Կորոնավիրուսային իրավիճակը Շիրակում լարված է. վերաբացվել է «Գյումրի» ԲԿ-ի քովիդ բաժանմունքը
Կորոնավիրուսի աճող թվերով պայմանավորված, ՀՀ առողջապահության նախարարության որոշմամբ, վերաբացվել է «Գյումրի» ԲԿ-ի քովիդ բաժանմունքը. 60 մահճակալ թերապևտիկ, 10 մահճակալ էլ վերակենդանացման բաժանմունքն ունի:
Հիվանդները միայն Շիրակի մարզից կամ Գյումրիից չեն: «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում «Գյումրի» ԲԿ-ի փոխտնօրեն Արմեն Խաչատրյանն ասաց՝ իրենց մոտ կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիներն ուղեգրվում են հանրապետության տարբեր մարզերից:
Քովիդ բաժանմունքի բոլոր մահճակալներն արդեն զբաղված են: 70 հիվանդ թերապևտիկ, 10-ն էլ վերակենդանացումում են: 4 նմուշառված քաղաքացի է սպասում թեստավորման պատասխանին: Ըստ ՇՄ առողջապահության վարչության պետի պարտականությունները կատարող Լեյլի Ասլանյանի՝ կորոնավիրուսային իրավիճակը մարզում լարված, բայց կառավարելի է:
Ներկա պահին պոլիկլինիկայի հսկողության տակ է 567 մարդ:
Պատասխանատուի խոսքով՝ մարզում վերջին շաբաթներին նկատվում է պատվաստումային գործընթացի դանդաղում:
Հարցին՝ արդյոք սա պայմանավորվա՞ծ է հանգամանքով, որ պատվաստված քաղաքացիների շրջանում կան կրկնավարակի դեպքեր, Լեյլի Ասլանյանն այս գործոնը բացառում է: Ասում է՝ խնդիրը կապված է սուրշնչական վարակների մեծ թվի հետ: Մարդիկ հիվանդ են, իսկ նման վիճակում պատվաստվել չի կարելի:
Այս պահին Շիրակի մարզի 18-ից բարձր ազգաբնակչության 43.4 տոկոսը կամ 76.000 մարդ ստացել է պատվաստանյութի առաջին չափաբաժինը, 64.000-ը՝ 2-րդ դեղաչափը: