Թե ինչո՞ւ են նշված անձինք խուսափում նկատելի դառնալուց, պարզ չէ:
Արամ Մանուկյանի արձանի մոտից մեկնարկում է 17 ընդդիմադիր կուսակցություններից բաղկացած «Հայրենիքի փրկության շարժման» երթը:
Որովհետեւ այդ դիրքորոշումը միշտ էլ կոշտ է եղել, բայց Հայաստանում նման ծավալի ակամա քարոզչական աջակցություն երբեք չի ունեցել։
Մեր տեղեկություններով վերոնշյալ ՍՊ ընկերությունը «Մետէքսիմ»-ն է, որը պատկանում է Սերժ Սարգսյանի մանկության ընկեր Միխաիլ Հարությունյանին:
Հարցին՝ տեղեկություն ունի՞ հետախուզման մեջ գտնվող իր եղբորից, Սարգսյանը գլխով բացասական նշան արեց:
Պարզաբանում՝ Վլադիմիր Գասպարյանի փաստաբանի հրապարակման վերաբերյալ:
Եթե վերջին ընտրություններում 3-4 % ձայն ստացածները հայտարարում են, թե պետք է օր առաջ «տուն ուղարկել» 70 տոկոս ստացած իշխանություններին, դա արդեն ոչ թե քաղաքական ընդդիմություն է, այլ ապստամբների խմբակ:
Գնացի հիվանդանոց՝ մայրը լաց էր լինում, ասում էր, որ որդին կմահանա, մայրն ու հայրն ասացին, որ իրենց տղան գնում է ձեռքից, ասացին, որ ծանր վիրահատություն է տարել և նրա օրգաններից մեկը կարող է հեռացնեն:
Հարցին, թե իր ընտանիքին որտեղի՞ց խոշոր գումարներ, Հայկ Սարգսյանն արձագանքեց. «Աշխատել եմ, ի՞նչ կա, դա ձեզ չի վերաբերվում, հարկայինին դիմեք»:
Նաեւ դա էր, չէ՞, պատճառը, որ ապրիլյան պատերազմից հետո մի քանի շաբաթ շարունակ որեւէ հանրապետական չէր համարձակվում երեւալ ժողովրդի աչքին, որովհերեւ չէր կարողանալու պատասխանել շատ տրամաբանական մի հարցի:
Չեխական օրենսդրության համաձայն՝ արտահանձնման վերջնական որոշումը կկայացնի երկրի արդարադատության նախարարը:
«Նախաքննություն իրականացող մարմինը որոշ ժամանակով թույլատրել է Ալեքսանդր Սարգսյանին՝ մեկնել արտեկիր՝ բուժման նպատակով»:
Հարցին՝ ո՞վ թույլ չի տվել, ԱԱԾ տնօրենը պատասխանեց. «Քաղաքական ղեկավարությունը: Ես ծառայել եմ Հայաստանին ու շարունակում եմ ծառայել»:
Սերժ Սարգսյանի եղբայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը, երկու օր առաջ՝ ապրիլի 27-ին, վերադարձել է Հայաստան՝ նախաքննական մարմնի պահանջով:
«Որեւէ նոր բան չունեմ ձեզ ասելու: Էքստրադիցիոն բնական գործընթացի մեջ ենք, չունենք որեւէ այլ նորություն, որի մասին հանրությանը տեղեկացնելու անհրաժեշտություն կա»,- ասաց Դավթյանը:
«Հիմա, օրինակ, Սերժ Սարգսյանի որոշ կողմնակիցներ մեզ մեղադրում են, որ Սերժ Սարգսյանին չենք ձերբակալել, Սաշիկ Սարգսյանի կողմնակիցները մեզ մեղադրում են, որ այս չենք արել, այն չենք արել»:
Նշենք, որ այսօր նրա որդին՝ Հայկ Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ հայրը Եվրոպայում է գտնվում հանգստանալու նպատակով.
Հայկ Սարգսյանը նաեւ ասաց, որ հայրը հանդիպել է Չեխիայում գտնվող եղբոր՝ Նարեկ Սարգսյանի հետ:
Այո, նա ՀՀ տարածքը լքել է մեր գիտությամբ եւ ստորագրություն է տվել, որ առաջին իսկ պահանջի դեպքում կվերադառնա Հայաստան:
Ռոբերտ Քոչարյանի մոտ էլ էր թղթերով ամեն ինչ կարգին։ 1998-ին մարդը նույնիսկ տեղեկանք էր ներկայացրել, որ վերջին տասը տարիներին մշտապես բնակվել է Հայաստանում։
«Ինձ հաստատ չի զանգել: Ես ձեզ հավաստիացնում եմ, որ ինձ ոչ մեկ չի կարող զանգել եւ նման տոնով հետս խոսել»,- ասաց Վանեցյանը:
ԱԱԾ տնօրենը նշեց, որ քրեական գործը դեռ շարունակվում է եւ ընթացքում նոր տեղեկություններ կլինեն Սաշիկ Սարգսյանի ունեցվածքի մասին:
Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը պետությանը անհատույց փոխանցել է 18,5 մլն դոլար։ Այս մասին ՍիվիլՆեթին գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են վարչապետի աշխատակազմից։
Նարեկն ու Հայկը նախօրոք վախեցրել էին, որ չասեմ իրականությունը, ասելով՝ երկար չես ապրելու, որ ճիշտն ասես:
Հայկն էր, ասեց՝ էլ չես ապրի, եթե չասես, որ Արթուր Ղեւոնդյանն է կրակել, հետո պատմությունը պատմեց, ես էլ նույն ձեւ ասացի քննչականում:
Հարցին, թե ինչ պայմաններում է պահվում եղբայրը, Հայկ Սարգսյանը կտրուկ պատասխանեց.