Իսկ հաջորդ խնդիրը, ըստ նրա, այն տեխնիկան է, որով պետք է ծառայությունն իրականացվի:
Վահե Ղազարյանը հիշեցրեց, որ արդեն մեկնարկել են ջրային պարեկների ծառայության համար դիմած դիմորդների լողալու և սուզվելու կարողությունների ստուգման գործընթացները։
Քաղաքացիների անդորրը խախատելու հիմնավոր կասկածանքով, ձերբակալել և խուլիգանություն կատարելու համար Ոստիկանության Մաշտոցի բաժին են բերման ենթարկել մի քանի անձի։
Խորհրդանշական էր, որ 2022 թվականի ապրիլի 16-ին, Ոստիկանության օրը, սկսեցին գործել ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի և Լոռու մարզային գումարտակները:
Պարեկային ծառայության շարքերը համալրել ցանկացող կին թեկնածուների նախագրանցման գործընթացը շարունակվում է:
Ապրիլի 10-ից 17-ը Երևանում իրականացված ծառայության ընթացքում պարեկները հայտնաբերել են ճանապարհային երթևեկության կանոնների 4534 խախտում՝ պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխելով 108 մեքենա։
Պարեկները երեխային իրենց ծառայողական ավտոմքենայով տեղափոխել են Ավստրիական մանկական հիվանդանոց:
Պարանոցը կտրած կնոջը ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխել են հիվանդանոց․ ենթադրյալ կասկածյալը նրա որդին է:
Ոստիկանությունը միշտ եղել և այսօր էլ հասարակական կարգի ապահովման և հանցավորության դեմ պայքարի առաջնագծում է։
Վարորդները ենթարկվել են սթափության փորձաքննության․ եղել են սթափ։
46-ամյա տղամարդը տեղափոխվել է բաժնի ձերբակալվածների պահման վայր: Նախաքննությամբ հանգամանքները պարզվում են:
Տեսանյութում ներկայացվում է նրա անցած հետաքրքիր ու բովանդակալից ճանապարհը:
Երևանի բնակիչ 26-ամյա Գոռ Հակոբյանը չի կարողացել խույս տալ իրավապահներից։
Պարեկային ոստիկանության ներդրման համար առաջիկա օրերին կսկսվեն դասընթացներ Արմավիրի, Արարատի, Վայոց ձորի, Սյունիքի մարզերում:
Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Սևանի հիվանդանոցի բժիշկները օպերատիվ են ժամանել, սակայն արձանագրել են կենսաբանական մահ։
Վարույթն իրականացնող մարմինը միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ, որոնք ևս բավարարվել են։
Վերջինս տեղափոխվել է ոստիկանության Կենտրոնական բաժին։
Փաստաբան Լևոն Գևորգյանը տեղափոխվել է ոստիկանություն։
Այս պահին երեխայի առողջական վիճակը կայուն է։
Վիճաբանությանը միջամտել են նույն բնակավայրի ևս երեք բնակիչներ, ովքեր քաշքշել և ձեռքերով, բռունցքով հարվածներ են հասցրել ոստիկանության աշխատակիցներին:
Դեպքի փաստով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:
Խաչատրյանն ընդգծեց, որ կան հստակ օրենսդրական ակտեր, թե ոստիկանը երբ, ինչ պայմաններում պետք է կիրառի կամ օգտագործի հրազենը:
Մամուլում տարածված տեղեկությունների համաձայն, ձերբակալված պարեկը զբաղվել է թմրանյութերի վաճառքով։
Ոստիկանությունն ու քննչական բաժինը պարզում են վիրավորների և ավտոմեքենաների սեփականատերերի ինքնությունը։
Ոստիկանությունը տեսանյութ է ներկայացրել՝ կապված նախօրեին ԱԺ նախկին պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանի հետ կապված միջադեպին:
Առաջին օգնություն ցուցաբերելուց հետո վերը նշված տղամարդը շտապօգնության խմբի կողմից անմիջապես տեղափոխվել է Հրազդան բժշկական կենտրոն, որտեղ վերջինս մահացել է:
Կայքի տեղեկություններով՝ Սամվել Փ․-ն նախկինում եղել է դատապարտված, դեպքի վայրում էլ հայտնաբերվել է կացինը։
Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը:
ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին տրվել են հանձնարարություններ:
Նա և կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են Շիրակի մարզի քննչական վարչություն:
Ինչու՞ այսպիսի շուխուռ չբարձրացավ այն ժամանակ, երբ ամիսներ առաջ Արաբկիրի բաժնի ավագ օպերլիազորը բռնվեց թմրանյութեր վաճառելիս ու, դրանից հետո, Արաբկիրի բաժինը ճանաչվեց տարվա լավագույն բաժին։
Նա հիվանդանոցում հսկողության ներքո է, ձերբակալվածի կարգավիճակ ունի։
Ժամը 22։30-ի սահմաններում արտակարգ իրավիճակ է ստեղծվել Գյումրու Վարդանանց հրապարակում։
Հրազենի օրինականությունը ստուգվում է։
Երեկոյան ժամը 10-ի սահմաններում նրանք Գյումրիի Երևանյան խճուղում նկատել են, որ մի տղամարդ երկաթուղու գծանցի մոտ փաթեթներ է տեղադրում, իսկ քիչ հեռվում «ԲՄՎ» մակնիշի ավտոմեքենա է կայանված։
Ընդ որում, կառավարման կարգի դեմ ուղղված այս հանցագործությունների մի մասը կատարվել է այլ բնույթի հանցավոր գործողությունների համակցությամբ։
Ըստ մամուլում տարածվող տեղեկությունների՝ ազատվածներից մեկը Ռոման Միրզախանյանն է, որին օրերս «Համմերի» վարորդն անկանոն գործողությունների ժամանակ վրաերթի էր ենթարկել:
Մեքենայի ընթացքը կանգնեցնելու նպատակով անվադողերի ուղղությամբ գործադրվել էր հրազեն:
Դանիել Իոաննիսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել՝ մատնանշելով պարեկներին նկատողություն հայտարարելու, նրանց պատժելու մի շարք «անհասկանալի օրինակներ»:
Գեղամ Սահրադյանը երկու ամսով կալանավորվել է:
Լուր է տարածվել, թե Գյումրու մաքսատան մոտակայքում Շիրակի մարզի պարեկները ոչ իրավաչափ պահանջներ են ներկայացրել ավտոմեքենան թույլատրելի տեղում կայանած քաղաքացուն, ապա քաշքշել նրան ու հեռացել են:
Մեքենայի ընթացքը կանգնեցնելու նպատակով գործադրվել է հրազեն անվադողերի ուղղությամբ:
Նշվում է, որ ճշտվել է վարորդի ինքնությունը, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ:
Տեղում նույն վաշտի պարեկներ Վազգեն Զաքարյանն ու Արշալույս Ղուկասյանը Աբովյան փողոցում կանգնեցրել են «Գազելը» ու վարորդին ենթարկել թափության փորձաքննության։
Վարույթի շրջանակներում նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, վերոնշյալ պարեկը ճանաչվել է տուժող:
Բաժնում կատարված անձնական խուզարկությամբ նրանցից մեկի մոտ հայտնաբերվել է 710 եվրո և 17 հազար դրամ, մյուսի մոտ՝ 200 եվրո:
Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Վարորդը ենթարկվել է սթափության փորձաքննության, նա եղել է ոչ սթափ և վարորդական իրավունքի վկայական էլ չի ունեցել։
Ոստիկանությունը հայտարարում Է ոստիկանության պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում ուսուցման համար միասնական ընդունելություն-մրցույթ։
«Արմենիա» ԲԿ-ի վերակենդանացման բաժանմունքում մահացել է Երևանի բնակիչ 28-ամյա Հայկ Բ-ն։
Առաքելության գործողության գոտին կընդգրկի Ադրբեջանի հետ սահմանի ամբողջ երկայնքը, ներառյալ՝ Նախիջևանի հատվածը
Ջերմորեն ողջունում ենք Հայաստան լիարժեք քաղաքացիական առաքելություն ուղարկելու ԵՄ որոշումը։
Եվրամիության 40 հոգանոց առաքելությունը ավելի վաղ տեղակայվել էր Հայաստանում՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին, մի քանի ամիս ժամկետով:
Այսօր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ Տավուշի մարզում ևս տրվել է Պարեկային ծառայության ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկը:
Գեղարքունիքի մարզում այսօր գործարկվել է Պարեկային ծառայությունը։
Այսօր տրվել է Պարեկային ծառայության Արագածոտնի մարզի ստորաբաժանման աշխատանքի մեկնարկը:
Խախտումը արձանագրելու համար պարեկները վարորդից պահանջել են համապատասխան փաստատթղթեր
Պարեկները մեքենայի փոխանցման տուփի բռնակի մոտ նկատել էին ծխախոտի տուփ: 31-ամյա ուղևորը հայտնել էր, որ տուփի մեջ բժշկական կաթուցիչ և մարիխուանա կա:
Տարբեր կասկածանքներով ձերբակալվել ու բաժիններ են տարվել 58 անձ։
Պարեկային ծառայությունը կանխավ շնորհավորում է Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը՝ մաղթելով անվտանգ նախատոնական, տոնական ու հետտոնական օրեր
Դասընթացները սկսելու օրվանից սահմանված ժամկետում «B» կարգի վարորդական վկայականը չներկայացնելու դեպքում սովորողի ուսումնառությունը դադարեցվում է:
Բարձր ցուցանիշներ գրանցած պարեկները կնշանակվեն ծառայության համապատասխան մարզերում։
Ոստիկանության ծառայողները մրցույթին մասնակցելու համար զեկուցագրերը պետք է ներկայացնեն 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 27-ը ներառյալ:
Անձնական խուզարկությամբ նրա մոտ հայտնաբերվել են 9,5 մմ շեղբի երկարության ծալովի դանակ, 12 փամփուշտ և առանց գործարանային համարի ատրճանակ:
Ուժեղացված ծառայությունը կշարունակվի մինչ տոների ավարտը։
Տղամարդիկ ձերբակալվել և տարվել են ոստիկանության Անիի բաժին:
Ուսուցման տևողությունը 5 ամիս է:
Տուժածների թվում պարեկային ծառայության 2 ծառայող են: Առկա տեսագրություններով էլ ակնառու է, թե ինչպես են քաղաքացիները մետաղական ձողերով վնասվածքներ հասցնում պարեկներին:
Կաշառք առաջարկելուց զերծ մնալու՝ պարեկի հորդորներից հետո վարորդը գրպանից ևս մեկ 20.000 ՀՀ դրամ է հանել` որպես կաշառք առաջարկելով արդեն 40.000 ՀՀ դրամ գումար, որից հետո ձերբակալվել է։
Բնականաբար, այս գաղափարի կյանքի կոչման համար կարևոր ելման կետը ջրային տարածությունում պրոֆեսիոնալ գործող ջրային պարեկն է։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներին մասնակցել են 10 փրկարար ծառայող, 15 գյուղացի, անտառտնտեսության 10 և պարեկային ծառայության 2 աշխատակից։
Արժի քննարկել, թե Հայաստանում ովքեր են կատալիզատորներ հանում ու բոլորիս օդը թունավորում:
Պարեկային ծառայության ծառայողական մեքենաները պարբերաբար անցնում են զննություն, որոնց ընթացքում նման դեպքեր չեն արձանագրվել։
Վարորդները փորձել են խուսափել կոպիտ խախտման համար պատասխանատվությունից և հարցը լուծել կաշառելով:
Նրա արտաքինի վերաբերյալ կողմնորոշումներ են փոխանցվել Նոր Նորքում ծառայություն իրականացնող այլ կարգախմբերի, որոնք էլ կարճ ժամանակում հայտնաբերել ու ձերբակալել են։
Զննությամբ պայուսակում հայտնաբերվել է դեղնականաչավուն զանգված, ընդհանուր՝ 76.9 գրամ կշռով «Մարիխուանա« տեսակի թմրամիջոց։ Հայտնաբերվել է նաև գաղտնի փականով դանակ և հուշանվեր-կացին։
Պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի 1-ին վաշտի 1-ին դասակի պարեկին առաջարկել է 16 հազար դրամ կաշառք։
Կաշառք առաջարկելու կասկածանքով Ա. Ն.-ն ձերբակալվել և տեղափոխվել է ոստիկանության բաժին:
Հայտնաբերվել են պայթուցիկներ։
Ոստիկանությունն ու քննչական բաժինը պարզում են տղամարդու ինքնությունը:
Պարեկները, օգտագործելով հատուկ միջոց, իրականացրել են վարչական ձերբակալում:
Ամբողջ հանրապետությունում ծառայության ներդրման գործընթացը կավարտվի 2023թ.-ին:
Հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ատրճանակներ։
Տավուշի մարզում էլ անցողիկ շեմը 28 միավոր էր, ընդունվել են 136 դիմորդ, որոնցից 57-ը՝ քաղաքացիական և 2-ը՝ իգական սեռի:
Հուլիսի 18-25-ը Երևանի պարեկները, մայրաքաղաքում իրականացրած ծառայության արդյունքում, հայտնաբերել են ճանապարհային երթևեկության կանոնների 2361 խախտում՝ պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխելով 266 մեքենա։
Այս մասին Կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ոստիկանապետ Վահե Ղազարյանը:
Նմանօրինակ միջոցառումները պարբերական են։
Կայքի տեղեկություններով` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի տուն են ժամանել իրավապահները, ԱԻՆ փրկարար ծառայության կինոլոգներն ու սակրավորները:
Դանիել Իոանիսյանը ո՛չ այդ դեպքի ականատեսն ու վկան է, ո՛չ տիրապետում կամ կարող էր տիրապետել վարույթի նյութերին:
ԱԺ նախկին պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի եղբայրը՝ դատախազ Էդգար Պետրոսյանը, բերման է ենթարկվել ոստիկանություն և ձերբակալվել:
Պարեկները ստուգման նպատակով կանգնեցրել են «Ֆորդ» մակնիշի բեռնատար, որի սրահում նկատել են կանեփանման բույս։
«Տոյոտա» մակնիշի 40 ZZ 400 համարանիշի ավտոմեքենան Սունդուկյան փողոցում երթևեկել է հանդիպակաց:
Նույնաբնույթ մեկ քրեական գործ էլ գտնվում է նախաքննության փուլում:
Հարուցված քրեական գործերով նման արարքների համար որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 7 անձ, որոնցից 5-ի նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը:
Պարեկային ծառայությունը պարզում է վիրավորի ինքնությունը և ձեռնարկում անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ փախուստի դիմած ավտոմեքենայի վարորդի ինքնությունը ճշտելու ու մեքենան հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Իոաննիսյանը, անդրադառնալով ոստիկանական համակարգի բարեփոխումներին, ասում է՝ դրանք այդքան էլ չեն ուշացել:
Երևանի պարեկները տարբեր կասկածանքներով բաժիններ բերման են ենթարկել 45 անձի։
Ոստիկանության հինգ ծառայող ճանաչվել է տուժող և հարցաքննվել դեպքի հանգամանքների շուրջ:
Ես անկեղծորեն տխրում եմ, որ մենք անընդհատ պատժից ենք խոսում, բայց այլ հնար այս պահին կարծեք թե չկա։
Հակառակ դեպքում հակազդեցությունը լինելու է կոշտ, և դատախազությունը հետամուտ է լինելու նման արարքներ կատարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելուն։
Այս մասին հայտնում են ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից՝ մանրամանսելով մարզերում և Երևանում իրականացված աշխատանքի արդյունքները:
Այո, սա պիտի քաղաքապետարանը աներ, բայց իրենց հարգող քաղաքացիները (պարեկները) չկարողացան անտարբեր անցնել։
Գրանցվել է զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնման 3 դեպք։
Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը:
Մայիսի 9-16-ը Լոռու մարզի պարեկները հայտնաբերել են ճանապարհային երթևեկության տարբեր կանոնների 760 խախտում՝ պահպանվող հատուկ տարածքներ տեղափոխելով 57 տրանսպորտային միջոց։
Հայտնաբերվել է ոչ սթափ վիճակում մեքենա վարող՝ 23, առանց վարորդական իրավունքի վկայականի՝ 66 անձ։