Մեզ հայտնի դարձած տեղեկությունների համաձայն, Երեւանի N37 ավտոբուսային երթուղին այն սպասարկող մասնավոր ընկերությունից փոխանցվելու է Երեւանի քաղաքապետարանին:
N37 երթուղին սկսվում է Էրեբունու զանգվածից եւ ավարտվում Նոր Նորքի առաջին զանգվածում: Ուղեգիծը հետեւյալն է. Տիտոգրադյան-Այվազովսկի-Էրեբունի փողոցներ-Արցախ-Տ. Մեծ պողոտաներ- Հանրապետության հրապարակ-Ամիրյան փ.-Մաշտոց-Մարշալ Բաղրամյան պողոտաներ- Կասյան փողոց -Կոմիտաս պողոտա-Դ.Անհաղթ-Ռուբինյանց փողոցներ-Գայի պողոտա- Լվովյան փողոց-Նոր Նորքի 1-ին զ/ծ:
Երթուղին քաղաքապետարանին անցնելու եւ դրա հետագա շահագործման վերաբերյալ մեր հարցերին պատասխանել է Երեւանի քաղաքապետարանի տրասնպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանը:
- Պարոն Նավասարդյան, տեղեկություն ունենք, որ N37 ավտոբուսային երթուղու սպասարկումը փոխանցվել է Երեւանի քաղաքապետարանին: Դա այդպե՞ս է եւ եթե այո, ի՞նչն է պատճառը:
- Այդ տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
- Իսկ գուցե նախատեսվո՞ւմ է:
- Ոչ թե նախատեսվում է, ես տեղեկացված եմ այսքանով, որ սպասարկող կազմակերպությունը՝ «Լիսամ»-ը այսօրվա դրությամբ ունի ֆինանսական խնդիրներ եւ, կարծես թե, սնանկացման եզրին է: Բայց քանի դեռ մենք չունենք դատարանի որոշում, հիմնավոր փաստաթուղթ չենք ստացել սնանկացման մասին, որպեսզի դադարեցնենք նրա սպասարկումը, իրավասու չենք որեւէ քայլ կատարելու: Այսօրվա դրությամբ այդ երթուղին աշխատում է: Հետագայում ինչ կլինի, պարզ չէ: Երբ դատարանի որոշում լինի, որ այլեւս մենք իրավունք չունենք տվյալ ընկերությանը թույլ տալ սպասարկել, այդ ժամանակ կկատարվեն համապատասխան քայլեր:
- Որքանով մեզ հայտնի է՝ կարգը նախատեսում է, որ եթե տնտեսվարողը հրաժարվում է կամ ի վիճակի չէ ապահովել երթուղու սպասարկումը, դա պետք է քաղաքապետարանը ստաձնի, ինչի դեպքում երթուղին չի դադարի շահագործվել: Դա այդպե՞ս է:
- Եթե կազմակերպությունը հրաժարվում է հետագա սպասարկումից, բնականաբար՝ քաղաքապետարանը համապատասխան միջոցներ պետք է ձեռնարկի մեր ազգաբնակչությանը տրանսպորտով ապահովելու համար: Քայլերը որոշվում են ըստ երթուղու անհրաժեշտության՝ պե՞տք է այդ երթուղին սպասարկել նույն ուղեգծով՝ այլ կազմակերպությունների միջոցով, թե՞ հնարավորություն կա մեկ այլ երթուղու որոշակի հատվածներ շեղելով՝ սպասարկել այս երթուղին: Կոնկրետ 37 համարի երթուղին այնպիսի երթուղի է, որ շեղումներով սպասարկելը ոչ նպատակահարմար է: Այդտեղ պետք է այլ կազմակերպության միջոցով սպասարկման տարբերակ քննարկվի:
- Այսինքն՝ ամեն դեպքում այնպես չի լինի, որ այդ բնակիչները մնան առանց փոխադրամիջոցի:
- Չէ, որովհետեւ այդ երթուղու ուղեւորահոսքը բավականին մեծ է եւ ունի առանձնահատուկ տեղեր, որտեղ միայն ինքն է սպասարկում: Բնականաբար, պետք է սպասարկվի: