Մենք էլի ենք ունեցել ազգային հերոսներ, որ հայտնվել են ճաղերի հետեւում. Արմեն Ռուստամյան
ԱԱԾ-ի բացահայտումը խայտառակություն է համարում ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը: Այս մասին ԱԺ ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց նա՝ անդրադառնալով ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի տանը ԱԱԾ խուզարկությանը:
«Սա այն դեպքն է, որ մարդ իր աչքի տեսածին չի կարողանում հավատալ, եթե այս ամենն այնպես է, ինչպես տեսանք, դա մեկնաբանության կարիք էլ չունի: Ես ավելի մեծ վտանգներ եմ տեսնում: Պատկերացնում եմ ադրբեջանական համայնքը ինչպիսի հրճվանքի մեջ կհայտնվի եւ կփորձի սա օգտագործել: Մանվել Գրիգորյանը մեծ դերակատարում է ունեցել Արցախյան ազատամարտին, ազատագրել է տարածքներ, սա ինչպես պետք է ներկայացնեն նրանք, Արցախի հերոս է, ինչպես պետք է փորձեն վարկաբեկեն, սա է իմ ամենամեծ ցավը, էս ամեն ինչը ինչպես պետք է կարողանանք մարսել»,- ասաց նա:
Ռուստամյանն ընդգծեց, որ առաջին հերթին կատարողները պետք է պատասխան տան երեխաներին. «Ինչո՞ւ են այդ նամակները գտնվում այդտեղ, տրամաբանական բացատրություն չի կարող լինել: Ցավ եմ ապրում, ապշած, ցնցված ասելը շատ քիչ է»:
Նրա խոսքով՝ օրինականությունը պետք է պահպանվի. «Մենք հետամուտ ենք լինելու, որ ամեն ինչ կատարվի օրենքի տառին համապատասխան: Նյութերը ավելի խորը կուսումնասիրենք, այս պահին անձեռնմխելիություն կա, կա նաեւ անմեղության կանխավարկած: Այս ամենը նկատի ենք ունենալու: Սա շատ մեծ հարված էր մեր անցած համատեղ գործունեությանը, հարաբերություններին, ես կարծում եմ, որ պետք է կարողանանք այնպես չանել, որ փորձ արվի թշնամիների կողմից այս ամեն ինչը ներկայացվի իրենց օգտին»,- հայտարարեց նա:
Պատգամավորը շեշտեց, որ տարիներ շարունակ անձեռնմխելի անձինք անձեռնմխելի տարածքներ են ստեղծել, որտեղ ոչ ոք չի կարողացել մուտք գործել:
«Այս փոփոխությունների համար ուրախ եմ, չի կարող որեւէ մեկը թաքնվել ժողովրդից»,- ասաց նա:
«Գնացել ենք առաջնագիծ, տեսել ենք սնունդը, այդ սնունդը, բացում գցում էին շների դեմը, շները չէին ուտում: Էտիկետները բերել էինք ու այստեղ ներկայացրեցինք: Հարգելով այդ փակ հանդիպման կոնտեքստը՝ բոլոր մանրամասները չեմ ուզում ասել, առիթ ունեցել ենք խոսել, խոսքը գնացել է բանակում հագուստի, սննդի, այլ պայմանների մասին: Այս ամենը բարձրաձայնվել է, դրանից հետո փոփոխություններ մտան, բայց երբ այս մենը տեսնում ես… Ճիշտ կլինի, որ այս ամենը տեղը դնելու գործընթացը իր վերջնական նպատակին հասնի»,- ընդգծեց նա:
Ինչ վերաբերում է հարցին, նրա պետք է զրկել Արցախի հերոսի կոչումից, նա ասաց, որ մարդիկ ինչ-որ կատարել են անցյալում, դրանց գնահատականը պետք է ստանան անցյալում, ինչ կատարում են ներկայում, գնահատականը պետք է ստանան ներկայում:
«Ամեն ինչ չպետք է խառնել իրար, մենք էլի ունեցել ենք ազգային հերոսներ, որ հայտնվել են ճաղերի հետեւում, մենք, իհարկե պետք է իրերն իրենց անուններով կոչենք, եւ ամեն ինչ չծայրահեղացնենք»,- ասաց նա: