2020 թվականի դեկտեմբերի 19-ին գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը, լինելով ԳՇ պետ, ընդունելություն է խնդրել Սերժ Սարգսյանից: Ազգային ժողովում պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հարցին՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես գիտեմ՝ Օնիկ Գասպարյանը պետական հեղաշրջման փորձի փուլում հանդիպել է Սերժ Սարգսյանի հետ, ես կարող եմ ասել՝ երբ է եղել էդ հանդիպումը: Նախագահ Արմեն Սարգսյանի մոտից դուրս գալուց հետո հանդիպել է նրա հետ, ունեցել է խոսակցություն»,- մանրամասնեց վարչապետը:
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Մարուքյանի հարցն իրականում առաջարկ էր հրապարակել անվտանգության խորհրդի նիստի արձանագրությունները, որպեսզի հանրությունը իմանա՝ ճի՞շտ են արդյոք վարչապետի հրապարակած տեղեկությունները Օնիկ Գասպարյանի մասին:
Մարուքյանը հիշեցրեց՝ երբ որ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Օնիկ Գասպարյանը Սերժ Սարգսյանի ցուցումով է հայտնի հայտարարությունը տարածել, որեւէ ապացույց չհրապարակվեց: Պատգամավորը տեղեկացրեց նաեւ, որ այսօր Գասպարյանը հայտարարել է՝ վարչապետը կեղծում է անվտանգության խորհրդի նիստի արձանագրությունները:
Ի պատասխան՝ վարչապետն ասաց, որ լավ առաջարկ է հնչում, կդիտարկեն ԱԽ նիստի արձանագրությունները գաղտնազերծելու առաջարկը: «Համենայնդեպս այն, ինչ ես այսօր մեջբերեցի, կարող եք համարել գրեթե բառացի մեջբերում ԱԽ 2 նիստերում Օնիկ Գասպարյանի ելույթներից: Դրանք գաղտնի փաստաթղթերով արձանագրված են, եւ կարող եմ ասել՝ ապացուցելի են»:
Ավելին, ըստ Փաշինյանի, ապացուցելի է նաեւ նախկինում Օնիկ Գասպարյանի մասին ասվածը՝ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման մասին:
«Իմ հարցերին ի պատասխան եւ ոչ միայն իմ հարցերին՝ Օնիկ Գասպարյանն ինքն է ինձ տեղյակ պահել Սերժ Սարգսյանի հետ իր զրույցների մասին, բառացի գիտեմ՝ Սերժ Սարգսյանն ինչ է ասել, եւ ես գիտեմ, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Օնիկ Գասպարյանը ընդունելություն է խնդրել Սերժ Սարգսյանից»,- հավելեց վարչապետը:
Վարչապետն ասաց, որ մինչ այժմ այս մասին չի խոսել, որովհետեւ չի ուզել ի ցույց դնել մեր գործող որոշ գեներալների վախկոտությունը:
Մարուքյանը հակադարձեց՝ նշելով, թե, իր տեղեկություններով, այդ Փաշինյանն է հանձնարարել ԳՇ պետին հանդիպումներ ունենալ այն քաղաքական ուժերի ղեկավարների հետ, որոնց ներկայացուցիչները «գալիս են դեպի ՊՆ շենք, Կառավարություն, Ազգային ժողով»:
«Ես գիտեմ՝ ում հետ հանդիպելու թույլտվություն է ստացել ինձնից Օնիկ Գասպարյանը, ում հետ հանդիպելու թույլտվություն չի ստացել Օնիկ Գասպարյանը, ես դա շատ հստակ գիտեմ, ես դա տարբերում եմ: Եվ ինքը գիտեր, որ իրավունք ուներ քաղաքական շփումներ ունենալ միայն իմ թույլտվության պարագայում»,- ասաց վարչապետը:
Վերջում նա Մարուքյանին հրավիրեց ծանոթանալու ԱԽ նիստի արձանագրությանը՝ հաշվի առնելով, որ, որպես պատգամավոր, պետական գաղտնիքին ծանոթանալու իրավունք ունի:
Հիշեցնենք՝ Փաշինյանն այսօր հայտարարել էր, որ իրականությանը չի համապատասխանում Օնիկ Գասպարյանի պնդումը, թե պատերազմի 4-րդ օրը առաջարկել է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար:
«Այս ամբիոնից պատասխանատու ուզում եմ ասել՝ Գասպարյանի հայտարարության այդ կետը իրականության հետ որևէ աղերս չունի: Չի ասել Օնիկ Գասպարյանը նման բան, դա պաշտոնապես արձանագրված է, այդ թվում՝ ձայնագրությամբ: Ընդհակառակը, ասել է, խոսքը սեպտեմբերի 30-ի ԱԽ նիստի մասին է, հակառակորդը ոչ մի առաջխաղացում չի ունեցել, ԶՈՒ-ն կատարում է իր առջև դրված խնդիրը և մինչև վերջ կկատարի»,- ասել էր վարչապետը՝ հավելելով, որ «2020 օգոստոսի 21-ի ԱԽ նիստի զեկույցում էլ Գասպարյանը հավաստիացրել է, որ արցախյան ուղղությամբ մենք կարող ենք առկա ուժերով, նաև՝ միջոցներով, «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները»: