Երեւանի N5 երթուղային ավտոբուսը, որի ուղեգիծն անցնում է Կենտրոնական ավտոկայարանից մինչեւ Ջրվեժ, շարունակում է չաշխատել կամ գրեթե չաշխատել, ու այդպես է արդեն մոտավորապես 20 օր: Ավտոկայարանում երեկ ուղեւորները որոշակի ժամանակ սպասելուց հետո սկսում էին հետաքրքրվել ու պարզում էին, որ իրենց անհրաժեշտ վայրը հասնելու համար ստիպված են այլընտրանքային տրանսպորտ գտնել:
N5 երթուղին գործում է քաղաքապետարանի ենթակայությամբ, որտեղից ավելի վաղ պարզաբանել էին, որ ավտոբուսների չաշխատելու պատճառը վարորդների դժգոհությունն է, ինչն էլ իր հերթին կապված է «Էջմիածին-Երեւան-Էջմիածին» միջմարզային N203 միկրոավտոբուսային երթուղու հետ, որը սպասարկող տրանսպորտային միջոցները ուղեգիծը Երեւանի ավտոկայարանում ավարտելու փոխարեն հասնում են մինչեւ մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարան, Աբովյան պուրակ, ինչի պատճառով խաթարվում է մասնավորապես N5 ավտոբուսային երթուղու բնականոն աշխատանքը: Ասել կուզի՝ ներքաղաքային այս երթուղում նկատվում է ուղեւորահոսքի նվազում:
Ավտոկայարանում մեր հարցումների ժամանակ պարզ դարձավ, որ N203 երթուղում աշխատում են երկու տեսակի ու մակնիշի տրանսպորտային միջոցներ՝ «Գազել» եւ «Գազել Նեքստ»: Մինչեւ Աբովյան պուրակ հասնում են միայն երկրորդ խմբի ավտոմեքենաները, եւ ուղեվարձն արժենում է 300 դրամ: Այն դեպքերում, երբ երթուղին ավարտվում է ավտոկայարանում, տոմսը 250 դրամ է:
«Էջմիածին-Երեւան-Էջմիածին» երթուղու աշխատակիցները նկատում էին, որ ուղեգիծն ավտոկայարանից հետո շարունակելը, իսկ հետո վերադառնալը շատ հարմար է ուսանողներին, որովհետեւ նրանք դրա շնորհիվ խնայում են ժամանակ, նյարդեր եւ գումար: Այսինքն՝ Էջմիածնից գալով Երեւան՝ ավտոկայարանում չեն իջնում, տրանսպորտ չեն փոխում եւ ստիպված չեն լինում դասի հասնել գերբեռնված ավտոբուսով, իսկ 100 դրամ վճարելու փոխարեն լրացուցիչ վճարում են 50 դրամ: Նույնը՝ նաեւ Երեւանից Էջմիածին վերադառնալիս: Երթուղու աշխատակիցները վստահեցնում էին, որ հավելյալ այդ ճանապարհն անցնելով՝ կանգառներից ուղեւորներ չեն վերցնում՝ մյուս երթուղիների աշխատանքը չվնասելու համար եւ լրացուցիչ ծառայություններ են մատուցում միայն Էջմիածնից իրենց փոխադրած ուղեւորներին: Նկատում էին նաեւ, որ տվյալ ուղեգծով անցնող այլ երթուղիներից դժգոհություններ չեն լինում, եւ բողոքները ստացվում են միայն քաղաքապետարանի ներկայացուցիչներից, որոնք ընդհուպ ընդհարման են գնացել իրենց հետ:
Զրուցեցինք նաեւ N33 երթուղու «Գազելներից» մեկի վարորդի հետ: Նա նկատեց, որ Էջմիածնից Երեւան ժամանած եւ այլ ուղղություններով ճանապարհը շարունակող ուղեւորահոսքի նվազում իրենք չեն նկատում, որովհետեւ նախկինում էլ նրանք օգտվել են, ըստ էության, միայն N5 ավտոբուսից:
Ինչպես ավտոկայարանում մեզ փոխանցեցին, Էջմիածնից ամեն օր Երեւան է փոխադրվում մոտավորապես 250 ուսանող եւ նույնքան էլ, փաստորեն, վերադառնում: Այսինքն՝ N5 ավտոբուսային երթուղին զրկվել է օրական 500 ուղեւորից: Դա նշանակում է, որ խոսքը վերաբերում է ընդհանուր առմամբ 50 հազար դրամ կազմող ուղեվարձին: Երեւանի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն, աշխատանքային օրերին երթուղում շարժակազմի թվաքանակը 13 է: Այսինքն՝ ստեղծված այս իրավիճակում նրանցից յուրաքանչյուրի դեպքում օրական եկամուտը կրճատվում է մոտ 4 հազար դրամով: Վարորդների օրվա պլանը կազմում է մոտավորապես 60 հազար դրամ:
Բայց անկախ այս թվաբանությունից ու կրճատված եկամտի մեծ կամ փոքր չափից, նշվում է, որ N203 միկրոավտոբուսները ավտոկայարանում երթուղին ավարտելու փոխարեն Երեւանի կենտրոն են հասնում՝ լիցենզիայի պահանջները խախտելով:
Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից չեն հերքում միջմարզային երթուղու խախտման հանգամանքը: Փոխադրումների քաղաքականության բաժնի պետ Դավիթ Մելքոնյանը հաստատեց, որ N203 երթուղին սպասարկելու համար տրամադրված լիցենզիան նախատեսում է, որ Երեւանում դրա վերջնակետը պետք է լինի Կենտրոնական ավտոկայարանը: «Խախտումը արձանագրում է ընդհանուր առմամբ տրանսպորտային տեսչությունը, բայց մենք այդ հարցը պատրաստվում ենք քննարկել Երեւանի քաղաքապետարանի հետ: Կքննարկենք, մյուս շաբաթվա ընթացքում կտեղեկացնենք»,- ասաց նա: Երթուղային գիծն, ըստ բաժնի պետի, երկարեցվել է բացառապես ուսանողներին օգտակար լինելու նպատակով: Հարցին, թե նրանցից բողոքնե՞ր են ստացվել, ինչի համար այդպես է որոշվել, թե՞ այլ պատճառ կա, Դավիթ Մելքոնյանը պատասխանեց. «Առանձնապես որոշում չկա: Մենք այդ հարցը պատրաստվում ենք քննարկել քաղաքապետարանի հետ: Կքննարկենք, հետո պաշտոնական հաղորդագրություն կտարածենք: Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, որ մետրոյի «Երիտասարդական» կայարան են հասնում միայն «Գազել նեքստ» մակնիշի միկրոավտոբուսները, նախարարության պաշտոնյան պատճառաբանեց. «Որովհետեւ դրանք ավելի բարձր դասի մեքենաներ են եւ նոր են»: