Ուկրաինան համաձայնել է Բելառուսում բանակցություններ վարել ռուսական կողմի հետ
Ուկրաինան համաձայնել է բանակցություններ վարել ռուսական կողմի հետ Բելառուսի Գոմելի շրջանում: Ռուսական պատվիրակությունը կրկին այնտեղ է մեկնում:
Այս մասին ասել է նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին։
Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանի ներկայացուցիչները պատրաստ են բանակցությունների ցանկացած պահի. «Մեզ համար յուրաքանչյուր ժամը փրկված կյանք է»,- հավելել է Մեդինսկին:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն էլ նշել է, որ դրան նախորդել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և նրա ուկրաինացի գործընկեր Վլադիմիր Զելենսկու հեռախոսազրույցը։
«Դրանից հետո նախագահ Լուկաշենկոն դիմել է ռուսական կողմին՝ նախագահ Պուտինին՝ խնդրելով հետ կանչել ռուսական պատվիրակությանը, քանի որ ուկրաինական կողմից ազդանշաններ են ստացվել. պատրաստակամություն են հայտնել ժամանել բանակցությունների Գոմելի շրջան։ ՌԴ կողմն ու ռուսական պատվիրակությունը տեղում լիովին պատրաստ են բանակցությունների, սպասում են ուկրաինացիներին»,- ասել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ այսօր ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ ռուսական պատվիրակությունը ժամանել է Բելառուս՝ ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների համար։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ասել էր, որ կողմնակից չէ ռուսական կողմի հետ Մինսկում բանակցություններ վարելուն և նշել, որ այլ քաղաքներ կարող են հարթակ լինել՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ բանակցությունների համար, բայց ոչ Բելառուսի որևէ քաղաք, քանի որ, ըստ նրա, այդ հանրապետության տարածքից ագրեսիվ գործողություններ են տեղի ունենում։ Որպես այլընտրանք՝ նա առաջարկել էր Բաքուն, Ստամբուլն ու ևս այլ 2 քաղաքներ:
Ռուս պատվիրակները հայտարարել էին՝ կսպասեն մինչև ժամը 15:00-ն (ՀՀ ժամանակով 16:00)՝ հանդիպման շուրջ պայմանավորվելու համար, այնուհետև բանակցությունները տապալված կհամարվեն: