«Հյուսածո մասունքներ. տարազ և գորգ»․ լուսաձայնային ցուցադրություն՝ Հայաստանի պատմության թանգարանի կամարաշարին
Կկազմակերպի ցուցադրություն՝ թանգարանի լավագույն հավաքածուների ընտրանու հիմքով:զ
Ժամանակակից արվեստի թանգարանը հանդես կգա բացառիկ ցուցահանդեսով
Ցուցահանդեսն այցելուների համար բաց կլինի յուրաքանչյուր օր, բացի երկուշաբթիից, աշխատանքային ժամերը՝ 11:00-18:00:
«Յուքոմ»-ն ապահովել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը գերարագ ինտերնետով
«Յուքոմ» ընկերության շնորհիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահներն այսուհետ ապահոված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Ձիթողցոնց տուն-թանգարանում ցուցանմուշները կենդանացել են. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հրավիրում է այցելության (տեսանյութ)
Այցելուների աչքի առաջ վերածնվում են 18-19-րդ դարի քաղաքային կենցաղն ու առօրյան՝ այդ օրերի հագուկապով, արդուզարդով, կահկարասիով և այդ օրերի Գյումրուն բնորոշ համ ու հոտով։
Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկայացված կտավները «կճամփորդեն» Լոռու և Տավուշի դպրոցներով
1000 երեխա առաջին փուլում հնարավորություն կստանա իր դպրոցում հյուրընկալել արվեստը։
Պատմության թանգարանում բացվել է «Զենք․ պայքար և մշակույթ» խորագիրը կրող ցուցահանդես
«Թանգարանների գիշեր» ծրագրի շրջանակում մայիսի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ կազմավորման 30-ամյակին նվիրված «Զենք․ պայքար և մշակույթ» խորագիրը կրող ցուցահանդեսի բացումը։
«Թանգարանների գիշեր»՝ Հայաստանի 125 թանգարանում. միջոցառումը կանցկացվի մայիսի 21-ին
Թանգարանի աշխատանքային ժամերին եւ մայիսի 21-ին՝ ժամը 11:00-24:00-ն:
Թանգարանների առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը. Վահրամ Դումանյան
Թանգարանները կարևորագույն հաստատություններ են, որոնց առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը:
Թանգարանները մայիսի 18-ին անվճար կլինեն բոլոր այցելուների համար
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հրավիրում է բոլորին՝ մայիսի 18-ին տոնելու Թանգարանների միջազգային օրը և մասնակցելու «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը, որն այս
Մի կտոր Թիֆլիս ենք բերում Հայաստան. տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանն իր՝ «Տիկնիկների կոլաժ» ներկայացումով Երեւանում է
Նրանք բոլորը կհամախմբվեն եւ կփորձեն կտրել ձեզ իրականությունից. հեքիաթի վերջում երեք խնձորի փոխարեն մի մեծ նուռ կընկնի:
Ամփոփվել են Կումայրի պատմաճարտարապետական արգելոց-թանգարանի պատմական ժառանգության ուսումնասիրության արդյունքները
Արդյունքների ամփոփումից հետո աշխատաժողովի մասնակիցներին շնորհվել են հավաստագրեր:
Հայաստանի պատմության թանգարանում կցուցադրվեն 18-20-րդ դարերի զարդեր
Զարդերը կարևոր դեր են կատարում ազգային մշակույթի պահպանման և հանրահռչակման գործում և ցույց են տալիս ազգային գեղագիտական ընկալումները, զգացողությունը, ճաշակն ու ոճը:
«Հողի գաղտնիքը. Արտաշատը մշակույթների խաչմերուկում» խորագրով ցուցահանդես կբացվի Հայաստանի պատմության թանգարանում
Հայոց մայրաքաղաքի կանոնավոր ուսումնասիրությունը և հնագիտական պեղումները, որ սկսվել են 1970 թ. ակադեմիայի «Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի արշավախմբի կողմից, շարունակվում են մինչ օրս։
Գնել Սանոսյանը շրջայց է կատարել «Դուբայ Էքսպո 2020» ցուցահանդեսի տաղավարում (լուսանկարներ)
Հայաստանն այս ցուցադրությանը հանդես է գալիս «Էթնոթեք» կոնցեպտով՝ ներկայացնելով Հայաստանի էթնիկ առանձնահատկությունները և տեխնոլոգիական հավակնությունները:
Որքան կտուգանվեն տնտեսվարողները չպատվաստված և չթեստավորված քաղաքացիների մուտքը հանրային վայրեր թույլատրելու դեպքում
Տնտեսվարողը պետք է QR կոդի միջոցով ստուգի՝ արդյոք քաղաքացին պատվաստվա՞ծ կամ թեստավորվա՞ծ է քովիդի դեմ, թե՞ ոչ, նոր այդ դեպքում թույլ տա մուտքը հանրային վայրեր:
Հանրապետության նախագահի տիկինը առաջարկել է «Հայաստանը 5-րդ դարից մինչև Արշիլ Գորկի» խորագրով ցուցադրություն կազմակերպել
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ աշխատանքային այցի շրջանակում նախագահ Արմեն Սարգսյանի տիկինը՝ Նունե Սարգսյանը այցելել է Աբու Դաբի Լուվր (Louvre Abu Dha
Հայոց ցեղասպանության պատմության դասավանդումը պարտադիր դարձավ ԱՄՆ ևս մեկ նահանգում
Օրենքը սահմանում է, որ ցեղասպանության պատմության ուսուցումը նահանգում պետք է կատարվի պատմության և հասարակագիտության ուսումնական ծրագրերի շրջանակներում:
Վիրտուալ շրջայց Հայոց ցեղասպանության թանգարանում. մեկնարկել է ժամանակավոր ցուցադրությունը
Հայկական պահանջատիրության «սահմաններին»՝ պետության/ իշխանությունների, վերլուծական կենտրոնների, քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների դիրքորոշումներին։
Հայոց ցեղասպանության թանգարանը տարվա ընթացքում ունեցել է ավելի քան 22 հազար օտարերկրացի այցելու
Հաշվետու ժամանակահատվածում Հուշահամալիր և թանգարան այցելել են 50 պաշտոնական պատվիրակություններ։
Տոնական օրերին արգելոց-թանգարանները կաշխատեն
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից հայտնում են, որ տոնական օրերին արգելոց-թանգարանները կաշխատեն:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այցելել են Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստի թանգարան
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է Հանրապետության նախագահի նստավայրում կազմակերպել ծրագրի մասնակիցների լավագույն աշխատանքների ցուցադրություն:
Բացվել է «Մեծամորի ոսկին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը (լուսանկարներ)
Բացվել է «Մեծամորի ոսկին» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը, որն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնած «Հողի գաղտնիքը» խորագրով ցուցադրությունների շրջանակում։
Վաշինգտոնում նախատեսվում է կազմակերպել «Աստծո շունչը. Հայաստանն ու Աստվածաշունչը» խորագրով ցուցահանդես
Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի գլխավոր համակարգող Ջեֆֆ Քլոհանին և ցուցահանդեսների զարգացման պատասխանատու Քրիստին Վալլովերին:
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը կաշխատի ձմեռային ռեժիմով
Այս մասին տեղեկացնում է Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայությունը:
Գրականության և արվեստի թանգարանը հիմնադրման 100-ամյա հոբելյանի առթիվ պատրաստել է «Նվեր Երևանին» ցուցադրությունը
«Նվեր Երևանին» ցուցահանդեսին կներկայացվեն ուշագրավ ցուցանմուշներ թանգարանի ֆոնդերից, որոնք կպատմեն՝ ինչ նվերներ են ստացել և միմյանց նվիրել հայ անվանի գործիչները:
Այսուհետ աշխարհի ցանկացած կետից կարելի է «շրջայց կատարել» Հայոց ցեղասպանության թանգարանում
Նրանք այս կերպ փորձել են Հայոց ցեղասպանության պատմության որոշ դրվագներ հասանելի դարձնել աշխարհի ցանկացած կետում գտնվող մարդկանց:
Այսօր Գյումրիում հայկական ազգային խորհրդանիշերի թանգարան բացվեց. ցուցադրվելու են եզակի նմուշներ (լուսանկարներ)
Բացումից րոպեներ անց 19-րդ դարի հայտնի ալեքպոլցի դերձակ Ֆանտազի Արտաշի արդուկը նվիրվեց թանգարանին:
Ազգային գրադարանի մեծ ցուցասրահում կբացվի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված բացառիկ ցուցահանդես
Ցուցահանդեսը կրում է «Հայ դասական սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնադիրը» խորագիրը։