Նման օրենք դեռևս չկա. պատգամավորը՝ հանրային սննդի որոշ կետերում արդեն իսկ աղը սեղանին չդնելու մասին
Հայաստանի չափահաս բնակչության 35 տոկոսը սնվելիս հաճախ աղ է ավելացնում սննդին, 71 տոկոսն էլ տանը ճաշ պատրաստելիս է չարաշահում աղի օգտագործումը: Մասնագետները շեշտում են՝ մարդու օրգանիզմի համար օրական անհրաժեշտ չափաբաժինը 5 գրամն է: Մեր երկրում այդ ցուցանիշը կրկնակի ավելի է:
Աղի շատ օգտագործումը դադարեցնելու և դրա հետևանքով առաջացած առողջական խնդիրները կանխարգելելու համար ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հանրային քննարկման Է ներկայացրել օրենսդրական նախաձեռնություն, ըստ որի՝ հանրային սննդի օբյեկտներում, եթե առանց հաճախորդի պահանջի աղամանը դրվի սեղանին, տնտեսվարողը կտուգանվի:
Գերատեսչության առաջ բերած նոր ռեֆորմը թերևս հումորի թեմա դարձավ, և դրա վերաբերյալ անլուրջ վերաբերմունք ձևավորվեց: Կառավարության նիստերից մեկի ժամանակ հարցին անդրադարձավ նաև ՀՀ վարչապետը:
«Մենք չենք գնահատել, ու ոչ բոլորը գիտեն, թե աղի գերօգտագործումը հետագայում ինչ ազդեցություն է ունենալու մեր հանրային առողջության վրա: Երբ ծխելու կամ աղի օգտագործման չափանիշով բոլոր ստանդարտները կրկնակի, եռակի գերազանցում ենք, հետո կանգնում ենք առողջապահական խնդրի առաջ և պետական բյուջեի ծախսերով չենք կարողանում մեր երկրի քաղաքացիների բոլոր առողջապահական խնդիրները հոգալ»,- նկատել էր Կառավարության ղեկավարը:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը դեռևս նախագիծ է, սակայն այն դեռ Կառավարության քննարկմանը չի ներկայացվել: Այնուամենայնիվ, հանրային սննդի որոշ կետեր արդեն իսկ սկսել են աղը սեղանին չդնել, և այն մոտեցնել միայն այն ժամանակ, երբ հաճախորդն է պահանջում:
ՀՀ Ազգային պատգամավոր, մանկաբույժ, բժիշկ-էնդոսկոպիստ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Նարեկ Զեյնալյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց՝ գուցե հանրային վայրերի պատասխանատուներն են որոշել չդնել և հետևել նախագծի պահանջներին: «Ընկալումն այնպես է եղել, թե նախագիծը գործունեության մեջ է դրված, և օրենք է արդեն: Սակայն նման օրենք դեռևս չկա: Սա ընդամենը նախագիծ է, որը նախարարությունն է շրջանառության մեջ դրել, Ազգային Ժողովն էլ այն դեռ չի քննարկել: Նախագիծը դեռ պետք է քննարկվի Կառավարությունում, անցնի բոլոր ընթացակարգերով»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝ այս նախագծով նախարարությունը նպատակ ունի վարքագծային փոփոխություն մտցնել բնակչության շրջանում, որպեսզի աղի օգտագործման չափանիշները մարդիկ չգերազանցեն: Զեյնալյանը կարծում է՝ դրան կարելի է նաև այլ մեթոդներով հասնել. «Կարծում եմ՝ կարելի է նաև սոցիալական գովազդների միջոցով անել, քարոզչություն տանել այդ ուղղությամբ, մինչև որ անհրաժեշտ կլինի նման սահմանափակում մտցնելը»:
Պատգամավորի խոսքով՝ նաև վաղ է գնահատական տալ, թե նախագիծը, որը հետագայում գուցե օրենք դառնա, ինչ ազդեցություն կունենա հանրային առողջության վրա:
Նախագծին անդրադարձել էր նաև առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ աղի օգտագործման մեր օրական չափաբաժինը շատ է, ինչը հանգեցնում է մի շարք հիվանդությունների և հիվանդության բեռի ավելացմանը:
«Մենք միանշանակ շարունակելու ենք թե՛ աղի կիրառման սահմանափակումը խթանող ծրագրերը, թե՛ ծխախոտի դեմ պայքարը։ Նորից կրկնեմ՝ մենք որևէ բան չենք արգելում, այլ փորձում ենք բերել վարքաբանական փոփոխություններ, և երբեմն մարդը, չանդրադառնալով սովորություններին, չի էլ նկատում, որ օգտագործում է չափից շատ շաքար, աղ և այլն»,- ասել էր առողջապահական գերատեսչության ղեկավարը: