Համաներումը կարող է տարածվել «Սասնա ծռերի» որոշ անդամների եւ աջակիցների վրա
Սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ հանրային խորհրդում տեղի է ունեցել փոքր խորհրդի նիստ` օրակարգային մի շարք հարցերով, որոնց թվում է եղել համաներման հարցը: Հանրային խորհուրդը գրավոր եւ բանավոր դիմումներ է ստացել մի խումբ քաղաքացիներից եւ հասարակական կազմակերպություններից` դիմելու Սերժ Սարգսյանին ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ համաներում հայտարարելու վերաբերյալ:
Խորհրդի անդամները քննարկել են համաներում հայտարարելու անհրաժեշտությունը` այդ թվում եւ հուլիսյան դեպքերի հետ կապված: Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, Հանրային խորհուրդը լիազորել է ՀԽ նախագահ Վազգեն Մանուկյանին համաներման վերաբերյալ խորհրդի անդամների արտահայտած տեսակետները, համաներման տարածման շրջանակների առումով հնչած երբեմն հակադիր կարծիքները քննարկել երկրի ղեկավարի հետ:
Հանրային խորհրդի քաղաքացիական հասարակության հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանը Armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց, որ ՀԽ-ի ձեւավորման առաջին ամիսներից համաներման եւ ներման առաջարկներ միշտ ստանում են ե՛ւ դատապարտված անձանց հարազատների, ե՛ւ հկ-ների կողմից:
«Բայց վերջին շրջանում հոսքն ու առաջարկությունների ինտենսիվությունը մի քիչ ավելի նկատելի է դարձել հուլիսյան դեպքերի հետ կապված: Դրանց հետ առնչվող անձանց հարազատների, համախոհների կողմից եղել են առաջարկություններ, որպեսզի մեր կառույցը համաներում հայտարարելու նախաձեռնությամբ հանդես գա: Բայց գիտեք, որ այդ առանձնաշնորհը հանրապետության նախագահին է, իսկ համաներում հայտարարում է Ազգային ժողովը, մենք այդտեղ ունենք խորհրդատվական ձայնի իրավունք եւ կարող ենք նման խնդրանքով կամ առաջարկով դիմել ե՛ւ նախագահին, ե՛ւ ցանկացած քաղաքական ատյանի»,- նիստից որոշ մանրամասներ հայտնեց քաղաքացիական հասարակության հանձնաժողովի նախագահ:
Նրա խոսքով՝ դռնփակ նիստում դրական վերաբերմունք եղել է համաներման առաջարկին, բայց դրա հետ մեկտեղ տարաձայնություններ էլ են եղել, թե որ հոդվածի վրա պետք է տարածվի, որի՝ ոչ: «Դրա համար Հանրային խորհուրդը միասնական փաստաթղթով հանդես չի եկել, բայց քանի որ քննարկումը եղել է, մենք խնդրեցինք, որ այդ քննարկման արդյունքները պարոն Մանուկյանը ներկայացնի քաղաքական ղեկավարությանը»,- ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Մեր հարցին՝ հնչե՞լ են տեսակետներ, որ կարելի է համաներման առաջարկություն ներկայացնել «Սասնա ծռեր» խմբին աջակցելու մեղադրանքով կալանավորված անձանց վրա, նա պատասխանեց. «Քանի որ մենք չեն որոշում հոդվածների խումբը, մենք կարող ենք առաջարկել սոցիալական որոշակի խմբեր, հանցագործությունների տեսակներ: Ես կարող եմ իմ կարծիքն ասել, քանի որ քննարկումը բաց չի եղել: Քաղաքական, տնտեսական, բարոյահոգեբանական, նաեւ իրավական առումով համաներում հայտարարելու խնդիրը հասունացած է: Իհարկե, հաշվի առել ենք, որ այդ միջոցառումների ժամանակ շատ կալանավորված մարդիկ կան, որոնց նկատմամբ համաներմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելն ավելի ճիշտ կլինի, քան այդ խնդիրը ծանրացնելը, հասարակության մեջ որոշակի իմաստով սեպ խրելով»:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը դժվարացավ ասել, թե Հանրային խորհրդի նախագահը իրենց քննարկման արդյունքները երբ կներկայացնի Սերժ Սարգսյանին: «Ի տարբերություն Հանրային խորհրդի ողջ կազմի, ՀԽ նախագահն իր շփումներում առավել ինտենսիվ է ե՛ւ նախագահի, ե՛ւ ղեկավարների հետ: Իր փոխարեն չեմ կարող ասել, թե երբ կհանդիպի»,- ասաց ՀԽ անդամ:
Armtimes.com-ին հայտնի դարձավ նաեւ, որ ՀԽ-ում տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ նաեւ առաջարկ է եղել համաներում հայտարարել նաեւ «Սասնա ծռեր» խմբի այն անդամների նկատմամբ, ովքեր ազատամարտի մասնակիցներ են: