Սերժ Սարգսյանը բանակցային սեղանին թողել է կապիտուլյացիայի թուղթն ու հեռացել. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ-ի շուրջ ստեղծված իրադրությունը շարունակում է մնալ կայուն լարված, բայց լարվածության թուլացման հնարավորություններ մենք տեսնում ենք: Այս մասին այսօր Կառավարություն-ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ վերջին 10 օրվա ընթացքում տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունների, Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարի և Ադրբեջանի նախագահի օգնականի միջև տարբեր ձևաչափերով, որոնք, իր գնահատմամբ, բանակցությունների որոշակի տարածք են բացել:
Փաշինյանի խոսքով՝ այս փուլում իրենք բավարարված են սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ միջազգային արձագանքներով:
«Պարզ է, որ ամբողջ միջազգային հանրությունը հասցեական գնահատական և մոտավոր ճանապարհային քարտեզի պատկերացում է տալիս, թե ինչպես պետք է լուծենք այս խնդիրը»,- նշեց նա:
ՀՀ վարչապետը հայտնեց, որ Պրահայում կայանալիք Եվրամիության ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովի շրջանակում քառակողմ հանդիպում է ունենալու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, ինչպես նաև Չեխիայի մայրաքաղաքում նախատեսվում է հանդիպում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
«Դրա հնարավորության մասին մենք հայտարարել էինք։ Եթե որևէ բան չփոխվի, սրանք կլինեն հիմնական հանդիպումները, որը, ըստ էության, ընդհանուր խաղաղության օրակարգի քննարկման մեջ է տեղավորվում»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա տեղեկացրեց նաև, որ Պրահայից մեկնելու է Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։
Անդրադառնալով Վարդան Օսկանյանի հոդվածին և այն մեղադրանքներին, թե ՀՀ իշխանությունները ցանկանում են Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս՝ Փաշինյանը հստակեցրեց՝ ՀՀ-ն ճանաչել է Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում Վարդան Օսկանյանի հեղինակությամբ:
«Այն պահին, երբ Հայաստանը ընդունել է Մադրիդյան սկզբունքները որպես բանակցությունների հիմք, այդ պահից սկսած՝ ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում: Թող լացակումած կամ խրոխտ ելույթներ չունենան: Դա տեղի է ունեցել 2007 թվականին և եղել է իշխանության փոխանցման կոմբինացիայի մասը: Սերժ Սարգսյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանն են Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել Ադրբեջանի մաս: 1998 թվականին էլ Ռոբերտ Քոչարյանն է Ղարաբաղը դուրս թողել բանակցության գործընթացից՝ դրանով դնելով անկյունաքարը և վավերացրել Ստամբուլյան խարտիան»,- ասաց վարչապետը և հավելեց, որ իրենց իշխանությունն անկեղծ պայքարել է դա հետ շրջելու համար:
Փաշինյանի խոսքով՝ իր հասցեին հնչող ամենամեծ քննադատությունն այն է, որ ինքն ասել է «Արցախը Հայաստան է և վերջ», և սա ամենամեծ և ամենաարդարացված քննադատությունն է համարվում։
«1990թ-ի ՀՀ-ի անկախության հռչակագրի նախաբանում հղում է արված ԼՂ-ի ու Հայաստանի վերամիավորման մասին ԳԽ-ի և ԼՂԻՄ-ի որոշումներին։ Այն փաստը, որ նախորդ իշխանության ներկայացուցիչները ամենամեծ քննադատությունները ուղղում են դրա մասին, նշանակում է, որ նրանք խոստովանում են, որ իմ կողմից իշխանությունը ստանձնելու և այդ հայտարարությունը անելու պահին մենք արդեն գործ ենք ունեցել Անկախության հռչակագրի բովանդակության չեղարկման հետ՝ նախորդ բոլոր բանակցողների կողմից, առանց բացառության՝ բոլոր։ Մեր ընտրությունը հետևյալն է՝ գործել՝ այս իրողությունները հաշվի առնելով, թե ոչ, թող պատասխանեն այս հարցերին»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ իրեն ուղղված բոլոր մեղադրանքների հասցեատերերը նախորդ ղեկավարներն են։
«Մեզ ուղղված բոլոր մեղադրանքների հասցեատերերը իրենք են, սկսած Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու մեղադրանքից, վերջացրած կապիտուլյացիայի մեղադրանքից, որովհետև այն բանակցային թուղթը, որը սեղանին թողել է Սերժ Սարգսյանը, եղել է կապիտուլյացիայի թուղթ։ Սերժ Սարգսյանը թողել է կապիտուլյացիայի թուղթը և հեռացել: Մենք էլ այս ամենի միջով անցել ենք ու ասում ենք, որ որդեգրել ենք խաղաղության օրակարգը: Եվ ակնկալում եմ խորհրդարանական մեծամասնության ու ժողովրդի աջակցությունն այդ օրակարգը կյանքի կոչելու համար»,- ընդգծեց Կառավարության ղեկավարը: