2017 թվականի Երևանի ավագանու ընտրություններին մեր նախընտրական ծրագրի մեջ Աջափնյակի մետրոյի կառուցումը եղել է: Այս պրոցեսի գործնականացման հաջորդ փուլին ենք արդեն անցնում:
Այս մասին այսօր Կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վերջինս հայտնեց, որ մետրոյի Աջափնյակ կայարանի նախագծման համար կհատկացվի 750 մլն դրամ։
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ հայտարարվել էր մրցույթ, և արդեն կա հաղթող. «Մենք արդեն քննարկում ենք ֆինանսավորման հարցը, որպեսզի նախագծողը կոնկրետ նախագծի մետրոյի Աջափնյակ կայարանի նախագիծը: Նշանակում է՝ մենք մտնում ենք շինարարության փուլ: Որոշումը կայացված է, որ մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանը պետք է կառուցվի. մենք 1 մլրդ դրամ ենք ծախսում նախագծման աշխատանքների վրա: Ի՞նչ կարժենա ընդհանուր շինարարությունը՝ արդեն նախագծման արդյունքներով կերևա»:
Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն էլ նշեց, որ 2021 թվականին իրենք պայմանագիր են կնքել նախագծող կազմակերպության հետ:
«Նախագիծը, ըստ էության, 510 օր է նախատեսված, բայց երբ սկսեցինք բանակցություններ համաձայնագիրը ստորագրելու շուրջ, իրենք հայտնեցին, որ 510 օրից շուտ կարող են իրականացնել. նախագիծն ընդհանուր առմամբ 3 փուլով է լինելու»,- ասաց Երևանի քաղաքապետը:
Սարգսյանի խոսքով՝ Մետրոպոլիտենում այս պահին խնդիրներ ունեն, քանի որ տարիներ շարունակ կապիտալ ներդրումներ չեն իրականացվել:
ՀՀ վարչապետն էլ նկատեց՝ ծրագիրը ռազմավարական է, որովհետև մետրոն անցում է կատարում Հրազդան գետի հակառակ ափ, ինչը նշանակում է, որ արդեն հետագա ճյուղավորման հնարավորություն է ստեղծվում դեպի Դավթաշեն, Մալաթիա-Սեբաստիա, 15-րդ թաղամաս և այլն: