Ապրիլի 1-ից անցում կկատարվի ԱՊՊԱ ազատականացված սակագների համակարգին. ինչ փոփոխություններ կլինեն
«2023 թվականի ապրիլի 1-ից անցում ենք կատարում ԱՊՊԱ ազատականացված սակագների համակարգին»:
Այս մասին այսօր կայացած Կառավարության նիստի ժամանակ ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Վերջինս մանրամասնեց՝ ազատականացումը համակարգի բնականոն զարգացման հաջորդական փուլն է. «Որովհետև մենք կարծում ենք, որ ավտոապահովագրողների բյուրոն արդեն թե՛ տեխնիկապես, թե՛ իր կարողությունների տեսանկյունից պատրաստ է ազատական համակարգի անցմանը»:
Գալստյանի խոսքով՝ ավտոսեփականատերերի համար լինելու են նրանց ռիսկերին համարժեք, արդար գնի ձևավորման համակարգի ներմուծում, որը նախկինում, ըստ էության, չենք ունեցել:
«Ազատականացման արդյունքում քաղաքացիներն ավելի լավ կպատկերացնեն իրենց վարքագծի և ԱՊՊԱ պայմանագրի համար վճարվող գումարների միջև եղած կապը:
Երկրորդ բանը, որ կուզեմ նշել, այն է, որ գների ազատականացման արդյունքում կվերանան վարորդների անհատական վարքագծի հետ կապ չունեցող գործոնները, օրինակ՝ մենք ունեինք խմբային մոտեցում տաքսիստների համար, կամ մինչև 80 ձիաուժ ունեցող մեքենաների սեփականատերերի համար: Այդ կառուցակարգերը այլևս չեն գործելու, գործելու է ազատ շուկայական մեխանիզմ՝ վարորդի կարգապահական և անհատական տվյալները, ըստ էության, ձևավորելու են այն սակագինը, որը նա վճարելու է ԱՊՊԱ-ի համար»,- նշեց Կենտրոնական բանկի նախագահը:
Վերջինս նաև ասաց, որ ապրիլի 1-ից առցանց հարթակում ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքելիս միաժամանակ ավտոսեփականատերերը տեսնելու են բոլոր ապահովագրական ընկերությունների գնառաջարկները:
«Ապահովագրողների բյուրոյի կողմից նախապես նաև որոշակի մոդելավորման աշխատանքներ են իրականացվել, ու նախնական տվյալները վկայում են հետևյալի մասին. եթե բոլոր ավտոսեփականատերերը ընտրեն իրենց առաջարկվող գներից նվազագույնը, ապա 56 տոկոսի համար գները կնվազեն, 21 տոկոսի համար գները գրեթե չեն փոխվի, 23 տոկոսի համար գները կթանկանան»,- ասաց Գալստյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան էլ արձագանքեց. «Կարծում եմ՝ շատ կարևոր ինստիտուցիոնալ փոփոխություն է, որը հնարավորություն է տալիս նաև որակական փոփոխությունները քաջալերել՝ վարքագծային առումով:
Եվ հետո, պետական հատվածի բոլոր հիմնարկությունների ԱՊՊԱ-ն պետք է իրականացվի մրցութային կարգով։ Այս ճանապարհին մենք բավական լուրջ որոշումներ ենք կայացրել, լուրջ ինստիտուցիոնալ բարեփոխում, որի արդյունքները կվայելեն նաև ամենակարգապահ քաղաքացիները»: