«Մեր երկու հարգելի խմբակցությունների ներկայացուցիչները փորձում են ներկայացնել հետևյալ թեզերը՝ մենք մեր 20-ամյա կառավարմամբ թողել էինք մի հիանալի ժառանգություն, դուք եկաք պարտվեցիք, տվեցիք հողերը, ու խոսում են դավաճանության մասին»:
Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց իշխող խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Նա նաև նկատեց, որ ընդդիմության կողմից երկու շատ կարևոր հայտարարություն է հնչում. «Մեկն այն է, որ ձեր ժամանակ՝ 20 տարի շարունակ, Հայաստանն ունեցել է ամենամարտունակ բանակը, երկրորդը, որ Հայաստանն ունեցել է հմուտ դիվանագիտություն: Բայց եթե դուք իսկապես ճիշտ եք, և 20 տարի շարունակ ձեր կառավարման ժամանակ Հայաստանն ունեցել է ամենամարտունակ բանակը և ամենահմուտ դիվանագիտությունը, բա ինչո՞ւ չեք լուծել Արցախի հարցը: Որովհետև Արցախի հարցի լուծման երկու ամենաֆունդամենտալ բաղադրիչը ուժեղ բանակն ու ուժեղ դիվանագիտությունն է»:
Ըստ Կոնջորյանի՝ ընդդիմությանը լսելով՝ կարծում է, թե նրանց առաջնորդներից մեկը Թալերանն է եղել, մյուսը՝ Հանիբալը:
«Հանիբալի և Թալերանի քսանամյա կառավարման ժամանակ ունենալով ամենաուժեղ բանակն ու դիվանագիտությունը՝ չե՞ք լուծել Արցախի հարցը, բա լուծեիք: Պարոն Օհանյանն ասում է, որ չեն ճանաչել ԼՂ անկախությունը, բայց հիմքեր են ստեղծել: Ասեմ՝ ինչ հիմքեր են ստեղծել, օրինակ՝ մեծ բանակցողներից Ռոբերտ Քոչարյանը, որ բանակցում էր ընդհանուր պետության մասին, դա էր հիմքը, որտեղ որ ԼՂ հայության անձնագրերում պետք է գրվեր Ադրբեջանի Հանրապետություն, դա էր ԼՂ միջազգային ճանաչման հիմքը: Կամ տիկին Խամոյանի միտքը, թե ցանկացած չբանկցությունն ավելի վատն է, քան ցանկացած վատ բանակցություն: Քաղաքական ծանծաղամտության հերթական դրսևորումն է սա: Այո, չբանակցությունը դա է, երբ որ գնում ես Արցախի միջազգային ճանաչման դրոշակը վերցրած, նախ Արցախին բանակցությունների սեղանից հանում ես դուրս, հետո գնում բանակցում ես, որ Արցախի հայերն ունենան ադրբեջանական անձնագիր, և դուք ձեր պատկերացումների մեջ ճշմարիտ եք, որովհետև ձեր չբանակցությունը սա է եղել»,- ասաց նա:
Պատգամավորն անդրադարձավ նաև ընդդիմության այն հարցադրմանը, թե այդ ի՞նչ են խոսում Իլհամ Ալիևի հետ:
«Մի պատգամավոր ունեիք, որը նաև փաստաբան էր հիմնական գործով (-խմբ. նկատի ունի Արամ Վարդևանյանին, որը վայր է դրել պատգամավորական մանդատը), ասում էր՝ Իլհամ Ալիևը Ռոբերտ Քոչարյանին տեսնում է իր երազներում, ես էլ հարցրի՝ էդ ո՞վ է պատմել Իլհամ Ալիևի երազները Ռոբերտ Քոչարյանին: Այդ դուք եք իրար երազներ պատմում, իրար երազներում տեսնում, գնացեք մի հատ ֆրոյդիզմի տեսությունը բացեք, հասկացեք՝ խի եք իրար երազներում տեսնում»,- նշեց պատգամավորը: