Եվրոպական Միության խորհուրդը Սատու Կոյվուին նշանակել է Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելության ղեկավար։ Նա իր պարտականությունները կստանձնի 2026 թվականի փետրվարի 20-ին՝ փոխարինելով Մարկուս Ռիտերին։
Սատու Կոյվուն ֆին ավագ ոստիկան է՝ ավելի քան 35 տարվա ազգային և միջազգային փորձով։ Նշանակվելուց առաջ նա աշխատում էր Ֆինլանդիայի Ազգային ոստիկանության վարչությունում որպես մարդկային ռեսուրսների ղեկավար:
Նրան Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության նոր ղեկավար նշանակելու որոշումը կայացրել է ԵՄ-ի Քաղաքական և անվտանգության կոմիտեն 2026 թվականի փետրվարի 17-ին։
Հիշեցնենք՝ առաքելության խնդիրն է դիտարկել և զեկուցել տեղում իրավիճակի մասին Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանագծի հայկական կողմում։ Առաքելության մանդատը գործում է մինչև 2027 թվականի փետրվարի 19-ը։
Այն բաղկացած է ավելի քան 200 միջազգային և տեղական աշխատակիցներից։ Առաքելության դիտորդներն ու քաղաքացիական փորձագետները ներկայացնում են ԵՄ անդամ 25 պետություն և մեկ երրորդ ներդրող պետություն՝ Կանադան։