Հայր եւ որդուց ո՞վ է լինելու պատգամավորը եւ ինչո՞ւ է վարչապետը դժգոհ Արման Սահակյանից
Հանրապետական կուսակցությունում դեռ անորոշ է, թե ինչպես են որոշելու հայր եւ որդի՝ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ եւ կառավարությանն առընթեր Պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանների քաղաքական ճակատագիրը: Բանն այնն է, որ Գալուստ Սահակյանը ցանկանում է, անպայման մանդատ ստանալ եւ պատգամավոր դառնալ, իսկ Ա. Սահակյանին էլ կառավարությունում չի ցանկանում տեսնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
ՀՀԿ-ում նախապես՝ մինչեւ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունները որոշել էին, որ Գ. Սահակյանը Ազգային ժողով չի գնա, այլ կուսակցությունում կղեկավարի նոր ստեղծվելիք ավագանիների խորհուրդը: Բայց երեւում է, նա չի համաձայնել այդ կարգավիճակին եւ պնդել է պատգամավոր դառնալու տարբերակը: Նա իր հարցազրույցներում էլ անընդհատ պնդում էր, որ իր մանդատն իրեն է պատկանում եւ ինքն, անպայման ԱԺ գնալու է «Գալուստ Սահակյան» կարգավիճակով:
Եվ խնդիրն այն է, որ եթե Ա. Սահակյանին կառավարությունում պաշտոն չտան, նա նույնպես պետք է պատգամավոր դառնա: Չէ որ Երեւանի թիվ 3 ընտրատարածքում ՀՀԿ-ի ռեյտինգային թեկնածուներից ամենաշատ ձայները նա է ստացել: Իշխանությունները հիմա էլ մտածում են, թե ինչքանով է ճիշտ, որ հայր ու որդին նորից նույն խմբակցությունում պատգամավոր լինեն, ինչպես դա եղել է 2007-2011թթ.:
Գ. Սահակյանը ցանկանում է անպայման ԱԺ-ում լինել, որպեսզի կարողանա ավելի լավ հովանավորել իր որդիներին:
Ըստ մեր աղբյուրների, Կարապետյանն Ա. Սահակյանին կառավարությունում չի ցանկանում տեսնել այն պատճառով, որ դժգոհ է նրա աշխատանքից: Դա նկատելի է նաեւ կառավարության նիստերի ժամանակ, երբ վարչապետը պարբերաբար նկատողություններ է անում Ա. Սահակյանին:
Պետգույքի կառավարման վարչության հաշվեկշռում են գտնվում պետական բոլոր շենք-շինություններն ու մեծաթիվ այլ գույք: Կ. Կարապետյանը գտնում է, որ այդ գույքը, ազատ շենքերն արդյունավետ կառավարելու դեպքում հնարավոր է բյուջե գումարներ բերել, ինչն այդ վարչությունն այնքան էլ արդյունավետ չի անում:
Եվ Կ. Կարապետյանը մայիսի վերջին ձեւավորվելիք կառավարությունում չի ցանկանում նրան պաշտոն տալ, թեեւ այդ հարցը նա ինքնուրույն չի որոշում: Ամենայն հավանականությամբ, վերջնականը Սերժ Սարգսյանի կարծիքն է: