Ազգային ժողովը շարունակում է քննարկել «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» նախագիծը
Երեկ՝ ապրիլի 16-ին, Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նստաշրջանի առաջին նիստին ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն առաջին ընթերցմամբ ներկայացրեց կառավարության հեղինակած «Կառավարության կառուցվածքի եւ գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ հարակից օրինագծերում նախատեսվող հիմնական կարգավորումները:
ԱԺ այսօրվա նիստում շարունակվում են կառավարության կառուցվածքի փոփոխության շուրջ քննարկումները։
Նախագիծը ներկայացնելիս՝ Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ առաջարկվող փոփոխությունների բուն նպատակը ֆունկցիոնալ իմաստով կառավարության առավել օպտիմալ կառուցվածք ունենալն է, ինչը հնարավորություն կտա լավագույնս ապահովել կառավարության արդյունավետ գործունեությունը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք՝ այս նախաձեռնությամբ առաջարկվում է նվազեցնել նախարարությունների թիվը՝ դարձնելով 12: Նախատեսվում է նաեւ կրճատել փոխվարչապետների թիվը՝ հանելով առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը:
Ինչ վերաբերում է նախարարությունների թվի կրճատմանը՝ նախատեսվում է միավորել մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի, կրթության եւ գիտության նախարարությունները՝ ստեղծելով Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարություն:
Այս նախաձեռնությամբ առաջարկվում է միավորել գյուղատնտեսության նախարարությունն ու տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունը՝ ստեղծելով Էկոնոմիկայի նախարարություն:
Առաջարկվում է միացնել նաեւ էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների ու տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարությունները՝ ստեղծելով Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարություն, որին փոխանցվելու են նաեւ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության կողմից իրականացվող տրանսպորտի (այդ թվում՝ ճանապարհների) ոլորտին առնչվող բոլոր գործառույթները:
Առաջարկվում է Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը վերանվանել Բարձր տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության նախարարություն: Նախատեսվում է նախարարության լիազորությունների ցանկում ավելացնել նաեւ թվայնացման գործընթացների եւ ռազմարդյունաբերության հետ կապված լիազորություններ:
Սփյուռքի նախարարությունն այս առաջարկով միավորվելու է վարչապետի աշխատակազմին՝ ստեղծելով Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատարի ինստիտուտ:
Արտակ Զեյնալյանն իր զեկույցում նշեց, որ նախարարությունների վերակազմակերպման փուլում կրճատվող աշխատատեղերը հիմնականում վերաբերում են քաղաքական եւ հայեցողական պաշտոններին՝ նախարարներին, նրանց տեղեկալներին, օգնականներին, խորհրդականներին, մամուլի քարտուղարներին, նախարարների տեղակալների օգնականներին, ինչպես նաեւ քաղաքացիական ծառայության ղեկավար պաշտոններից գլխավոր քարտուղարներին եւ նրանց տեղակալներին:
Ակնկալվում է, որ հաստիքների կրճատումը կիրականացվի ոչ թե մեխանիկական ճանապարհով, այլ բոլորի համար կապահովվեն հավասար հնարավորություններ: