Այս տարի ունենալու ենք 40 հազար տոննա լոլիկի հավելյալ պահանջարկ․ այդ ոլորտում հսկայական ներդրումներ են արվել․ վարչապետ
Այս տարի մենք ունենալու ենք 40 հազար տոննա լոլիկի հավելյալ պահանջարկ։ Այդ ոլորտում հսկայական ներդրումներ են արվել։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ շուկայում 70 հազար տոննա կաթի կարիք կա՝ ընդհուպ լիտրի դիմաց 190 դրամ գնով։ Նույն կերպ, երկրում տարեկան 600 հազար գլուխ գառան պահանջարկ կա․
«Ամիսը 50 հազար գլուխ գառան դեֆիցիտ ունենք։ Այս տարի ունենալու ենք 55 հազար տոննա թարմ բանջարեղենի արտահանման պահանջարկ, 15 հազար տոննա սեղանի խաղողի հավելյալ պահանջարկ, 15 հազար տոննա գինու խաղողի պահանջարկ»,-ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը հայտնեց, որ գյուղատնտեսության ոլորտում ապահովագրական ծրագիր է ներդրվելու, որն իրականացվելու է 6 մարզում՝ Արմավիր, Արարատ, Արագածոտն, Տավուշ, Կոտայք, Վայոց ձոր, ապահովագրվելու են ծիրանի եւ խաղողի այգիները․
«Կառավարությունն ասում է՝ հարգելի գյուղացի, եթե դուք ապահովագրությունը գնեք, ձեր ապահովագրության 50 տոկոսի փողը տալիս է կառավարությունը», - ասաց վարչապետը։
Սերմանբուծության ոլորտում եւս նոր ծրագիր է իրականացվելու․
«Մենք ասում ենք՝ եթե փող ծախսեք, սերմ ստանաք, եւ պարզվի, որ չեք կարողանում որպես սերմ վաճառել, ապա այն հատվածը, որ դուք վնաս եք կրել, կառվարությունն ամբողջությամբ կփոխհատուցի»,-ասաց վարչապետը։
Իրականացվելու է տավարաբուծության ծրագիր․
«2 տոկոսով վարկ ենք տալիս, որ գյուղացիները հնարավորություն ուենան տոհմային անասուններ գնել, որոնք կաթնատվության եւ մսատվության բարձր որակ են ապահովում։ Որպեսզի ապահովենք գյուղմթերքի նորմալ մթերումը, մթերող ընկերություններին վարկ ենք տրամադրեկու 3 տոկոսով, սահմանամերձ բնակավայրերում 0 տոկոսով։ Իրականացնելու ենք նաեւ սարքավորումների լիզինգի ծրագիր՝ սահմանամերձ գյուղերում 0 տոկոսով, մյուս գյուղերում՝ 2 տոկոսով»,-ասաց վարչապետը։