Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ հակակոռուպցիոն գործերի քննության ընթացքից ես գոհ չեմ։ Այս մասին այսօր ուղիղ եթերի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին։ Քաղաքացին հետաքրքրվել էր, թե ինչքա՞ն պետք է ՀՀ-ի ժողովուրդը սպասի, որ նախկին կոռումպացված թալանչիների գույքերն ու միլիարդավոր դոլարների թալանը բռնագանձվի։ «Ես չեմ ցանկանում, որ նման արտակարգ դրությունում ՀՀ ժողովուրդը սպասի, թե որ «ձեռներեց-բարերարը» պետք է մի քանի մլն դրամով աջակցի երկրին, քանի որ իրենց «օգնությունը» դիտարկվում է որպես արդար օգնություն։ Եթե իսկապես նախկինում եղել են թալանչիներ, որում ես համոզված եմ, ապա ասեք՝ երբ սպասենք նրանց թալանի բռնագանձմանը»,- գրել էր նա։
Փաշինյանը պատասխանեց, որ վերջերս մի քանի խորհրդակցություններ է ունեցել եւ տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ, որ հակակոռուպցիոն գործերի էֆեկտիվությունը էականորեն ավելանա։ «Իհարկե, մենք փորձել ենք դուրս բերել պատճառները, եւ, հիմա էլ այդ պրոցեսն ընթացքի մեջ է։ Իմ գործընկերները գիտեն, որ եթե այդ արդյունավետությունը չբարձրանա, այլ կարգի որոշումներ մենք պիտի կայացնենք։ Ինչ վերաբերում է վերադարձված գումարներին, խնդիրը միայն բռնագանձված եւ բռնագանձվելիք գումարները չեն։ Խնդիրն այն է, որ 2018 թվականից ի վեր մինչեւ այս պահի դրությունը ՀՀ բյուջեի եկամուտները ավելացել են 1 մլրդ 100 մլն դոլարով։ Դա ի կատարումն իմ նախահեղափոխական խոստման, թե հեղափոխությունից հետո 1-2 տարում բյուջեի եկամուտները պետք է աճեն 30-30 տոկոսով։ Հիմա մենք ունենք այդ նույն ցուցանիշը 40-45 տոկոսով։ Բա այդ 1 մլրդ 100 մլն-ը որտեղից, օդից ընկավ․ դա ստվերի դեմ պայքարն է, դա մենաշնորհների, կոռուպցիայի դեմ պայքարն է, որոնց արդյունքներով այդ գումարները վերադարձվել են պետական բյուջե։ Կան նաեւ քրեական գործերով, որից ես գոհ չեմ, բայց 40 մլրդ դրամ այս պահին ետ է բերվել»,- ասաց վարչապետը։
«Դուք ակնարկեցիք մի, այսպես ասած, բարեգործության մասին, ես իհարկե ողջունում եմ բարեգործությունը, բայց այս վերջերս մի վարժություն եմ արել, որը, կարծում եմ, ձեզ համար նույնպես հետաքրքիր կլինի։ Իքս մարդը իքս օգնություն էր բաժանել իքս տեղում։ Սրա մասին լայնածավալ ռեպորտաժներ են ցուցադրվել։ Ես խնդրեցի մեր մարմիններին՝ ճշտել, թե կոնկրետ ի՞նչ է բաժանվել եւ մոտավորապես ի՞նչ գնի։ Պարզեցինք, որ մոտավորապես 1 տոպրակի պարունակության գինը 3000 դրամ է եղել, եւ երբ հաշվեցինք մարդկանց, պարզվեց, որ բաժանվել է 350-400 հազար դրամի օգնություն։ Այս թիվը համեմատեցինք հեռուստատեսության ռեպորտաժի րոպեների եւ գովազդի րոպեների հետ, որի համար, ենթադրում ենք, չի վճարվել, ոորվհետեւ դա ոչ թե որպես գովազդ է եթեր գնում, այլ՝ ռեպորտաժ։ Այս երեւույթը պետք է գնահատականի արժանանա, այսինքն՝ հեռուստատեսային գովազդի գնից ավելի պակաս աջակցություն է բաժանվում։ Ստացվում է, որ սա շատ ձեռնտու եւ շահավետ գործողություն է, որ իրականում այդքան էլ բարեգործություն չէ, այլ՝ սեփական գովազդային հոլովակ»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ ռեպորտաժը պատրաստելու եւ եթեր հեռարձակելու համար կպահանջվեր բարեգործությունից շատ ավելի մեծ գումար։