««Սուրեն Պապիկյանը 168․000 դոլարով բնակարան է գնել, որն այսօր 412.000 դոլար արժե» վերնագրով նյութը աչքիցս չվրիպեց, քանի որ վերջին շրջանում շատ եմ հետաքրքրվել Երևանում անշարժ գույքի շուկայով և գնագոյացմամբ։ Պետք է ասեմ, որ թվային տվյալները ճշգրիտ էին, բայց, կարծում եմ, հարգելի լրագրողը գույները բավականին խտացրել է, երբ ձևակերպել է «ինչպե՞ս է իրեն հաջողվել այդ բնակարանը գնել շուրջ 100 միլիոն դրամ էժան» հարցադրումը»։
Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ, Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը՝ վերլուծելով «Հետք»-ի արած հրապարակման մեջ նշված մի շարք տվյալներ:
Ըստ Խաժակյանի՝ հայտնի փաստ է, որ կառուցապատման փուլում գտնվող շենքում բնակարանը անհամեմատ էժան է, քան երբ ավարտվում է շինարարությունը։ Մեկ այլ փաստ է, որ որքան մեծ է բնակարանի մակերեսը, այնքան քառակուսի մետրի արժեքը ավելի ցածր է, նաև այն պարզ պատճառով, որ մեծ մակերեսով բնակարանները դժվար են վաճառվում։ Ուստի, ըստ օրինաչափության, նախորդ տարիների ընթացքում գնված բնակարանը կարող է կրկնակի ավելին լինել, քանի որ, Խաժակյանի հավաստմամբ, անգամ 2022 թվականի սկզբի և վերջի գները համադրելի չեն այդ իմաստով։
«Բայց մեր անշարժ գույքի շուկայում տեղի է ունենում մեկ այլ անոմալիա. շուկան այնքան ակտիվ է, որ կա՛մ չես գտնում նախընտրածդ տարբերակը, կա՛մ այն աստղաբաշխական արժեք ունի՝ համեմատած նախորդ տարիների։ Այս դեպքում, երբ հոդվածագիրը գրում է, թե այժմ այդ բնակարանը 412.000 դոլար արժե, ես մի կողմից կարծում եմ, որ այդ թիվը խիստ ուռճացված է, մյուս կողմից շուկան այնքան ակտիվ է, որ, ո՞վ գիտի, գուցե և ստացվի գնորդ գտնել... համենայն դեպս 2018-ին գնածս բնակարանը դոլարային արտահայտության մեջ այժմ առնվազն կրկնակի արժե, թեպետ գտնվում է Զեյթուն վ/շ-ում։
Մի դիտարկում ևս վարկավորման մասին։ Մի կողմ դնելով, թե որ բանկի միջոցով է գնումը իրականացվել, հաշվարկը շատ պարզ է՝ վարկի ամսական մարումը կազմում է մոտ 650.000 դրամի կարգի գումար։ Այդ գումարը կրկնակիից ավելի պակաս է, քան նախարարի ամսական եկամուտը, որը ակնհայտ երևում է Պապիկյանի հայտարարագրից։ Ուստի այստեղ համաչափության մասին հարց առհասարակ չպետք է առաջանա»,- գրել է Խաժակյանն ու հավելել, որ, չնայած այս ամենին, միանշանակ է, որ պետական պաշտոնյաները միշտ պետք է մանրադիտակի տակ գտնվեն, և հանրությունը իմանա, թե ինչ միջոցներով և ինչ արժեքի գույք է ձեռք բերել պաշտոնյան իր պաշտոնավարման ընթացքում՝ Հյուսիսային պողոտայից մինչև Վահագնի թաղամաս, Ավանի բազմաբնակարան շենքից մինչև Շենգավիթ։