Շուտով ԲՀԿ-ի քաղաքական-տնտեսական վերլուծական լրջագույն կենտրոնը կբացվի. Միքայել Մելքումյան
Հայաստանյան քաղաքական կյանքը թեժ ապրիլին ընդառաջ ակտիվանում է: Երիտասարդներին թրծելու Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից հետո զգալի փոփոխություններ տեղի ունեցան ՀՅԴ ԳՄ կազմում, որտեղ մեծ տեղ տվեցին հենց երիտասարդներին: Զուգահեռ էլ ԲՀԿ-ն է ակտիվանում: ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը ՀԺ-ին տված հարցազրույցում խոսել է ԲՀԿ-ի քաղխորհրդում տեղի ունեցած կառուցվածքային փոփոխությունների անհրաժեշտության եւ կուսակցության առաջիկա անելիքների մասին:
- Պարոն Մելքումյան, ԲՀԿ-ի վերջին քաղաքական խորհրդի նիստում քաղխորհրդի նախագահների թիվը կտրուկ ավելացրեցիք: Ինչո՞վ է սա պայմանավորված:
- Կուսակցությունը իր պլանային աշխատանքն է կատարում: Սա ժամանակին ծրագրված է եղել: Խորհրդարանական ընտրություններից հետո անցել է մեկ տարի եւ մեկ տարվա ընթացքում մեր ծրագրային աշխատանքն ենք իրականացրել: Եթե ուշադրություն դարձնենք, ապա փոխնախագահների կազմն արտահայտում է այն հիմնական ուղղությունները, որոնք այդ անձիք առանց այս ընտրությունների էլ իրականացնում էին: Օրինակ, եթե Վահե Էնֆիաջյանը զբաղվում էր երիտասարդության հարցերով, ապա դա նորություն չի եղել, կամ Վարդան Վարդանյանը՝ տարածքային կառույցներով, ես՝ ծրագրային գաղափարական հարցերով, Նաիրա Զոհրաբյանը քաղաքական հարցերով: Այսինքն, սա նորություն չէ, միանգամից չի առաջացել, պարզապես ձեւակերպել ենք այն, ինչը պետք է ձեւակերպեցինք: Սա ընդամենը ներկուսակցական աշխատանք է:
- Այս շրջանում քաղաքական լուրջ զարգացումներ ու խմորումներ են տեղի ունենում: Ինչո՞ւ հենց այս ժամանակահատվածում Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը որոշեց քաղխորհրդում նման կառուցվածքային փոփոխություններ անել:
- Պետք չէ մութ սենյակում տարբեր բաներ փնտրել: Շրջանը պարզապես համընկել է: Ասացի, որ ընտրություններից մեկ տարի է անցել, մենք վերաիմաստավորում ենք, ամեն ինչ դնում ենք իր տեղը: Ձեւավորում ենք, որպեսզի առարկայական մեր աշխատանքը շարունակենք: Մարդիկ են եղել, որ այս շրջանում դրսեւորել են իրենց, կարգավիճակների փոփոխություն է եղել: Տարածքային կառույցների հետ ակտիվ աշխատում ենք: Նաեւ կանանց խորհրդի վերընտրություն եղավ, այստեղ եւս նոր դեմքեր հանդես եկան: Երիտասարդական միությունն է ակտիվ աշխատում: Մենք նոր կարեւորագույն խնդիրներ ենք լուծում կապված մի շարք հարցերի հետ: Շուտով վերլուծական լրջագույն կենտրոն կբացվի, քաղաքական դպրոցի գործերն են հունի մեջ ընկնում:
- Վերլուծական կենտրոնը ե՞րբ է սկսելու աշխատանքները:
- Շուտով կսկսի, մի շտապեք: Կենտրոնն արդեն որոշակի աշխատանքներ կատարել է: ԲՀԿ-ն միշտ էլ քաղաքական, տնտեսական վերլուծական եւ հետազոտական աշխատանքներ կատարում է: Իմ կողմից տնտեսական հետազոտություններ մշտապես եղել են, եթե չեք մոռացել, մենք ժամանակին տարբեր թեմաներով կլոր սեղաններ էինք անցկացնում, պարոն Ծառուկյանի հրավերով դրսից մասնագետներ էին գալիս: Լրջագույն քննարկումներ ենք արել, տարբեր երկրներից արդարադատության, էկոնոմիկայի նախկին նախարարներ են եկել: Վերջին շրջանում էլ միջազգային կապերն ենք ակտիվացրել, որտեղ մեր եւ պարոն Ծառուկյանի գործունեությունը տեսանելի է: Կարեւորում ենք եւ զարգացնելու ենք նաեւ միջկուսակցական միջազգային կապերը: Մենք ունենք նաեւ փոխնախագահ արտաքին հարաբերությունների գծով:
- Պարոն Մելքումյան, նշում եք, որ ԲՀԿ-ն եւս երիտասարդ կադրեր է պատրաստելու: Այս ընթացքում ՀՅԴ-ում եւս «երիտասարդացում» տեղի ունեցավ, մասնավորապես, ՀՅԴ ԳՄ-ի անդամները եւ ներկայացուցիչը փոխարինվեցին երիտասարդ կուսակցականներով: Ապրիլին ընդառաջ ինչու՞ են կուսակցություններն ակտիվանում եւ երիտասարդանում: Քաղաքական զարգացումներին են պատրաստվո՞ւմ, ակնկալիքներ կա՞ն:
Դուք խոսում եք քաղաքական կուսակցությունների մասին: Բնականաբար, եթե ապրիլ 9-ից անցում ենք կատարում կառավարման խորհրդարանական համակարգին, ապա խորհրդարանական կառավարման համակարգում էլ ավելի է կարեւորվում եւ արժեւորվում կուսակցությունների դերը: Նոր Սահմանադրությամբ ասվում է, որ քաղաքական համակարգը  պետք է զարգանա: Այսինքն, պայքարն ընդդիմություն-կառավարություն հարթությունից գալիս է պառլամենտի ներսում՝ քաղաքական մեծամասնություն եւ ընդդիմություն: Խորհրդարանական կառավարման մոդելը ենթադրում է, որ մենք պետք է գործադրենք բոլոր գործիքները կառավարությունից հաշվետվություններ ստանալու համար: Սա նշանակում է, որ կուսակցության ներսում պետք է պատրաստ լինեն այդ գործիքները, որոնք խորհրդարանական մոդելին են հատուկ, կարողանան կիրառել եւ օգտագործել: Ես չեմ ասում, որ փոփոխությունները միայն սրանով են պայմանավորված, բայց նաեւ մասամբ պայմանավորված են խորհրդարանական կուսակցական աշխատանքի հետ, որովհետեւ խմբակցությունները կուսակցություններինն են:
Հարցազրույցը տպագրվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի մարտի 29-ի համարում: