Ղուկասյանը Կալավան գյուղում աշխատող փոքր գործարար էր, որն առաջընթաց ունեցավ. Քերոբյանը՝ Սյունիքի նոր մարզպետի մասին
ՀՀ կառավարության՝ այսօր ընդունած որոշմամբ՝ Մելիքսեթ Պողոսյանն ազատվեց Սյունիքի մարզպետի պաշտոնից։ Նրա փոխարեն այդ պաշտոնին նշանակվեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ արդեն նախկին խորհրդական Ռոբերտ Ղուկասյանը։
Նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորեց Ղուկասյանին՝ հիշեցնելով, որ նա Սյունիքի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավարն է եղել։
«Ցանկանում եմ պարոն Մելիքսեթ Պողոսյանին շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում մարզպետի պաշտոնում կատարած կարևոր աշխատանքի համար: Համոզված եմ, որ մենք պարոն Պողոսյանի ներուժը կներգրավենք մեր երկրի առաջ ծառացած օրակարգային հարցերի լուծման գործում: Գիտեք, որ պարոն Ղուկասյանն այս ընթացքում Սյունիքի հարցերով աշխատանքային խմբի ղեկավարն է եղել, և մենք այսպիսի առաջարկ ունենք, որ նրան լիազորենք այդ աշխատանքները շարունակել Սյունիքի մարզպետի կարգավիճակում»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը:
Ղուկասյանը նույնպես շնորհակալություն հայտնեց վստահության համար. «Նախ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Սյունիքի հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ղեկավարումն ինձ վստահելու համար: Արդեն մեկ տարուց ավելի է, ինչ աշխատանքային խումբը գործում և աշխատում է Սյունիքի մարզում, և բազմաթիվ խնդիրներ են այնտեղ այս պահի դրությամբ լուծված: Դեռ շատ անելիքներ ունենք: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ կանեմ առավելագույնը, որպեսզի արդարացնեմ Սյունիքի ազգաբնակչության, ինչպես նաև ձեր սպասելիքները»,- ասաց Ռոբերտ Ղուկասյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ ընդգծեց՝ այս նշանակումը վկայում է, որ Կառավարությունն առաջնորդվում է մարդկանց ունակություններով և ոչ թե անձնական կապերով։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ Ռոբերտ Ղուկասյանը Կալավան գյուղում աշխատող փոքր գործարար էր, որը դարձավ վարչապետի խորհրդական, այնուհետև իրեն շատ լավ դրսևորեց Սյունիքի հարցերի հանձնաժողովում և հիմա առաջընթաց ունի կրկին»,- ասաց Քերոբյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ղուկասյանն այսօր ազատվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից՝ Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը ստանձնելու համար: