N17 հատուկ դպրոցի խորհուրդն այսօր չկարողացավ տնօրեն ընտրել. իսկ կարգը կխախտվի՞
Երեւանի՝ հենաշարժական համակարգի խախտումներ ունեցող երեխաների N17 հատուկ դպրոցի տնօրեն ընտրել ոչ մի կերպ չի հաջողվում:
Հաստատության խորհրդի դեկտեմբերի 12-ի նիստում անցկացվեց տնօրենի թափուր պաշտոնի նոր մրցույթ: Առաջադրված թեկնածուները երեքն էին՝ գրեթե մեկ տարի դպրոցը ղեկավարած Վերգինե Եսայանը, փոխտնօրեն Հայարփի Մինասյանը եւ N37 հիմնական դպրոցի նախկին տնօրեն Նելի Պարոնյանը: Քվեարկությունն անցկացվեց երկու անգամ: Խորհրդի ութ անդամների ձայներն առաջին դեպքում բաշխվել էին հետեւյալ կերպ՝ Հայարփի Մինասյան՝ չորս, Վերգինե Եսայան՝ երկու: Քվեաթերթիկներից երկուսի վրա որեւէ նշում չկար: Արդեն հաջորդ քվեարկության ժամանակ Հայարփի Մինասյանը ստացավ չորս քվե, Վերգինե Եսայանը՝ երեք: Մեկ քվեաթերթիկ անվավեր էր: Այդ օրվա երկու քվեարկության ընթացքում էլ Նելի Պարոնյանը ոչ մի ձայն չստացավ: Դրա պատճառը թերեւս նրա ներկայացրած զարգացման ծրագիրն էր, որը գրված էր հանրակրթական դպրոցի համար եւ չէր առնչվում հատուկ դպրոցին ու այնտեղ սովորողների կարիքներին եւ որը հետագայում համարվեց արտատպված: Հավակնորդը, թեպետ առանց բողոքելու, ասում էր, որ N17 հատուկ դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատարը ծրագիրը կազմելու համար իրեն չի տրամադրել հաստատության կանոնադրությունը եւ ասել է, թե երբ ընտրվես, արդեն մոտիկից կծանոթանաս: Կրթության փոխնախարար, հանձնաժողովի նախագահ Լուսինե Առաքելյանը նկատեց, որ նա պարտավոր էր դա անել՝ համաձայն տնօրենի ընտրության կարգի ու որ հավակնորդին մերժելով՝ ոտնահարվել է նրա իրավունքը: Ու մինչ հանձնաժողովը կորոշի այս առումով իր անելիքը, հատուկ դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար Մարիետա Ավետիսյանը մեզ հետ զրույցում հերքեց, թե ինքը մերժել է տնօրենի պաշտոնի հավակնորդին տրամադրել որեւէ տվյալ կամ փաստաթուղթ: Հավաստիացրեց, թե նա ստացել է այն ամենը, ինչ պահանջել է:
Վերադառնալով մյուս երկու թեկնածուներին՝ նշենք, որ Վերգինե Եսայանը կրթության եւ գիտության նախկին փոխնախարար Բագրատ Եսայանի կինն է, Հայարփի Մինասյանը՝ N17 հատուկ դպրոցի նախկին տնօրենի դուստրը: Նրանց մրցակցությունը երկար պատմություն ունի: Դեռ անցյալ տարի երկուսն էլ դիմել էին այս դպրոցի տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթին մասնակցելու համար: Բայց երկու անգամ մրցույթը չէր կայացել խորհրդի նիստ չգումարվելու պատճառով, եւ տնօրենի ընտրության որոշումը թողնվել էր Կրթության եւ գիտության նախարարությանը: Ի վերջո, հաստատության տնօրենի պաշտոնում նշանակվել էր Վերգինե Եսայանը, որին, սակայն, աշխատակազմը տեւական ժամանակ հրաժարվում էր ընդունել, թեպետ նաեւ հայտարարում էին, որ Վերգինե Եսայանի անձի դեմ ոչինչ չունեն եւ իրենք բողոքում են նախարարության գործելաոճի դեմ: Համարում էին, որ խորհրդի նիստերի կայացումը միտումնավոր է խոչընդոտվել, որպեսզի թեկնածուների միջեւ ընտրություն կատարի նախարարը եւ նշանակվի իր ուզած թեկնածուն: Որոշ ժամանակ հետո, սակայն, Վերգինե Եսայանը սկսել էր աշխատել: Իսկ արդեն 11 ամիս անց դիմում գրել՝ զբաղեցրած պաշտոնից ազատվելու մասին: «Պատճառն այն էր, որ մի քանի դատական գործեր էին հարուցված, որոնցով բողոքարկվում էին իմ նշանակման հարցը՝ ընդդեմ նախարարության: Դրա համար ես դիմում գրեցի, դուրս եկա, որպեսզի լինի նոր մրցույթ»,- ասաց Վերգինե Եսայանը:
Խոսելով մրցույթի ընթացքի վերաբերյալ իր գնահատականի մասին՝ նա նշեց. «Ես նորմալ եմ գնահատում: Անցած անգամ բողոքարկվել էին մրցույթը չկայանալու պատճառները: Հիմա մրցույթը կայացել է, եւ ամեն ինչ գնում է ըստ կարգի: Ես կարծում եմ՝ ով էլ որ ընտրվի, կարգով ընտրված կլինի, եւ այլեւս բողոքարկման խնդիր չի լինի»:
Նիստից օրեր առաջ խորհրդի անդամներից մեկը, որը նաեւ այդ դպրոցի աշխատակից է ու ծնող, ֆեյսբուքյան էջ չունենալով, մեկ այլ օգտատիրոջ էջի միջոցով ահազանգել էր իր նկատմամբ ճնշումների մասին: «Ես սկսեցի քարկոծվել այն բանից հետո, երբ հակադրվեցի նախկին տնօրեն Ամալյա Հարությունյանին եւ նրա աղջիկ Հայարփի Մինասյանին, որը ներկայիս տնօրենի թեկնածուներից մեկն է։ Քանի որ կառավարման խորհրդի անդամ եմ, ինձ վրա ճնշում են գործադրում, հոգեբանական, բարոյական, անգամ ճնշում են հարազատներիս՝ օգտագործելով պետական ոլորտի իրենց ծանոթներին։ Այն աստիճանի են ցածրանում, որ իմանալով ֆինանսական դժվարություններիս մասին (չնայած ես երբեւէ չեմ բարձրաձայնել), առաջարկում են դրամական օգնություն, պարտքերիս մարում»,- մասնավորապես գրել էր նա: Վերջինս հրաժարվեց այս խնդրի շուրջ խոսել մեզ հետ՝ առաջարկելով դա անել ավելի ուշ: Իսկ Հայարփի Մինասյանը պնդեց, թե խորհրդի անդամի ու աշխատակցի նկատմամբ որեւէ ճնշում չի եղել:
«Ես ինքս չեմ կարդացել, եկել եմ աշխատանքի, ուսուցիչներից մեկն է ինձ տեղեկացրել: Նման բան չկա, հերյուրանք է: Դուք եթե այսօր ուշադիր լինեիք, իր ամոթխած վիճակից ու շփոթված լինելուց պիտի հասկանայիք, որ նման բան չկա: Այսինքն՝ եթե մարդու խոսքերը հիմնավոր են, ամաչելու եւ վախենալու բան չունի, կարծում եմ՝ ամուր ոտքերի վրա պիտի որ կանգնած լիներ: Այսօր ինքը ինձանից խուսափում է, երկրորդ օրն է՝ իր վրա դրված պարտականությունները չի կատարում, չի բարձրանում երկրորդ հարկ, որովհետեւ նշել է, թե ճնշումներ են եղել մանկավարժների կողմից: Նման բան, վստահ եմ, չկա: Այդ տեքստն ինքը չի գրել: Նա այստեղ էլ բարձրաձայնեց: Ու եթե իրեն խնդրեք դրանից մեկ նախադասություն գրել, չի կարողանա, որովհետեւ չի հիշում, դա ինքը չի գրել»,- հայտարարեց Հայարփի Մինասյանը: Այդուհանդերձ, վստահեցրեց, որ եթե նշանակվի տնօրենի պաշտոնում, այդ աշխատակցի նկատմամբ հետապնդումներ չեն լինի, թեպետ վիրավորված է:
Այս թեկնածուն նույնպես նշեց, որ իր համար ընդունելի կլինի նախարարության որոշումը, ինչպիսին էլ որ այն լինի: Խորհրդի նիստի ընթացքում կրկնակի քվեարկություն անցկացնելուց հետո, երբ թեկնածուներից որեւէ մեկը չստացավ խորհրդի անդամների ձայների մեծամասնությունը, հայտարարվեց, որ, ըստ կարգի, պետք է թեկնածուների միջեւ ընտրություն կատարի նախարարությունը: Այնինչ նույն կարգը, որ հաստատվել է կառավարության 2010 թվականի մարտի 4-ի N 319-Ն որոշմամբ, ամրագրում է, որ եթե առաջին օրը կրկնակի քվեարկություն անցակցվելուց հետո որեւէ թեկնածու չի ընտրվում, ապա հայտարարվում է թափուր պաշտոնի նոր մրցույթ: Ու եթե այդ անգամ էլ նույնկերպ հնարավոր չլինի ընտրել հաստատության տնօրեն, ապա դա պետք է անի նախարարությունը: Հետեւաբար, եթե այս իրավիճակում նախարարությունն ընտրություն կատարի թեկնածուների միջեւ, ապա դա կլինի վաղաժամ ու կարգի խախտում: