Այսօր՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին անդրադարձավ Արցախում՝ Լաչինի միջանցքում, Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող սադրիչ գործողություններին։ Նա ևս մեկ անգամ պնդեց՝ սրանով Ադրբեջանը շարունակում է սրել իրադրությունը տարածաշրջանում։
«Սրում է՝ այս անգամ ապօրինի կերպով հսկիչ անցագրային կետ տեղադրելով Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքում, և եթե մինչև հիմա Լաչինի միջանցքը փակ էր կեղծ բնապահպանական ակցիայի պատրվակով, արդեն պաշտոնապես փակել է Ադրբեջանը։ Սա ոչ միայն տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացնելու, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը խորացնելուն ուղղված սադրիչ քայլ է։ Միջազգային հանրությունն այս անգամ հստակ գնահատական է տվել ադրբեջանական հսկիչ անցագրային կետի տեղադրմանը Լաչինի միջանցքում, և կարևոր է արձանագրել մի շարք գործողությունների իրական նպատակը»,- ասաց նա։
Այդ նպատակներից մեկը, վարչապետի խոսքով, ԼՂ հայության էթնիկ զտումն ու ցեղասպանություն իրականացնելն է, և հենց սա պետք է լինի բոլորի ուշադրության առարկան։
Ըստ Կառավարության ղեկավարի՝ ադրբեջանական կողմը խախտել է եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը. «Որքանով է Ադրբեջանն իրեն պարտավորված զգում կատարել միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորությունները։ Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է այս քայլը։ Նոյեմբերի 9-ից ի վեր Ադրբեջանը խախտել է բոլոր կետերը։ Սա պետք է բերի կոնկրետ եզրակացությունների»:
Նա ևս մեկ անգամ ընդգծեց՝ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանցքը և ապահովի բանական գործունեությունը, Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի երթևեկությունը։
Նշենք, որ սույն հարցով Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան: