Մի բուդկայի պես սեփականաշնորհվել է ՍԴ-ն. եղել է քաղաքական առեւտուր, 4 մարդիկ ստացել են իրենց հասանելիքը. վարչապետ
Կա՞ Սահմանադրական դատարանում ճգնաժամ, թե՝ ոչ:
Այս մասին հարցին ի պատասխան «Ազատություն» TV-ի ուղիղ եթերում Նիկոլ Փաշինյանը նշեց.
Տեքստի հեղինակներն ասում  են՝ ահա, այսպիսին պետք է լինեն փոփոխությունները՝ ասում են ոչ թե դատավորները պետք է ընտրվեն ցմահ, այլ 12 տարով, ՍԴ նախագահը պետք է ընտրվի ոչ թե ԱԺ-ի կողմից, այլ ՍԴ-ի կողմից՝ 6 տարի ժամկետով, այսինքն՝ 6 տարին մեկ պետք է տեղի ունենա Սահմանադրական դատարանի նախագահի փոփոխություն:
Ունե՞նք մենք այն Սահամանադրական դատարան, որը ներկայացված է, ոչ չունենք, որովհետեւ նոր Սահմանադրությունը ուժի մեջ մտնելուց 40 օր առաջ Սահմանադրական դատարանի երկարամյա նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարական տվեց, ինչպես հետագայում պետք է պարզվեր՝ ներիշխանական գործարքի արդյունքում:  Տեղի ունեցավ մեծ առեւտուր, որտեղ քաղաքական դեմքերը ստանում էին իրենց հասանելիքը՝ Սերժ Սարգսյանը վարչապետի, Գագիկ հարությւոնյանը՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը: 40 օր անց, այս Սահմանադրությունը պետք է ուժի մեջ մտներ եւ ունենայինք նոր Սահմանադրություն, նա հրաժարական տվեց, որից հետո ՍԴ նախագահ ընտրվեց ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանը: Մինչդեռ նոր Սահմանդրությամբ նշված է, որ նոր նախագահին ընտրում է հենց ՍԴ-ն: Թուղթն էլ էր իրենց ձեռքին, գրիչն էլ, անցումային դրույթ են գրել, որ ովքեր ապրիլի 9-ից առաջ են ընտրվել ՍԴ անդամ, նրանց վրա տարածվում են 2015 թվականի դրույթները՝ այսինքն նրանք ոչ թե 12 տարով են ընտրվում, այլ ցմահ կամ 65 տարով, նույնը ՍԴ նախագահի մասին:
Հիմա ինչպե՞ս պետք է իրականացվի սահմանադրի կամքը հարցին ի պատասխան ՀՀ  վարչապետը նշեց, որ 2019 թվականի Հայաստանը պետք է ունենա 2019-ին վայել դատարան: Իսկ Սահմանադրական դատարանի շատ անդամներ այնտեղ հայտնվել են ակամա, հենց նկարագրված իրավիճակի արդյունքում: Մանիպուլյացիայի հեղինակները, ըստ վարչապետի, շատ պարզ են, նրանք 4-ն են. Հրայր Թովմասյան, Գագիկ Հարությունյան, Սերժ Սարգսյան եւ նրանց թիկունքին կանգնած Հանրապետական իշխանություն: