Սակագնային փոփոխություններից զատ, սահմանվել են նաև մի շարք այլ արտոնություններ:
Մշակույթը պետք է լինի հասանելի, բայց արժևորված:
12 տարեկանից բարձր երեխաների և ուսանողների համար կգործի տոմսի կես գին։
2023 թվականի համար նախատեսված տոմսերի տրամադրման վերաբերյալ՝ նախարարությունը կներկայացնի լրացուցիչ տեղեկություններ:
Իրաքի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի Իրաք-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Մոհամմեդ Խոշնաուի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 14-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը փետրվարի 24-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը շրջել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացել մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:
Եվրոպայից ժամանած պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Մոտիկ շուկա կար, արագ գնացի, երեք գույնի սրբիչ գնեցի՝ կարմիր, կապույտ, ծիրանագույն։ Հետո արդեն վրանների մեջ կարեցինք, դարձավ դրոշ։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության գրադարաններն ու թանգարանները կիրականացնեն թեմատիկ տարաբնույթ միջոցառումներ:
Հիշեցնենք՝ Աննա Հակոբյանը Ղազախստանում ուղեկցում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամից հայտնում են, որ թանգարան-ինստիտուտը հունվարի 6-ին փակ է լինելու:
Խոսքը Իսահակյանի հուշատուն թանգարանի, Հովհ․ Շիրազի հուշատուն թանգարանի, Մհեր Մկրտչյանի թանգարանի, Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահի և Գյումրու պատմության թանգարանի մասին է։
Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում և Պատմության թանգարանում իրականացվող աշխատանքները
Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանում վերջին օրերին ընթերցողների թիվն ավելի է աճել:
Ծրագիրը նախատեսված է պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտների և նրանց ուղեկցող ուսուցիչների համար (յուրաքանչյուր 10 աշակերտի համար՝ մեկ ուղեկցող ուսուցիչ):
Մեծ ուշադրություն է դարձվել այն նեգատիվներին, որոնք բացառիկ նմուշներ են և տեխնոլոգիական առումով ապակու վրա են:
Ավիկ Իսահակյանն ասաց, որ հոգին խորն է և մեզ կարող է նվիրել Շուշանիկ Մատակյանի նամակը, ինչին, իհարկե, առաջին պահին դժվարությամբ էինք հավատում, բայց ինչպես ասում են, ասաց և արեց։
Հայոց ցեղասպանության թանգարանից տեղեկացնում են, որ աշխատանքային ժամերի փոփոխություն է տեղի ունեցել:
Նրանց ուղեկցել է ՀՀ-ում Իսրայելի դեսպան Յոել Լիոնիի և Հայաստանում Իսրայելի պատվո հյուպատոս Աշոտ Շախմուրադյանը։
Հուշատուն-թանգարանը շուտով կհամալրվի գրականագիտության մեջ մինչ այժմ անհայտ համարվող եզակի ցուցանմուշով։
Հայաստանի կոմպոզիտորների միության հիմնադրման 90-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շարքում մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանում բացվել է արխիվային նյութերի ցուցահանդես:
Ցուցադրության կազմակերպման գործում ներգրավված են երիտասարդ հայ նկարիչներ, որոնք ցուցահանդեսի համար հատուկ ստեղծել են կենտրոնական ինստալյացիա:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 18-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հայաստանի պատմության թանգարանում սեպտեմբերի 9-ին տեղի կունենա մշտական ցուցադրության վերաբացումը՝ «Հնագույն մարդու հետքերով. քարի դար» խորագրով ցուցասրահի պաշտոնական բացմամբ։
Դատախազությունը վերջապես ունեցավ իր պատմության թանգարանը, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ այդ պատմությունը կերտած վետերաններին, դատախազության նախկին ու այդ պատմությունը հիմա կերտող գործող աշխատակիցներին։
Թանգարանի տնօրենը ներկայացրել է, որ առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի Ֆրանսիայի կայսր Նապոլեոնի և Ժոզեֆինայի անձնական իրերը, հուշանվերները, նամակները։
Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:
Կկազմակերպի ցուցադրություն՝ թանգարանի լավագույն հավաքածուների ընտրանու հիմքով:զ
Ցուցահանդեսն այցելուների համար բաց կլինի յուրաքանչյուր օր, բացի երկուշաբթիից, աշխատանքային ժամերը՝ 11:00-18:00:
«Յուքոմ» ընկերության շնորհիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահներն այսուհետ ապահոված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Այցելուների աչքի առաջ վերածնվում են 18-19-րդ դարի քաղաքային կենցաղն ու առօրյան՝ այդ օրերի հագուկապով, արդուզարդով, կահկարասիով և այդ օրերի Գյումրուն բնորոշ համ ու հոտով։
1000 երեխա առաջին փուլում հնարավորություն կստանա իր դպրոցում հյուրընկալել արվեստը։
«Թանգարանների գիշեր» ծրագրի շրջանակում մայիսի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 30-ամյակին նվիրված «Զենք․ պայքար և մշակույթ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը։
Թանգարանի աշխատանքային ժամերին եւ մայիսի 21-ին՝ ժամը 11:00-24:00-ն:
Թանգարանները կարևորագույն հաստատություններ են, որոնց առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հրավիրում է բոլորին՝ մայիսի 18-ին տոնելու Թանգարանների միջազգային օրը և մասնակցելու «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը, որն այս
Նրանք բոլորը կհամախմբվեն եւ կփորձեն կտրել ձեզ իրականությունից. հեքիաթի վերջում երեք խնձորի փոխարեն մի մեծ նուռ կընկնի:
Արդյունքների ամփոփումից հետո աշխատաժողովի մասնակիցներին շնորհվել են հավաստագրեր:
Զարդերը կարևոր դեր են կատարում ազգային մշակույթի պահպանման և հանրահռչակման գործում և ցույց են տալիս ազգային գեղագիտական ընկալումները, զգացողությունը, ճաշակն ու ոճը:
Հայոց մայրաքաղաքի կանոնավոր ուսումնասիրությունը և հնագիտական պեղումները, որ սկսվել են 1970 թ. ակադեմիայի «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի արշավախմբի կողմից, շարունակվում են մինչ օրս։
հանրային վայրեր այցելությունների նոր սահմանափակումները
Հայաստանն այս ցուցադրությանը հանդես է գալիս «Էթնոթեք» կոնցեպտով՝ ներկայացնելով Հայաստանի էթնիկ առանձնահատկությունները և տեխնոլոգիական հավակնությունները:
Տնտեսվարողը պետք է QR կոդի միջոցով ստուգի՝ արդյոք քաղաքացին պատվաստվա՞ծ կամ թեստավորվա՞ծ է քովիդի դեմ, թե՞ ոչ, նոր այդ դեպքում թույլ տա մուտքը հանրային վայրեր:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը այցելել է Աբու Դաբի Լուվր (Louvre Abu Dha
Օրենքը սահմանում է, որ ցեղասպանության պատմության ուսուցումը նահանգում պետք է կատարվի պատմության և հասարակագիտության ուսումնական ծրագրերի շրջանակներում:
Հայկական պահանջատիրության «սահմաններին»՝ պետության/ իշխանությունների, վերլուծական կենտրոնների, քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների դիրքորոշումներին։
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հուշահամալիր և թանգարան այցելել են 50 պաշտոնական պատվիրակություններ։
Ցուցադրությունը կգործի մինչև մայիսի 29-ը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ տոնական օրերին արգելոց-թանգարանները կաշխատեն:
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է Հանրապետության նախագահի նստավայրում կազմակերպել ծրագրի մասնակիցների լավագույն աշխատանքների ցուցադրություն:
Բացվել է «Մեծամորի ոսկին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնած «Հողի գաղտնիքը» խորագրով ցուցադրությունների շրջանակում։
Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի գլխավոր համակարգող Ջեֆֆ Քլոհանին և ցուցահանդեսների զարգացման պատասխանատու Քրիստին Վալլովերին:
Այս մասին տեղեկացնում է Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը:
«Նվեր Երևանին» ցուցահանդեսին կներկայացվեն ուշագրավ ցուցանմուշներ թանգարանի ֆոնդերից, որոնք կպատմեն՝ ինչ նվերներ են ստացել և միմյանց նվիրել հայ անվանի գործիչները:
Նրանք այս կերպ փորձել են Հայոց ցեղասպանության պատմության որոշ դրվագներ հասանելի դարձնել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող մարդկանց:
Բացումից րոպեներ անց 19-րդ դարի հայտնի ալեքպոլցի դերձակ Ֆանտազի Արտաշի արդուկը նվիրվեց թանգարանին:
Ցուցահանդեսը կրում է «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը» խորագիրը։