Այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Ժանն Անդրեասյանը մեկնաբանեց ԿԳՄՍ լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանին Երևանի Բրյուսովի անվան համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար նշանակելու հարցը:
«Բուհի նախկին ռեկտորի ընտրության արդյունքները վիճարկվում են դատական կարգով, ինչը նշանակում է, որ Կառավարությունը վարվել է միակ հնարավոր ձևով։ Հիմնադրամների օրենքի համաձայն՝ ձևավորվել է ժամանակավոր եռյակ խորհուրդ, և հաջորդ գործընթացները ժամանակավոր պաշտոնակատարի նշանակման մասով նպատակ ունեն ապահովել բուհի բնականոն գործունեությունը։ Երեկ ես եղել եմ բուհում, պարզաբանել այն հարցերը, որոնք հնչել են, կարծում եմ՝ թեման սպառվել է»,- ասաց նա։
Պատասխանելով նաև այն հարցին, թե բուհական ինքնավարություն կա՞ Հայաստանում, քանի որ տարբեր համալսարաններ պարբերաբար ահազանգում են, թե բուհական ինքնավարությունները հիմնահատակ ավերվում են, օրինակ՝ ԵՊՀ-ն՝ նախարարը խնդրեց խոսել կոնկրետ փաստերով․ «Ցույց տվեք հայտարարությունը, խոսեք կոնկրետ փաստերով, որ բուհի գիտխորհուրդը, երբ ու ինչպիսի հայտարարություն է արել»։
Նա նաև անդրադարձավ ՀՀ-ում ՌԴ դպրոցներ բացելու հարցին․ «Համատեղ ծրագրի նպատակով պետք է ձևավորվի աշխատանքային խումբ։ Մենք ունենք հայ-չինական բարեկամության դպրոց, որտեղ ունեցել ենք ներդրումներ ենթակառուցվածքների մասով, և Չինաստանի կառավարությունը շարունակում է աջակցություն ցուցաբերել դպրոցին, Չինաստանից մասնագետներ են ուղարկվում։ Այն խնդիրը, որը այսօր դրված է օրակարգում, համատեղ ծրագրեր ունենալու մասին է։ Քննարկումներ են ընթանում, մենք փորձում ենք հասկանալ, թե դա ինչ կոնցեպտով է լինելու»:
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանին առաջարկվել է ունենալ դպրոց հայ-չինական բարեկամության դպրոցի օրինակով, ինչպես նաև լուծել այն ՌԴ քաղաքացիների կրթության հարցը, որոնք վերջին շրջանում տեղափոխվել են Հայաստան և կրթության հավելյալ ապահովման հարց ունեն։