Այսօր ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմում անհետ կորածներին և գերեվարվածներին վերաբերող հարցերին:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծեց՝ ՀՀ-ի դիրքորոշումը մեկն է՝ բոլոր գերեվարվածները պետք է վերադառնան հայրենիք:
«Այդ հարցով մաքսիմալ ջանք պետք է գործադրել, որպեսզի օր առաջ այս խնդիրը լուծվի: Ադրբեջանը փորձում է լրացուցիչ պայմանների հետ կապել մեր գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձը, բայց մենք համաձայն չենք այդ դիրքորոշման հետ: Մեր դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ նոյեմբերի 9-ի եռակող հայտարարության համաձայն՝ բոլոր պահվող անձինք պետք է վերադարձվեն»,- ընդգծեց վարչապետը:
Երկրի ղեկավարը ցավով հայտնեց, որ մինչ այս պահը Հայաստանն ունի հաստատված 39 գերի, որոնցից մեկը վերջերս է մոլորվել՝ հայտնվելով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Ամենաարդյունավետ ձևը միջազգային հանրության աջակցությունն է և ճնշում ապահովելը, որպեսզի մեր քաղաքացիները օր առաջ վերադառնան հայրենիք»,- նկատեց նա:
Փաշինյանը, արձագանքելով այն պնդումներին, թե գերիների վերադարձը պետք է նախապայման դարձնել քաղաքական պրոցեսներում, ընդգծեց՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ հումանիտար հարցերը քաղաքական հարցերին պետք չէ կապել. «Հումանիտար հարցերը առանց քաղաքականացման ավելի մեծ կշիռ ունեն, փոխկապակցության դեպքում հարցի նշանակությունը կնվազեցնենք»: