Լաուրա Մնացականյանն ամեն օր Ալավերդու Սանահին կայարան թաղամասից հասնում է Սանահին-Սարահարթ՝ Ալավերդու ցերեկային կենտրոնի ծառայություններից օգտվելու համար: Քաղաքի ներքևի հատվածում բարեգործական ճաշարանի փակվելուց հետո Լաուրան այն քչերից է, ով հաշվի չի առնում տրանսպորտային ծախսերը և գալիս է տաք կերակուր ու հոգեբանական աջակցություն ստանալու: «Հաշվարկում եմ, գիտեմ, որ էդ տրանսպորտի գումարով չեմ կարա ես ուտելիք առնեմ ու տանը ճաշ պատրաստեմ… այստեղ լավ ա, տաք ճաշ ենք ուտում, նորմալ սնվում ենք, շփվում ենք»,- մեր զրույցում հայտնեց ճաշարան հաճախող Լաուրա Մնացականյանը:
Ալավերդու ներքևի հատվածից ցերեկային կենտրոն հաճախելու համար արդեն շուրջ 5 մարդ է դիմել, կենտրոնում պատրաստ են նրանց գրկաբաց ընդունել, սակայն տրանսպորտային ծախսերն իրենց վրա վերցնել չեն կարող:
«Առաքելություն Հայաստան» ԲՀԿ Ալավերդու ցերեկային կենտրոնի տնօրեն Այծեմնիկ Մկրտումյանի խոսքով՝ ճաշարան հաճախել ցանկացողներ շատ կան, իրենք եւս պատրաստ են բազմաթիվ քաղաքացիների օգնել, սակայն լուծել ճաշարան հաճախող անապահով քաղաքացիների տրանսպորտային խնդիրը՝ անկարող են. «Դիմողներ շատ կան, փակվելուց հետո մենք էլ հայտարարություն տվեցինք, որ ով ուզում է՝ կարող է գալ: Բայց այդ՝ 200 դրամը շատ է խանգարում թե՛ մեզ, թե՛ իրենց, ու խնդիրն այդպես էլ մնում է չլուծված»:
Քաղաքի ներքևի հատվածում գործող բարեգործական ճաշարանը ֆինանսավորվում էր «Մանես» հիմնադրամի կողմից: Հիմնադրամի փակվելուց հետո Ալավերդու համայնքապետարանը չկարողացավ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ ներգրավել՝ ճաշարանի աշխատանքը շարունակելու կամ շահառուներին Սանահին-Սարահարթի ցերեկային կենտրոն հասնելու տրանսպորտային ծախսերը փոխհատուցելու համար:
Ալավերդու փոխքաղաքապետ Արթուր Վարոսյանը մեր զրույցում հայտնեց, որ համայնքը չի կարող իր վրա վերցնել շուրջ 10 մլն դրամ կազմող աջակցությունը. «Եթե չեմ սխալվում, իրենց ֆինանսավորումը 10 մլն դրամ էր, այդ բացը քաղաքապետարանը մինչեւ հիմա իր միջոցներով չի կարողանում լրացնել, միգուցե հետագայում հնարավորություն ունենանք, բայց մինչ օրս խնդիրը չենք կարողանում լուծել»:
Ալավերդու ցերեկային կենտրոնը հիմա 140 շահառու ունի՝ ներառյալ նաև տնային խնամք ստացողները: Այստեղ, բացի տաք սննդից, շահառուները նաև հագեցած առօրյա են անցկացնում, մասնակցում դասընթացների ու նաև տոնական արարողությունների: Կենտրոնին ֆինանսապես աջակցում է Ալավերդու համայնքապետարանը, որն այս տարի կենտրոնին տրամադրելու է 1 մլն 500.000 դրամ: