Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 107 մլն դրամ:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 113 մլն դրամ:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են դատարան:
«Հայաստան» հիմնադրամը, հավատարիմ մնալով իր համահայկական առաքելությանը, մշտապես ամուր կանգնած է արտակարգ իրավիճակներում հայտնված սփյուռքահայ համայնքների կողքին:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 9-ին հեռախոսազրույց է ունեցել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հետ։
Բրիտանական Start բարեգործական հիմնադրամը 350 000 ֆունտ ստերլինգ է հատկացրել Լաչինի միջանցքի շրջափակումից տուժածների աջակցմանը:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 330 մլն դրամ:
Ամանորի թեմատիկ նվերներից գոյացած հասույթը փոխանցվելու է դպրոցի ֆոնդին եւ սահմանամերձ գոտում բնակվող սոցիալապես անապահով ընտանիքներին:
Ռաֆայելի ընտանիքը գտնվում է սոցիալական ծանր վիճակում և այս գումարը նրա համար խիստ անհասանելի է:
Տավուշի մարզի նպաստառու ընտանիքներում հաշվառված է մինչև 18 տարեկան հաշմանդամություն ունեցող 157 երեխա:
Պետք էր բացատրել երեւի, որ մենք ունենք թեմաների խիստ սահմանազատում, իրար չենք խառնում. հաշմանդամություն ստացած զինվորների համար այլ արցունքներ ունենք, զոհվածների համար այլ։
Համերգի տոմսերից ստացված ողջ հասույթը կփոխանցվի «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին:
Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնը համալրվել է եվրոպական արտադրության գերժամանակակից նոր բժշկական սարքավորումներով:
Նախապատրաստական աշխատանքներն արդեն սկսված են. հիմնական վերականգնողական աշխատանքները կսկսվեն 2023 թվականից։
Ավարտվել են Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանային համալիրի հիմնանորոգման աշխատանքները, որը մեկնարկել էր 2020թ. օգոստոսին:
Նոր բաժանմունքի հիմնանորոգման համար բարերար Միքայել Վարդանյանը տրամադրել է 120 մլն դրամ:
Ժնևի հայ համայնքի մեր սիրելի հայրենակիցներին ներկայացրինք «Իմ քայլը» հիմնադրամի նոր ծրագրերը՝ ակնկալելով նրանց աջակցությունը դրանց իրականացման գործում։
Տոնի առթիվ գառան միս է բաժանվել նաև մայրաքաղաք Երևանի բուհերում սովորող շուրջ 250 մուսուլման ուսանողների և ևս 50 կարիքավոր հայ ընտանիքների։
Հայաստանում գործում է 5 պետական մանկատուն, որտեղ ապրում է ծնողական խնամքից զրկված 591 երեխա:
Ստուգմամբ զբաղվում է ԱՀ ոստիկանության Տնտեսական և կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունը:
Կենսաբազմազանության պահպանումը, բնապահպանական կրթությունը, համայնքային զարգացումը և հանրային իրազեկումը մեր գործունեության առանցքում են։
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 104 մլն դրամ:
Կարեն Վարդանյանի տրամադրած 100 մլն դրամ աջակցության շնորհիվ նոր բժշկական սարքավորումներով է համալրվել «Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցը:
Կոչ է արել մասնակցել «Հայաստան» համահայկական հիմադրամի ամենամյա հեռուտամարաթոնի շրջանակներում անցկացվող դրամահավաքին։
Ճամբարակ համայնքի Վահանբնակավայրի 131 դպրոցականանները «ԶՈՒՄ» բարեգործական կազմակերպության կողմից ստացել են ձմեռային կոշիկներ։
Ամբողջ աշխարհում և Հայաստանում հազարավոր երեխաներ պայքարում են քաղցկեղի դեմ։
Այսօր կայացել է «100 տուն Արցախում» ծրագրի մեկնարկը:
Հիմնադրամի աջակցությամբ մեծացվել է նաև Զինվորի տան թողունակությունը։
Առաջիկայում կներկայացվի հիմնադրամի 2020-2021թվականների գործունեության մանրամասն ֆինանսական հաշվետվությունը։
Բարեգործական ցուցահանդես-վաճառքի ժամանակ հավաքվել է 4.033.000 ՀՀ դրամ:
Հիմնադրամը կշարունակի աջակցել նաև վիրավոր զինծառայողների բուժման և առողջության վերականգնման տարբեր ծրագրերին:
«Չգիտեմ՝ ինչով եմ արժանացել այսպիսի վերաբերմունքի, բայց խոստանում եմ, սիրելի պարոն Բաղումյան, ես Ձեզ չեմ հիասթափեցնի»:
Վստահ եմ, մեր երեխաները հուսալի եւ ապահով ձեռքերում են:
Միջոցառման ավարտին ուսանողներին հանձնվել են կրթաթոշակների հավաստագրերը։
Համերգը կղեկավարի ՀԱՖՆ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, Արվեստի վաստակավոր գործիչ Էդուարդ Թոփչյանը:
«Իմ քայլը» հիմնադրամում այժմ քննարկում ենք, թե կոնկրետ ինչ ուղղություն ընտրենք՝ այդ գումարը զինվորներին և սպաներին հասցնելու համար:
Համաձայն վիճակագրության՝ ՀՀ-ում և Արցախում բուժվում է քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող երեխաների 70%-ը։
Այս ընտանիքի ճակատագիրը նույնպես Հիմնադրամի համար միևնույն չէ, այս պահին էլ մեր աշխատակիցներն անում են ամեն ինչ, որ բազմազավակ ընտանիքն ունենա թեկուզ ժամանակավոր տանիք»
Մայիս ամսվա ընթացքում Հիմնադրամը 76 երեխաների և երիտասարդների օգնել է ստանալ անհրաժեշտ դեղորայք, անցնել լաբորատոր զննում և այլ բժշկական միջամտություններ:
Եթե ցանկություն ունեք օգնել Արմենին և մեր մյուս շահառուներին կարող եք մասնակցել մեր օնլայն բարեգործական դրամահավաքին https://donate.cityofsmile.org/hy հարթակի միջոցով:
Հիմնադրամի աշխատակիցները արտակարգ դրության ընթացքում արձագանքել են 750 քաղաքացու դիմումի` փորձելով օգակար լինել յուրաքանչյուրին:
Այլ օգնություններ նույնպես եղել և լինելու են, որոնց մասին չենք բարձրաձայնի։
Հայտնի երաժիշտ Սերժ Թանկյանը կրկին հանդես է գալիս Հայաստանին ու Արցախին օգնելու նախաձեռնությամբ:
«Նրանց կյանքը կախված է տրամադրվող ամենօրյա դեղերից, բուժումից ու վիրահատական միջամտություններից։
Այդ ռեպորտաժը պատրաստելու եւ եթեր հեռարձակելու համար կպահանջվեր բարեգործությունից շատ ավելի մեծ գումար։
Վերջույթապահպան վիրահատությունն անվճար կատարվեց «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում Օրթոպեդիկ ուռուցքաբանության և ոսկրային ախտաբանության կլինիկայի ղեկավար Գալուստ Գալուստյանի կողմից:
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը՝ նշելով, որ միասին կարող են նպաստել ծառի «մրգերի» ավելացմանը։
«Առաքելություն Հայաստան» և «Գերմանական Կարմիր խաչ» ընկերություններն այսօր սկսել են տարեցներին անհրաժեշտ սնունդով ապահովման ծրագիրը:
Խնդրում ենք ապատեղեկատվություն մի՛ տարածեք և չճշտված տեղեկություններով խուճապի մի՛ մատնեք հասարակության լայն շրջանակներին։
Ֆլեշմոբի պաստառների լուսանկարներն արվել են երեխաների և նրանց ծնողների համաձայնությամբ։
Ամբողջ հաույթը փոխանցվելու է «City of smile/Ժպիտների քաղաք›› հիմնադրամին` քաղցկեղ ունեցող երեխաների և դեռահասների բուժումը հոգալու համար»։
Այսօր ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանը մատուցող կլինի կենտրոնի սրճարաններից մեկում:
Քիչ ուշացումով մարտահրավիրում եմ դերասան Բաբկեն Չոբանյանին, դերասանուհիներ Տաթև Հովակիմյանին և Անի Խաչիկյանին:
Սիրով ընդունեցի Հրաչյա Հակոբյանի՝ ինձ ուղղված մարտահրավերը:
Մենք համոզված ենք, որ հնչեցված բոլոր բարի մտքերն ու մաղթանքներն անպայման իրականություն են դառնալու:
Երեկոյին ներկաներին ողջունել է ՀՀ վարչապետի տիկինը՝ շնորհակալություն հայտնելով կատարած նվիրատվության համար: Աննա Հակոբյանը դա որակել է որպես վստահության և գնահատանքի նշան:
«Նաև հիմնադրամի մեծ բարեկամ Քրիստին Սիմոնը խոստացել է կրկնպատակել»,-եզփափակել է Նազարյանը:
Օրինակները բազմաթիվ են եւ այստեղ ես կանգ կառնեմ, քանի որ կարծում եմ՝ հասկանալի է իմ ասելիքը:
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, երեկ երեկոյան կայացել է «Իմ քայլը» հիմնադրամի ամենամյա բարեգործական գալա ընթրիքը, որի ժամանակ ելույթ է ունեցել ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը:
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ելույթ է ունեցել երեկ երեկոյան կայացած «Իմ քայլը» հիմնադրամի ամենամյա բարեգործական գալա ընթրիքի ժամանակ:
Միքայել Վարդանյանը 63 մլն դրամի օգնություն է տրամադրել 1995 թ.-ից մինչեւ օրս ՀՀ եւ ԱՀ սահմաններում մարտական պարտականությունները կատարելիս զոհված տավուշցի զինվորների բոլոր՝ 63 ընտանիքներին:
Միասին կարող ենք կյանքեր փոխել...
Բարձրացված հարցերն ըստ էության իրավական դաշտում են, որովհետեւ կարեւոր է հասկանալ՝ նվիրատվությունների դիմաց տրված շինթույլտվությունները
Հիշեցնենք, որ Էրիկ Էսրաիլյանին մարտահրավեր էր նետել նաեւ Սերժ Թանկյանը:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ազգային նվիրատվության 22-րդ հեռուստամարաթոնի ամենախոշոր նվիրատուն «Տաշիր Գրուպ» ընկերության սեփականատեր Սամվել Կարապետյանն է՝ 1,5 միլիոն դոլար գումարով:
Աշխարհահռչակ երաժիշտ Սերժ Թանկյանն ընդունել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ նետած մարտահրավերն ու այդ կապակցությամբ Ֆեյսբուքի իր էջում հրապարակել տեսանյութ:
Այս տարվա հեռուստամարաթոնն անցկացվել է «Ես իմ անուշ Հայաստանի» խորագրի ներքո։
Եթե հաշվենք մեծ թվերով, կստացվի 10 միլիոն հայությունը 27 տարվա ընթացքում 1,5 մլրդ դոլարի նվիրատվություն է կատարել: Արձանագրենք, որ 1,5 միլիարդը մենք չափազանցելով ստացանք, շատ ուռճացնելով:
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը ներկա է գտնվել «Հայ մայրեր» Հասարակական կազմակերպության ամենամյա բարեգործական ընթրիքին:
Գալա երեկոյի հասույթի զգալի մասն ուղղվելու է Հայաստանում տարեց մարդկանց ու հաշմանդամների կարիքները հոգալուն, աջակցելու այս առումով մեր երկրի կողմից իրականացվող գործունեությանը։
Իհարկե՝ երկու, երեք, նույնիսկ տասնյակ կազմակերպություններ չեն կարող անել այն, ինչ պետք է անի պետությունը։
«Հայաստանում քաղցկեղով հիվանդ երեխաները ստանում են անհրաժեշտ բոլոր դեղամիջոցները։
Շրջայցից հետո, Աննա Հակոբյանը հանդիպում է ունեցել կենտրոնի աշխատակազմի և ծնողների հետ:
Ցանկացած նվիրատվություն կարևոր է և կյանք է փոխում
Հիմա հաղորդումը հնարավոր է հեռարձակվի այլ ալիքով, բայց հաստատ չի դադարեցվի, որովհետեւ այս պահին 1300 դիմում կա:
Վարչապետի տիկնոջ խոսքերով, իշխանությունները կգան ու կգնան, բայց դասական երաժշտության խմբերը միշտ կան եւ փորձը ցույց է տալիս, որ դասական երաժշտության խմբերը բարերարների եւ մեկենասների կարիք միշտ ունեն:
Սա է 2 մոդելների տարբերությունը: Մարդուն ոչ թե պետք է ձուկ տալ, այլ պետք է սովորեցնել ձուկ բռնել, դա է իրական օգնությունը
Մեր խիզախ տղան Գրիգորին ներկայացրեց իր հաջողությունները առցանց խաղերում
Որքան էլ դժվար կյանքով ապրեն՝ նրանք աշխարհին նայում են ժպիտով:
Վաղը Լեվոնի հորեղբայը գալու է Երևան և ես նրա հետ միասին կայցելեմ բանկ ու իր ներկայությամբ կդատարկեմ հաշվեհամարում մնացածը
Էմիրությունների մարդասիրական այս քաղաքականությունը մարմնավորվում է պետության որդեգրած հանդուրժողականության մշակույթի գործնական կիրառմամբ։
Այս մասին հայտնում են հիմնադրամի ֆեյսբուքյան էջում՝ շնորհակալություն հայտնելով SAS Sweet-ին և City of Smile խմորեղենը գնած բոլոր գուրմաններին:
Մեր առաքելությունը մեկն է՝ օգնել Հայաստանում քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին. Աննա Հակոբյանը Լոս Անջելեսում մասնակցել է բարեգործական ճաշկերույթի:
Տիկին Հակոբյանը նաև տեղեկացրել էր, որ լայն սպառման ապրանք արտադրողների հետ եք հանդիպումներ ունենալու՝ աջակցության ակնկալիքով: Արդեն հանդիպումներ եղե՞լ են և ո՞ւմ հետ:
Այս մասին հայտնում են հիմնադրամի ֆեյսբուքյան էջում՝ տեղեկատվությունը ներկայացնելով որպես ընթացիկ հաշվետվություն
Հաղորդավարը հարց հնչեցրեց նաեւ մյուս աղմուկի՝ ծխախոտ արտադրող ընկերությունների հետ հանդիպման մասին:
Ավելի մանրամասն մեկնաբանություններ կտրվեն հրապարակումներում հիշատակված փաստերի մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո:
Բժշկական կենտրոնը նրա դեմ դատակայն հայց էր ներկայացրել։
Տեղեկացրել է երգչուհի Հասմիկ Պապյանը՝ խորին շնորհակալություն և խոնարհում հայտնելով բոլոր նրանց, ովքեր սատարել են:
Ինչպես նշված է հրապարակված փաստաթղթում, նվիրատուների ցանկը գլխավորում է «Զանգեզուրի Պղնձամոլիբդենային Գործարանը, որը 51 մլն դրամի նվիրատվություն է կատարել:
Ընդհանուր 85 ընտանիքներից յուրաքանչյուրը ստացավ մեկ միլիոն դրամ:
Ըստ Զուրաբիշվիլիի, նորաստեղծ հիմնադրամը կլինի այլընտրանք նախագահի պահուստային ֆոնդին, որը լուծարվել է 2019-ից:
Տիկին Հակոբյանը շնորհավորել է փոքրիկների Ամանորն ու Սուրբ ծնունդը և հանձնել ամանորյա նվերներ:
Ներկայացնում ենք լուսանկարներ՝ չափազանց հուզիչ հանդիպումից:
Ներկայացման ավարտից հետո, ամանորյա բարեգործական ծրագրի շրջանակում, երեխաներն ուղեւորվելու են Երեւանում գործող ժամանցի տարբեր վայրեր:
Երեւանի «Գարուն» սրճարանում պատվիրելով հավով չիաբատա՝ դուք աջակցում եք քաղցկեղ ունեցող փոքրիկներին։
Ներկա դրությամբ ընթանում են հաղորդման նախագծի մշակման վերջին աշխատանքները:
Վերջնական որոշել են՝ իրենց զավակները ապրելու եւ մեծանալու են Հայաստանում, կգան ու կհաստատվեն այստեղ:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակը ներկայացրել է Աննա Հակոբյանի իրականացրած աշխատանքների ամփոփ հաշվետվությունը:
Այդ հնարավորությունները օրենքով սահմանված կարգով գործի են դրվելու ամբողջ ծավալով:
Այս տարի համազգային դրամահավաք-մարաթոնի համար ընտրվել է «Արարենք միասին» խորագիրը։
Ամփոփելով «Իմ Քայլը» հիմնադրամի մոսկովյան այցի արդյունքները. մի քանի հարյուր հազար դոլարի փոխանցում եւ հանձնառություն, մի շարք օգտակար հանդիպումներ:
Սփյուռքահայ մեր եղբայրների հետ պայմանավորվածության համաձայն՝ այս փուլում Ստեփանակերտում շուտով երկու նոր մանկապարտեզ կկառուցվի։
Կառավարությունն առաջարկում է նախընտրական շրջանում բացառել ցանկացած տեսակի բարեգործություն, քանի որ այն կարող է ազդել ընտրողների վարքի վրա։
Արցախյան շրջագայության վերջին այցն էլ հենց այդ ուսումնարանն էր, որը կառուցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը ֆրանսահայ դերձակ Եզնիկ Մոզյանի կտակով։
«Սիթի օֆ Սմայլ» բարեգործական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է ընտրվել վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը:
Չնայած ԱՄՆ-ում բժիշկներն արգելել էին Հովհաննես Օյունջյանին ինքնաթիռ նստել եւ հասնել Հայաստան, նա ընդդիմացել, պայքարել եւ ծանր առողջական վիճակում եկել էր Գյումրի, իր նպատակը կայնքի կոչելու համար
ՀՀ-ը Նիկոլ Փաշինյանի տիկինը՝ Աննա Հակոբյանը, ազդարարում է «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործունեության մեկնարկի մասին։ Այսօր կազդարարվի «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործունեության մեկնարկը:
Տեղի ունեցավ Հայաստան համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի եւ տեղական մարմինների 27-րդ համատեղ նիստը:
Եռօրյա բարեգործական ակցիայի ընթացքում Starkey Hearing Technologies հիմնադրամը ինչպես երեխաներին, այնպես էլ մեծահասակներին կնվիրաբերի 2500 լսողական սարքեր:
Կենտրոնում պատրաստ են նրանց գրկաբաց ընդունել, սակայն տրանսպորտային ծախսերն իրենց վրա վերցնել չեն կարող:
Հիմնադրամի խորհրդի անդամ Շուշանիկ Արեւշատյանն էլ նշել է, որ կարծում են՝ Ռիտա Սարգսյանը կշարունակի մնալ հիմնադրամի անդամ:
Սերժ Սարգսյանի վարչապետության ֆոնին այս տարի կարծես նրա տարեդարձի առթիվ արված շնորհավորանքները ավելի մեծ թափ են ստացել. օգտատերերը բառեր շռայլելիս իրար հերթ չեն տալիս:
Մարդիկ շատ լավ գիտեն, որ պղնձի արտադրության հետ կապված առաջին խնդիրը, որ կարող է առաջանալ' անպտղությունն է, բայց «Վալեքս»-ը ներկայացնում է բոլորովին այլ բան՝ ակնաբուժական խնդիր:
Երեխաները տարբեր հագուստներ եւ խաղալիքներ են ստացել: Կարապետյանները բացի սնունդից, հագուստից եւ առաջին անհրաժեշտ պարագաներից որոշակի օգնություն են ստացել նաեւ գումարի տեսքով: