Ձեր դավաճան ու կապիտուլյանտ լինելու մասին առաջիկայում ավելի մանրամասն քննարկումներ կունենանք. Փաշինյանը՝ Կյուրեղյանին
Այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Հայաստան» դաշինքի  պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե վերջինս իրեն մեղավոր համարո՞ւմ է պատերազմի հետևանքների համար՝ ընթերցելով Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցներից մեկից հատված, որտեղ նա խոսել է ջաբրաիլյան գործողությունների մասին, որը Կյուրեղյանն անվանեց նաև «Լելե Թեփե»-ի գործողություն:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ի պատասխան հարցի՝ նշեց՝ պատերազմում ամեն ինչի մեղավորն էլ, պատասխանատուն էլ ինքն է. «Հարյուր անգամ ասել եմ այս մասին»,- ասաց նա:
Վարչապետը նաև նշեց՝ ինքը եղել է Ստեփանակերտում և հրավիրել խորհրդակցություն, լսել մարդկանց կարծիքները՝ ինչ կարող են անել իրադրությունը փոխելու վերաբերյալ:
«Հնչել են առաջարկներ, ես հետո խնդրել եմ, հանձնարարել եմ, որպեսզի զինվորականները գնահատեն առաջարկներն ու կայացնեն որոշում: Զինվորականները քննարկել են, կայացրել են որոշում և ինձ զեկուցել կայացրած որոշման ընթացքի մասին»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով «Լելե Թեփե» գործողությանը՝ ՀՀ վարչապետն ասաց՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ «Լելե Թեփե» օպերացիա հասկացություն ընդհանրապես չի եղել, այդ հետո է մտել՝ պրոպագանդիստական առումով:
«Լելե Թեփե» օպերացիա՝ նման հասկացություն չի եղել, այդ հետո է մտել պրոպագանդիստական նկատառումներով, թե, իբր, ես ասել եմ՝ Սերժ Սարգսյանը 2016 թվականին կորցրել է, ինձ համար դա ունի քաղաքական նշանակություն, գնացեք «Լելե Թեփե»-ն վերցրեք, որ դիվիդենտ առաջանա. դա կատարյալ անհեթեթություն է»,- ասաց նա:
Կյուրեղյանն էլ արձագանքեց՝ նշելով, որ Փաշինյանը հմտորեն հարցը շրջանցում է և բերում այն համատեքստին, որը ցանկալի է իր համար:
«Ես չէի խնդրել բացատրել՝ «Լելե Թեփե՞» են ասել, թե՞ ոչ, ես հարցրել եմ՝ մեղավոր ճանաչո՞ւմ եք ձեզ, թե՞ ոչ: Դուք հայտարարեցիք, որ՝ այո, Ձեզ մեղավոր ճանաչում եք և նորից ամրապնդեցիք այն կոնտեքստը, որ ես մեղավոր չեմ, ինձ սխալ են զեկուցել։ Լավ, Դուք մեղավոր չէիք, Ձեզ սխալ էին զեկուցել, այդքանից հետո հոկտեմբերի 7-ին առաջարկված՝ պատերազմը դադարեցնելու առաջարկն ինչո՞ւ հերքվեց, ինչո՞ւ մերժվեց: Ո՞վ է պատասխան տալու դրանից հետո եղած հազարավոր զոհերի համար։ Ի՞նչ պատասխան եք տալու այն ծնողներին, որոնց աչքերին նայելով՝ պետք է ասեք՝ գիտեք, ես այդ մեծ քաղաքական կամքը չունեցա՝ պատերազմը դադարեցնելու, թեկուզ դավաճան անվանելու գնով։ Միևնույն է, այսքանից հետո Ձեզ էլի դավաճան ու կապիտուլյանտ են համարում»,- նշեց Կյուրեղյանը։
Կյուրեղյանին արձագանքելով՝ Փաշինյանը հայտարարեց՝ վերջիններիս ավելի մեծ դավաճան ու կապիտուլյանտ են համարում:
«Ինչի մասին վկայում են նաև ընտրությունների արդյունքները: Դավաճան և կապիտուլյանտ լինելու մասին հետագայում քննարկումներ կլինեն»,- ասաց Փաշինյանը և հիշեցրեց, որ հոկտեմբերի 7-ին զինադադար կնքելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, բայց Ադրբեջանն այդպես էլ չի կատարել իր պայմանավորվածությունները: