությունը երբեք չի տեսել. «Եթե պատգամավորը պնդում է, որ կա նման հաշվետվություն՝ ոչինչ չունեմ ասելու, գուցե եղել է, բայց առնվազն այս պահի դրությամբ Համաշխարհային բանկի կայքում չեմ գտնում նման հաշվետվություն»:
Մանուկյանն ասաց, որ ընդդիմադիր գործիչները ինչքան նախընտրական շրջանը մոտենա այդքան պետք է փորձեն տարատեսակ «հնչեղ» բացահայտումներով հանդես գալ եւ սա եւս այդ համատեքստում է:
«Համաշխարհային բանկի այդ հաշվետվությունը ենթադրում եմ ունի հետեւյալ տրամաբանությունը. ինչ-որ մի փորձագետ՝ տարբեր երկրների տեղահանվածների թվերը ստանալով՝ փորձում է հաշվարկ անել, որ եթե կա տեղահանված, ապա նա նաեւ գումար է ստանում: Ինչ-որ մեթոդաբանությամբ բոլոր երկրների՝ այդ թվում նաեւ Հայաստանի համար փորձել է ինչ-որ եզրակացություններ անել: Առանց խորանալու այդ երկրները իրար հետ ֆիզիկապես փոխանցումներ իրականացնում են, թե չէ»,- նշեց պատգամավորը՝ հավելելով, որ այդ հաշվետվությունը մեթոդաբանական տեսանկյունից լուրջ խնդիրներ է պարունակում եւ գուցե հենց դա է պատճառը, որ այդ հաշվետվությունը չկա:
Նա ընդգծեց՝ ՀԲ-ն չի առաջնորդվում Հայաստան-Ադրբեջան հարցերով, այլ առաջնորդվում է այն տրամաբանությամբ՝ հաշվետվությունը մեթոդաբանական տեսանկյունից խոցելի է, թե չէ. «Հիմա, եթե չկա այդ հաշվետվությունը, չի բացառվում, որ ՀԲ-ն տեսել է՝ խոցելի է ոչ միայն ասենք Հայաստանի կամ Ադրբեջանի հետ կապված, այլեւ օրինակ՝ այլ երկրների հետ կապված փոխանցումները եւ հեռացրել են»:
Մանուկյանի խոսքով՝ եթե այդ հաշվետվությունը հիմա չկա, բայց ՀՀ-ում շարունակում են այդ մասին խոսել՝ նշանակում է, որ նման պնդումների հեղինակին հետաքրքրում է ոչ թե բովանդակությունը, այլ այն, որ լրագրողները իր անունը շրջանառեն եւ հավելյալ հիշատակումներ լինի իր մասին: