«Ռոսպոտրեբնադզորը» ստուգում է ռուսական սոցիալական ցանցերում տարածվող տեղեկատվությունը, թե մանրածախ խանութներից մեկում սովորական բրնձի նման բրինձ է վաճառվում պատրաստված պլաստիկայից: Այս մասին ասվում է ծառայության մամուլի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռոսպոտրեբնադզորի» բաժանմունքները հսկիչ-վերահսկողական միջոցառումներ են իրականացնում առեւտրի եւ սննդի արտադրության ձեռնարկությունների նկատմամբ, որոնք կարող են առնչություն ունենալ ահազանգի դեպքի հետ:
Մասնավորապես` ծառայությունը ստուգելու է կասկածելի բրնձի որակը եւ վտանգավորության աստիճանը, ինչպես նաեւ ստուգելու է փաստաթղթերը եւ ապրանքի պիտակավորման վերաբերյալ տվյալները:
Միեւնույն ժամանակ, «Ռոսպոտրեբնադզորը» քաղաքացիներին խորհուրդ է տալիս հենվել միայն տեղեկատվության վստահելի աղբյուրների վրա, իսկ սննդի որակի վերաբերյալ կասկածների դեպքում դիմել տարածքային ստորաբաժանումներին:
Մի քանի օր առաջ Հայաստանում նույնպես ֆեյսբուքում ահազանգ հնչեց Երեւանի խանութներից մեկում գնված բրնձի որակի մասին: Քաղաքացին ահազանգել էր, որ իր գնած բրինձն արհեստական, տհաճ համ ու հոտ ունի եւ չի բորբոսնել, հետեւաբար՝ պլաստիկ է:
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը նույն օրը ձեռնարկել էր վերահսկողության միջոցառումներ, ՍԱՊԾ աշխատակիցները գնացել էին ահազանգի հետքերով, Դավիթաշեն թաղամասի Տիգրան Պետրոսյան 11/2 հասցեում գործող «Նուշ» իրացման կետում նմուշառում էին կատարել առկա բրնձի խմբաքանակից եւ ուղարկել լաբորատոր փորձաքննության:
Ավելի ուշ Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Իշխան Կարապետյանը, Ազատության եթերում փորձաքննության արդյունքների մասին հաղորդել էր հետեւյալը. «Պարունակությունը, ըստ էության օրգանական է, պոլիմերային որեւիցե տարրեր չեն եղել, որովհետեւ թե՛ վառելիս, թե՛ ջրի մեջ պահելիս զննում է իրականացվել: Էական անհամապատասխանություն եւ մարդու կյանքի համար վտանգ չի եղել: Ինչ վերաբերում է հոտին, ենթադրում եմ, որ այդ սննդամթերքը կարող էր պահված լինել ոչ պատշաճ պայմաններում, որից կարող էր առաջանալ հոտը: Տվյալ արտադրողը, ում անունը տվել է տնտեսվարողը, որտեղից որ նմուշառում է իրականացվել, իր մոտ վերցրած բրնձի նմուշները եւ խանութում առկան չեն համապատասխանում: Այսինքն՝ ներկրողի մոտ նորմալ բրինձ է եղել»: