Կառավարությունը այսօրվա նիստում հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը» հաստատելու մասին» օրենքից բխող գործողությունների ծրագիրը»:
Ըստ ԿԳՄՍ նախարարի՝ ներկայացված նախագծով, ըստ էության, վերջնական փուլ է բացվում կրթության ռազմավարության և անելիքների հաստատման գործում։
«Հիշեցնեմ, որ նախորդ տարի ավելի քան 6 տարի դադարից հետո ԱԺ-ն հաստատեց կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը, որով հստակ ուղենշվեցին կրթության բոլոր մակարդակներում զարգացման առաջնահերթություններն ու թիրախները։ Սա մեր միակ ռազմավարությունն է, որ ունի օրենքի կարգավիճակ: Այսպիսով՝ ներկայացված նախագիծը ցույց է տալիս կրթության զարգացման պետական ծրագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը: Գործողությունների պլանը նաև ֆինանսական գնահատում է անցել արտաքին փորձագետների ներգրավմամբ»,- նշեց նախարարը:
Անդրեասյանը առանձնացրեց երեք ուղղություն, որոնց համար ռազմավարության ծրագիրը առաջնային է․ «Ամենակարևորը համընդհանուր ներառական որակյալ հասանելի կրթական ծառայություններն են, ինչպես նաև կրթության արդյունավետության բարձրացումը, որտեղ խոսքը թե՛ ծախսային, թե՛ կառավարման մասին է, ինչպես նաև ռազմավարությունը շեշտադրում է կրթական ծառայությունների միջազգայնացման հարցը»։
Ռազմավարության ծրագրով նախատեսվում է, օրինակ, գյուղական բնակավայրերում որակյալ դպրոցական և նախադպրոցական կրթություն ունեցող կրթահամալիրների ստեղծումը, որոնց թիվը 2030 թվականին կհասնի 156-ի։ 2030 թվականին պլանավորվում է, որ ՀՀ բոլոր դպրոցներում աշակերտները կօգտվեն դպրոցական սննդի ծրագրից։