ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում փոփոխություն կատարեց իր որոշումներից մեկում, որը վերաբերում է գյուղմթերքի մթերման վարկերի սուբսիդավորմանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ այս տարի ևս շարունակելու են սուբսիդավորել գյուղմթերքի մթերման վարկերը. սահմանամերձ ընկերությունների համար՝ 14 տոկոս, իսկ ոչ սահմանամերձ ընկերությունների համար՝ 10 տոկոս:
«Բացի այդ, հիմա մենք ասում ենք, որ սուբսիդավորելու ենք միայն այն վարկերը, որոնք վերաբերում են մինչև հունիսի 1-ը բանջարաբոստանային և այլ կուլտուրաներին, մինչև հուլիսի 1-ը խաղողի մթերման պայմանագրեր կնքելուն: Վարկի վերին շեմը 4 մլրդ դրամ է»,-նշեց նախարարը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ արդեն գործող վարկերի մասով արտահանողները որոշակի խնդիրներ ունեն. «Մարտին արտահանումների էական անկում ենք ունեցել: Դրա պատճառով արտահանողների մոտ դրամական հոսքերի խզում է առաջացել: Մենք այս որոշման կետերից մեկով թույլ ենք տալիս, որ բանկերը 6 ամսով լրացուցիչ արտոնյալ ժամանակ տրամադրեն արտահանողներին»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշեց. «Մենք, ըստ էության, ասում ենք՝ մինչեւ հունիսի 1-ը, իսկ խաղողի մթերման դեպքում մինչեւ հուլիսի 1-ը գյուղացիների հետ կնքեք պայմանագիր: Սա նշանակում է, որ մթերողները որոշակի մրցակցության մեջ պետք է լինեն, և գյուղացին հնարավորություն ունի՝ եթե մի մթերողն իրեն առաջարկում է X գնով, և դա իրեն ձեռնտու չէ, կարող է փորձել այլ մթերողի հետ ավելի լավ գնով կնքել պայմանագիր: Պայմանագիրը երբ կա, գյուղացու համար կանխատեսելի է, թե ում, երբ, ինչքան մթերք պետք է մատակարարի և ինչքան պետք է ստանա»:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ շատ ընկերություններ, որոնք դրամաշրջանառություն ունեն, իրենց պոտենցիալ գրավադրելու գույքն ամբողջությամբ գրավադրել են, բանկերում որևէ նոր բան չունեն գրավադրելու, որ նոր միջոցներ ներգրավեն ու ավելի մեծ ծավալով մթերումներ իրականացնեն: Դրա համար 50 տոկոս պետական երաշխիքը առանց գրավի վարկ ստանալու հնարավորություն է: