Ինչու Դավիթ Գյուրջինյանը նշանակվեց Բրյուսովի համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար. Ժաննա Անդրեասյանը մանրամասնեց
Այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Ժանն Անդրեասյանը մեկնաբանեց ԿԳՄՍ լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանին Երևանի Բրյուսովի անվան համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար նշանակելու հարցը:
«Բուհի նախկին ռեկտորի ընտրության արդյունքները վիճարկվում են դատական կարգով, ինչը նշանակում է, որ Կառավարությունը վարվել է միակ հնարավոր ձևով։ Հիմնադրամների օրենքի համաձայն՝ ձևավորվել է ժամանակավոր եռյակ խորհուրդ, և հաջորդ գործընթացները ժամանակավոր պաշտոնակատարի նշանակման մասով նպատակ ունեն ապահովել բուհի բնականոն գործունեությունը։ Երեկ ես եղել եմ բուհում, պարզաբանել այն հարցերը, որոնք հնչել են, կարծում եմ՝ թեման սպառվել է»,- ասաց նա։
Պատասխանելով նաև այն հարցին, թե բուհական ինքնավարություն կա՞ Հայաստանում, քանի որ տարբեր համալսարաններ պարբերաբար ահազանգում են, թե բուհական ինքնավարությունները հիմնահատակ ավերվում են, օրինակ՝ ԵՊՀ-ն՝ նախարարը խնդրեց խոսել կոնկրետ փաստերով․ «Ցույց տվեք հայտարարությունը, խոսեք կոնկրետ փաստերով, որ բուհի գիտխորհուրդը, երբ ու ինչպիսի հայտարարություն է արել»։
Նա նաև անդրադարձավ ՀՀ-ում ՌԴ դպրոցներ բացելու հարցին․ «Համատեղ ծրագրի նպատակով պետք է ձևավորվի աշխատանքային խումբ։ Մենք ունենք հայ-չինական բարեկամության դպրոց, որտեղ ունեցել ենք ներդրումներ ենթակառուցվածքների մասով, և Չինաստանի կառավարությունը շարունակում է աջակցություն ցուցաբերել դպրոցին, Չինաստանից մասնագետներ են ուղարկվում։ Այն խնդիրը, որը այսօր դրված է օրակարգում, համատեղ ծրագրեր ունենալու մասին է։ Քննարկումներ են ընթանում, մենք փորձում ենք հասկանալ, թե դա ինչ կոնցեպտով է լինելու»:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանին առաջարկվել է ունենալ դպրոց հայ-չինական բարեկամության դպրոցի օրինակով, ինչպես նաև լուծել այն ՌԴ քաղաքացիների կրթության հարցը, որոնք վերջին շրջանում տեղափոխվել են Հայաստան և կրթության հավելյալ ապահովման հարց ունեն։