ՀՀ կառավարությունն այսօր՝ հերթական նիստի ժանմանակ, հավանության արժանացրեց էկոնոմիկայի նախարարության ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչների անվտանգության տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին նախագիծը:
Նախագիծը ներկայացնող Վահան Քերոբյանը նշեց, որ սույնով գործողությունը տարածվում է ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչներ հանդիսացող և նիկոտին պարունակող, ծխախոտահումք չպարունակող էլեկտրոնային եղանակով աշխատող արտադրանքի վրա:
«Սույն տեխնիկական կանոնակարգով կարգավորվում է ծխախոտային արտադրատեսակների փոխարինիչներ հանդիսացող և նիկոտին պարունակող (այսուհետ՝ ՆՊԱ) էլեկտրոնային (էլեկտրականությամբ կամ մարտկոցային) եղանակով աշխատող արտադրանքը, որի միջոցով նիկոտինի և պրոպիլենգլիկոլի կամ գլիցերինի, առանձին դեպքերում նաև տարբեր համային կամ հոտային հավելումներ պարունակող լցանյութի գոլորշացմամբ առաջացած աերոզոլը փոխանցվում է սպառողի օրգանիզմ։ Տեխնիկական կանոնակարգով սահմանվում են ՆՊԱ-ի անվտանգությունը բնութագրող ցուցանիշները, դրանց նույնականացմանը, արտադրմանը, մակնշմանը, փաթեթավորմանը, պահպանմանը և փոխադրմանը, ինչպես նաև համապատասխանության գնահատման ընթացակարգերին ներկայացվող պահանջները»,- ասաց էկոնոմիկայի նախարարը:
Նախագծի մշակման/ընդունման արդյունքում ակնկալվում են ՀՀ-ում տվյալ ոլորտի կարգավորումը և համապատասխան տեխնիկական կանոնակարգի առկայությունը, ինչպես նաև մարդու առողջության համար վտանգի ռիսկերի նվազեցումը:
Կառավարության ղեկավարն էլ հիշեցրեց, որ հունվարի 1-ից արգելվել է առևտրի կետերում ծխախոտի, ծխախոտային արտադրանքի ցուցադրումը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանն էլ տեղեկացրեց, որ օրենքն ուժի մեջ է մտել ամբողջ ծավալով:
«Կարծում եմ՝ քաղաքացիների համար ակնհայտ և տեսանելի պետք է լինի, որ գրեթե տեղեր չկան, որտեղ ցուցադրվի կամ ակնհայտ վաճառք տեղի ունենա: Երբ օրենքը նոր էր մտել ուժի մեջ, ունեինք ստացվող որոշակի ահազանգեր: Այդ ուղղությամբ վարչական վարույթներ ենք հարուցել, պատասխանատվության միջոցների կիրառման փուլում ենք: Նաև նշեմ, որ բարձր տուգանքներ են նախատեսված խախտումների համար. դա զսպող ազդեցություն միանշանակ ունենալու է»,- ասաց Ասոյանը:
Փաշինյանը, դիմելով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ասաց. «Պարոն Միրզոյան՝ Դուք որպես ծխելը թարգել պատրաստվող մարդ, ի՞նչ հարցեր ունեք այս նախագծի մասին»:
Արարատ Միրզոյանն էլ հետաքրքրվեց՝ մասնագիտացված ծխախոտի խանութներում ինչպե՞ս է իրականացվում վաճառքը, վարչապետը նկատեց՝ կապ չունի՝ որտեղ է, բոլոր վայրերում պետք է փակ լինեն գովազդները:
Գործադիրի ղեկավարը հիշեցրեց, որ մարտի 15-ից փակ տարածքներում արգելվելու է ծխելը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն էլ հիշեցրեց, որ մարտի 15-ից արգելվելու է հանրային սննդի կետերում ծխելը։
Նրա խոսքով՝ վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ ոչ վարակիչ հիվանդություններից՝ սրտանոթային հիվանդություններից, քաղցկեղից կա մահացության բավական բարձր ցուցանիշ, ու այս բոլոր սահմանափակումներն ուղղված են մարդկանց առողջությունը պահպանելուն ու երեխաներին պաշտպանելուն: