Հաստավիզ թիկնապահների, «սաքուլիկների» և նման երևույթների էջը հավերժ փակված է. հիշողությունը թմրում է, բայց՝ ոչ մեռնում
Մի քանի օր է՝ Երևանի օդում կրկին տարածվել է բռնապետության տագնապալի «բույրը», ոչ թե հաստատվել, այլ միայն տարածվել որոշակի ժամանակով։ Հանրության աչքի առաջ սկսել են երևալ այնպիսի դեմքեր, կերպարներ, որոնց էջը հավերժ փակվել է 2018 թվականին տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությամբ։ Թավշյա բառի հիշատակումն այստեղ պատահական չէ, քանի որ համեմատություն անցկացնելով այս օրերին Երևանի փողոցներում տեղի ունեցողը 2018 թվականի իրադարձությունների հետ՝ ավելի ու ավելի է արժևորվում «թավշյա» տերմինը՝ իր նշանակությամբ ու արժեքայնությամբ։
Ճիշտ է, Երևանի կենտրոնում Արցախի փրկության շարժում նախաձեռնած անձինք ամեն գնով փորձում են իրենց գործողություններին ու Շարժմանը «թավշյա» քող փաթեթավորել, սակայն այդ պատրանքներն ամեն րոպե հօդս են ցնդում, երբ ցուցարարների կողմից ոստիկանների հասցեին հնչում են «թուրք», «դավաճան» կամ «անասուն» պիտակավորումներ, երբ իրեն «խաղաղ» ցուցարար հռչակածը ձեռք է բարձրացնում օրենքի պաշտպանի վրա, նրան մեղադրում ու վիրավորում միայն այն բանի համար, որ վերջինս կատարում է օրենքով իրեն վերապահված պարտականությունները՝ ապահովելով իր երկրի հասարակական կարգուկանոնն ու կայունությունը։
2018 թվականին ոչինչ նախապես պլանավորված չէր. այն, ինչ տեղի էր ունենում ողջ Հայաստանում, ինքնաբուխ էր, որի կազմակերպիչը ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացին էր։ Ի տարբերություն 2018 թվականի՝ այս օրերի հանրահավաքի կազմակերպիչները, կամ էլ վերջինների մտերիմները բացահայտ սպառնալիքներ ու վիրավորանքներ են հնչեցնում իրենց չմիացող քաղաքացիների հասցեին։
Ի դեպ, այսօր իրենց հանրահավաքին միանալ պահանջողների շարքերում հիմնականում այն անձինք են, որոնք 2018 թվականին իրենց թիկնապահներին էին հանում Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած հեղափոխությանը մասնակցել փորձողներին ահաբեկելու ու ծեծելու համար։ Մարդկային հիշողությունը թմրելու, քնելու հատկություն ունի, բայց այն երբեք չի մեռնում և կրկնակի ակտիվանում է այն դեպքերում, երբ հանդիպում է հակազդեցության։
Ի տարբերություն իրենց «էլիտար հեղափոխականներ» հռչակածների, որոնք ոստիկանին ասում են, որ իրենց հագուստն ավելի թանկ է, քան վերջինիս աշխատավարձը, 2018 թվականին հեղափոխություն իրականացնողը հասարակ մարդն էր, որը թողել էր իր առօրյա կենցաղային աշխատանքը, հոգսերն ու աշխատանքային համեստ հագուստով ըմբոստացել անարդարության ու բռնապետության դեմ։
Այն, որ հաստավիզ թիկնապահների, «սաքուլիկների» և այլ արատավոր երևույթների էջը հավերժ փակված է, հայտնի է բոլորին, և այստեղ մի արձանագրում. նախկինում, եթե ինչ-որ շքեղ սենյակներում էին որոշում, թե ով է լինելու երկրի հաջորդ իշխանությունը, 2018 թվականի հեղափոխության արդյունքում իշխանությունը որոշելու միակ սուբյեկտը դարձել է ՀՀ քաղաքացին, և սա ընդունում է նաև այս օրերին փողոցում համոզելով կամ էլ սպառնալով քաղաքացուն իրենց միանալ խնդրող ընդդիմությունը, ում համար քաղաքացին մի օր «ժեխ» է, մի օր՝ ՀՀ պատվարժան քաղաքացի։