ԵԼՔ դաշինքի կողմից հունվարի 19-ին նախաձեռնած գնաճի դեմ երթի թեմայի շուրջ «Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է ԵԼՔ դաշինքի պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հետ:
- Պարոն Մարուքյան, Հանրապետական պատգամավորները նշում են, որ փողոց դուրս գալ պետք չէ, բոլոր հարցերը կարող են կարգավորել ԱԺ-ում, իսկ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանն էլ երեկ «ՀԺ»-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց, որ ԵԼՔ-ի երթը քաղաքական ենթատեքստ ունի, դաշինքը փորձում է ռեսուրսների ուսումնասիրություն կատարել: Ինչպես նաեւ հարցադրում էր անում, թե ինչո՞ւ մինչ այս տեղի ունեցած գնաճի համար երթեր չեն կազմակերպվել: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՀՀԿ-ի ձեր գործընկերների տեսակետն ու հարցադրումը:
- Հիմնազուրկ են փաստարկները, որովհետեւ երթը կազմակերպվում է Հարկային օրենսգրքի ուժի մեջ մտնելուց հետո, իսկ մինչեւ ուժի մեջ մտնելն ակցիզային հարկի հիմքով որեւէ թանկացում չի եղել: Թանկացումները հենց սկսել են, մենք պայքարը սկսել ենք: Այն գնաճը, որը տեղի է ունեցել միջազգային գների հետ, դրա հետ կապված մենք բողոք չունենք, ու՞մ բողոքենք, որ նորվեգական կարագը թանկացել է, գնանք Նորվեգիայում ցույց անե՞նք, բայց որ ակցիզները թանկացրել են եւ այդ թանկացման հիմքով խնդիր ունենք ու կարող ենք էժանացնել Հարկային օրենսգիրքը փոխելով, դա փաստ է:
- Ինչու՞ են իշխանությունները փորձում տպավորություն ստեղծել, որ փողոց դուրս գալով խնդիրը չի կարգավորվի:
- Իշխանությունները փորձում են ամեն ինչ անել՝ մարդկանց տարբեր ձեւերով վախեցնելով, հուսահատեցնելով, որ ամեն ինչ անիմաստ է եւ մարդիկ չգնան երթի:
- ԵԼՔ-ի երթ անցկացնելու մասին հայտարարությունից հետո Սերժ Սարգսյանի մոտ երկու խորհրդակցություն տեղի ունեցավ՝ ԱԺ խորհրդի կազմի եւ տնտեսական բլոկի ղեկավարներ հետ: Կապ տեսնու՞մ եք դաշինքի հայտարարության եւ Սերժ Սարգսյանի քայլերի միջեւ:
- Դա մեր երթի հայտարարությունից հետո է եղել, բնականաբար, իշխանությունը իրարանցման մեջ է :